„Czterej pancerni i pies” to popularny polski serial wojenny z lat 60. XX wieku. Przygody załogi czołgu „Rudy” zabiorą widza w podróż przez frontowe drogi II wojny światowej. Ukazując nie tylko emocjonujące sceny batalistyczne, ale przede wszystkim historię przyjaźni, odwagi i poświęcenia.
Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę.
„Czterej pancerni i pies” to klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków.
Kultowy polski serial wojenny zawdzięcza swój sukces nie tylko fascynującej fabule, ale przede wszystkim znakomitej obsadzie. W głównych rolach wystąpili: Janusz Gajos jako Janek Kos, młody dowódca czołgu „Rudy”, Franciszek Pieczka wcielający się w rolę dobrodusznego Ślązaka Gustlika Jelenia, Wiesław Gołas jako wesoły kierowca-mechanik Tomek Czereśniak oraz Włodzimierz Press, który stworzył niezapomnianą kreację Grigorija Saakaszwiliego, czołgisty pochodzenia gruzińskiego.
Szczególne miejsce w sercach widzów zajął wątek miłosny, skupiający się na relacji między Jankiem Kosem a Marusią Ogoniok, graną przez uroczą Polę Raksę. Gajos i Raksa stworzyli na ekranie parę, której uczucie, rozwijające się w cieniu wojny, stanowiło emocjonalny rdzeń serialu.
Rolę Szarika w serialu „Czterej pancerni i pies” odegrały trzy psy: Trymer - główny pies, milicyjny, który grał Szarika w większości scen. Spik – wykorzystywany w niebezpiecznych scenach. Atak – również używany do niebezpiecznych scen.
W serialu rolę „Rudego” zagrało co najmniej osiem różnych czołgów. Czołg T-34-85 „Rudy” używany podczas produkcji II i III sezonu serialu „Czterej pancerni i pies” znajduje się na ekspozycji Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Drugi znajduje się w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.
Klasyka polskiej kinematografii dostępna jest w serwisie TVP VOD.