Szef MKiDN zwrócił uwagę, że Chopin to "największa ikona polskiej kultury, a kultura - jak wiadomo - jest najważniejsza".
"Cieszę się bardzo, że dzisiaj możemy tą konferencją zainaugurować ostatni etap przygotowań do Konkursu Chopinowskiego, który odbędzie się w Polsce w tym roku. To jest w zasadzie okazja przede wszystkim do powiedzenia, że to jest dla nas bardzo ważne, dla całej polskiej wspólnoty, ale to jest także ważne dla całego świata, bo Chopin jest ikoną kultury światowej i Polska ma obowiązek w związku z tym (...) Chopina sławić na cały świat i dbać o to, żeby dziedzictwo muzyki Chopina było podtrzymywane, rozwijane i wspierane" - podkreślił.
Dodał, że dzisiejszy dzień "to także moment, kiedy można podziękować wszystkim, dzięki którym Chopin jest w Polsce tak wspaniale doceniany". "Dziedzictwo Chopina jest także rozwijane poprzez ten konkurs, poprzez konkurs, który inaugurowaliśmy niedawno - nowy konkurs na instrumentach historycznych - ale tą największą marką jest oczywiście konkurs, który jest organizowany w Polsce od lat 20." - przypomniał Gliński.
Minister kultury podziękował dyrekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, ekspertom i innym osobom związanym z Instytutem. "To jest olbrzymi wkład i wielkie państwa osiągnięcie i zasługi, że ten konkurs może być na takim poziomie realizowany" - powiedział.