Wiadomość została wysłana.
Z inicjatywy bliskich doktora Leona Koniecznego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona zasłużonemu lekarzowi, dawnemu ordynatorowi Oddziału Chirurgii Ogólnej koszalińskiego szpitala.
W kameralnym spotkaniu uczestniczyli inicjatorzy upamiętnienia postaci znanego koszalińskiego chirurga - wśród nich córka Aleksandra Pieterwas wraz z bratem i mamą - małżonką nieżyjącego już doktora, panią Krystyną.
Znakomity specjalista, sumienny, kompetentny lekarz i ordynator, niekwestionowany autorytet - tak wspominają Leona Koniecznego ci, którzy pracowali z nim w szpitalu. Wśród nich jest lek. med. Andrzej Ilków, obecnie koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Doktora Koniecznego nazywaliśmy szefem szefów, choć już wtedy szefem oddziału był doktor Marszałek. Zawsze służył nam radą i pomocą - wspominał Andrzej Ilków.
Leon Konieczny urodził się 27 lutego 1924 r. w Pobiedziskach (woj. wielkopolskie). W latach 1946-1952 studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. 29 lutego 1952 r. uzyskał tytuł lekarza medycyny. W trakcie studiów pracował jako młodszy asystent na Oddziale Chirurgicznym Szpitala Miejskiego.
W lipcu 1952 został powołany do służby wojskowej i skierowany do Wojskowego Szpitala Garnizonowego w Koszalinie. Od lutego 1957 r. rozpoczął pracę na Oddziale Chirurgicznym Szpitala w Koszalinie, kolejno – jako asystent, starszy asystent, zastępca ordynatora i - od 1964 r. do stycznia 1994 r. - jako ordynator.
W czasie pracy uzyskał II stopień specjalizacji z chirurgii, a w 1976 r. został doktorem nauk medycznych. Wyszkolił ponad 30 chirurgów.
Był zaangażowanym członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a także współzałożycielem i działaczem Koszalińskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1960 r. zorganizował, a potem kierował Koszalińskim Oddziałem Głównej Biblioteki Lekarskiej. Sprawował opiekę medyczną nad alumnami Wyższego Seminarium Duchownego.
Jego pasją pozazawodową była historia Pomorza, w tym szczególnie związana z medycyną. Był współautorem książki (2000 r.) „W tysiąclecie powstania biskupstwa w Kołobrzegu”. Napisał ponadto: w 2003 r. „Tropy medyczne w dziejach Koszalina” i w 2006 r. „Wizerunki lekarzy pomorskich”.
Dr Leon Konieczny zmarł 7 października 2009 roku.
Szpital Wojewódzki w Koszalinie/zn