TVP Kultura                         Sobota, 26.10.2024


Zmiany z dnia 21.10.2024
w stosunku do raportu z dnia 24.09.2024

(zmodyfikowano opis: Omówienie)
14:55 W POSZUKIWANIU DOBREGO FILMU

Magazyn, 21 min, Polska, 2024
Reżyseria: Grzegorz Jankowski
Scenariusz: Grzegorz Jankowski
Zdjęcia: Tomasz Kowalewski
Prowadzący: Igor Kierkosz, Katarzyna Borowiecka

Każdy odcinek programu jest filmową podróżą w którą widzów zapraszają Katarzyna Borowiecka - dziennikarka Radiowej Trojki i Igor Kierkosz krytyk filmowy młodego pokolenia. W tym odcinku opowiedzą o filmowych premierach, które w weekend wchodzą do kin: "Wybraniec" wyreżyserowany przez Ali Abbasi, "Wrooklyn zoo" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego, "Ostatnia wyprawa" reżyserki Elizy Kubarskiej i "The Dead don't hurt" autorstwa Vigo Mortensena. W programie Katarzyna Borowiecka i Igor Kierkosz porozmawiają z Konradem Elrykiem aktorem nietuzinkowym, który w filmie "Wrooklny zoo" wcielila się w postać Hadesa. O najnowszym dokumencie o Wandzie Rutkiewicz porozmawiają z reżyserką Elizą Kubarską i wieloletnim współpracownikiem polskiej alpinistki reżyserem Krzysztofem Lange.



(zmodyfikowano opis: Omówienie)
15:35 ZEZOWATE SZCZĘŚCIE

Komediodramat, 107 min, Polska, 1959
Reżyseria: Andrzej Munk
Scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński
Zdjęcia: Jerzy Lipman, Krzysztof Winiewicz
Muzyka: Jan Krenz
Aktorzy: Bogumił Kobiela, Maria Ciesielska, Helena Dąbrowska, Barbara Kwiatkowska, Krystyna Karkowska, Barbara Połomska, Irena Stalończyk, Tadeusz Bartosik, Henryk Bąk, Mariusz Dmochowski, Aleksander Dzwonkowski, Tadeusz Janczar, Stanisław Jaworski, Andrzej Krasicki, Wojciech Lityński

Dyplom na MFF w Edynburgu w 1960r. , "Syrenka Warszawska" Polskiej Krytyki Filmowej w 1960r. 
"Zezowate szczęście" opowiada w groteskowo - karykaturalnym ujęciu losów pechowego oportunisty, który - w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat - usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby "dobrze widzianych" metamorfoz kończą się fiaskiem: Piszczyk pozostaje antybohaterem - kolejnych bezkrytycznych "przemian" dokonuje zawsze za późno. Piszczyk chce za wszelką cenę dostosować się do wymagań aktualnej sytuacji politycznej, lecz z różnych powodów mu się to nie udaje. Pragnie być wzorowym harcerzem, ale kompromituje się na defiladzie. Podczas antysemickich ekscesów na uniwersytecie uznany zostaje za Żyda, kiedy zaś przypadkiem znajduje się wśród bojówkarzy niszczących sklepy żydowskie, biją go policjanci. We wrześniu 1939 roku przymierza wymarzony mundur podchorążego i w nim trafia do oflagu, gdzie po pewnym czasie zostaje zdemaskowany i uznany za szpiega. Podobny los czeka go w organizacji podziemnej. Po wojnie robi oszałamiającą karierę, wcielając w życie, dosłownie i bezmyślnie, aktualne hasła i zarządzenia. Jest mistrzem sprawozdawczości, wzorem służalczego biurokraty. Ale antypaństwowe zdanie wypisane w ubikacji jego charakterem pisma strąca go z piedestału. Piszczyk trafia do więzienia, z którego, doświadczony boleśnie i zrezygnowany, nie chce zresztą wyjść na wolność.



(dodano pozycję programową)
17:35 FESTIWAL GOMBROWICZOWSKI 2024

Reportaż, 20 min, Polska, 2024
Scenariusz: Anna Mikołajczyk

Czy dramaty Witolda Gombrowicza wciąż są dobrym komentarzem naszej współczesnej rzeczywistości? Jak brzmią gombrowiczowskie teksty wypowiadane w rożnych językach, w różnych częściach świata? Miłośnicy Gombrowicza, tradycyjnie już będą mogli przekonać się, podczas Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który w tym roku odbędzie się już po raz 16. Reportaż opowiada o tegorocznej edycji Festiwalu, o nowych spektaklach i nowych odczytaniach twórczości Witolda Gombrowicza. Przyjrzymy się także, w jaki sposób "gombrowiczowska" tradycja jest ważnym elementem tożsamości Radomia. 
Pokażemy polskie spektakle, ale także inscenizacje stworzone przez artystów z Japonii czy Argentyny. Zapytamy w jaki sposób szerokość geograficzna wpływa na odczytanie takich tekstów jak "Ferdydurke", "Iwona, księżniczka Burgunda" czy "Operetka".



(dodano pozycję programową)
22:20 MADE IN POLSKA - BOKKA

Koncert, 65 min, Polska, 2015
Wykonawcy: Bokka

PREMIERA koncertu BOKKA w cyklu Made in Polska. 

BOKKA to świeże elektroniczne brzmienie oraz tajemnicza grupa, która pozwala poznać się wyłącznie za pośrednictwem swoich piosenek. Enigmatyczny kolektyw od początku konsekwentnie ukrywa swoje tożsamości i twarze. 
W muzyce łączą synthpopowe melodie z własnymi inspiracjami, które na ostatnim albumie kierują się nawet w stronę post - punka. Ich koncerty to audiowizualny spektakl z realizacją VJ, podkreślającą charakter każdego z utworów. 

Made in Polska to cykl koncertów rejestrowanych przez telewizyjną Dwójkę w najlepszej jakości obrazu, dźwięku oraz widowiskowej, dopasowanej do muzyki oprawie wizualnej. Jest to obecnie jedyny program telewizyjny nastawiony na promocję profesjonalnych zespołów, których twórczość wykracza poza mainstremowy pop. Do programu zapraszani są wykonawcy docenieni przez publiczność oraz zaliczani przez krytyków do najciekawszych zjawisk na polskim rynku muzycznym. 
Dwójkowy program Made in Polska realizowany jest w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Projekt służy nie tylko rozrywce i promocji polskich wykonawców w masowych mediach, lecz również wzbogaca archiwa muzycznej popkultury dostępne w serwisie NINATEKA.



(zmodyfikowano opis: Omówienie)
02:00 HALA ODLOTÓW - /19/

Talk-show, 45 min, Polska, 2024
Reżyseria: Jarosław Minkowicz
Scenariusz: Katarzyna Janowska
Prowadzący: Katarzyna Janowska, Hanna Rydlewska

Hala Odlotów jest widowiskiem artystyczno - publicystycznym, w ramach którego znani artyści komentują aktualne wydarzenia, prezentując przy tym swoje najnowsze dokonania. W tym odcinku autorzy podejmują temat uzależnienia. Czy alkohol to polski sport narodowy? Niedawno podczas rynkowej premiery alko tubek - napojów alkoholowych w opakowaniach przypominających musy owocowe - chciano nas przekonać, że jego spożywanie to niewinna przygoda. Tymczasem pijemy coraz więcej. W 1993 r. Polacy wypijali po 6, 52 litra czystego alkoholu na głowę rocznie, a w 2023 już niemal 9 litrów. Rekordowy był rok 2019 - 9, 67 litra. Być może poprawiły się metody badawcze, ale to i tak bardzo dużo. Żyjemy w kulturze zabawy. Bez alko i dragów jestem nudna"przekonuje w swojej książce Marta Markiewicz. Ale czy na pewno? Czy używki są nam niezbędne do atrakcyjnego życia? Czy można z nich korzystać bez zgubnych konsekwencji? Co o nas mówi kultura picia? Konsekwencje uzależnienia spadają też na bliskich. O czym opowiada książka Powrót" Konrada Aksinowicza. Gościem specjalnym odcinka jest Joanna Mytkowska dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które przenosi się właśnie do nowej siedziby.