• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„C.K. Dezerterzy” – cz. I

11:06, 21.07.2016
„C.K. Dezerterzy” – cz. I

fot. „C.K. Dezerterzy” – cz. I
fot. „C.K. Dezerterzy” – cz. I

Podziel się:   Więcej
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za reżyserię w 1987, "Złote Grono" dla Marka Kondrata na LLF w Łagowie w 1987 r. , "Złota Kaczka", nagroda tygodnika "Film" w 1986 r. 


Bijąca rekordy popularności ekranizacja powieści Kazimierza Sejdy. 

Filmowa farsa nawiązuje do nieśmiertelnych przygód dobrego wojaka Szwejka. 

Rok 1918. Do garnizonu na węgierskiej prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy, oberleutnant von Nogay. Austriak von Nogay jest służbistą, który chce uczynić z wielonarodowościowej zbieraniny dekowników doborową kompanię żołnierzy. Wśród szeregowców znajduje się też młody Polak Jan Kaniowski, zwany Kanią. Wraz z Węgrem Benedekiem planuje ucieczkę. Do dezerterów chce się również przyłączyć kancelista, wiedeński Żyd Haber, który dostarcza im czyste blankiety rozkazów wyjazdu, niezbędnych w podróży po monarchii austro - wegierskiej. Uciekinierzy potrzebują też pieniędzy. Kania zdobywa je podczas patroli, zatrzymując przyjezdnych bywalców restauracji oraz domu publicznego i odkrywając ich rzekome podobieństwo do poszukiwanych szpiegów. By uniknać dalszych indagacji szacowni obywatele płacą mu okup. Von Nogay daje się we znaki całej kompanii, szczególnie znęca się nad swoim ordynansem, włoskim jeńcu Baldinim. Z pomocą przyjaciół Kania srodze mści się na Nogayu. W noc ucieczki Haber wykrada blankiety dokumentów, podpala kartotekę kompanii i otwiera areszt, do ktorego trafił Kania. Płonąca kancelaria staje się sygnałem do zbiorowej dezercji. Do Kani, Benedeka i Habera dołączają Baldini i Chudej, symulujący idiotę drukarz z Pragi. Zaopatrzeni w odpowiednie papiery przyjaciele wsiadają do pociągu jadącego do Koszyc. 




Reżyser: Janusz Majewski
Scenariusz: Janusz Majewski, Paweł Hajn
Zdjęcia: Witold Adamek
Muzyka: Gyorgy Selmeczy
Dźwięk: Stanisław Piotrowski, Gabor Erdelyi
Montaż: Elżbieta Kurkowska
Scenografia: Andrzej Haliński, Gabor Dora
Wyk.: Marek Kondrat, Zoltan Bezerdy, Wiktor Zborowski, Jacek Sas - Uhrynowski, Robert Koltai, Anna Gornostaj, Kalina Jędrusik, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pokora