Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. Druga edycja tego Forum odbędzie się 2 i 3 kwietnia w Lublinie i połączona będzie z Samorządowym Kongresem Gospodarczym. Prezydent Duda ma wziąć udział w tym wydarzeniu.
Głównym organizatorem tegorocznego forum jest samorząd województwa lubelskiego. "Chcemy kontynuować tę linię pana prezydenta Andrzeja Dudy integracji 12 krajów leżących między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. To kraje, które mają wiele do zaoferowania sobie wzajemnie. (...) Jesteśmy w tej części Europy, która chce współpracować gospodarczo, politycznie. Nie chce być konkurencją dla NATO czy Unii Europejskiej, ale chce pogłębiać wzajemne relacje" - powiedział marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski na konferencji prasowej w czwartek w Lublinie.
Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza ma na celu wzmacnianie współpracy społeczno-gospodarczej i naukowej samorządów oraz biznesu z państw inicjatywy Trójmorza tj. Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. W Forum uczestniczyć mają przedstawiciele władz regionalnych z tych krajów.
W programie forum jest panel z udziałem ministrów z państw krajów Trójmorza. "Pan minister Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy - PAP) z jego odpowiednikami z Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Estonii będą podczas tego panelu opowiadać o inicjatywie Trójmorza" - zapowiedział wicemarszałek woj. lubelskiego Michał Mulawa.
Podczas forum zaplanowano też dyskusje na temat instrumentów finasowania współpracy regionalnej oraz bezpieczeństwa energetycznego w aspekcie zrównoważonego rozwoju regionalnego, w których uczestniczyć mają też przedstawiciele instytucji finansowych oraz firm energetycznych z różnych krajów. Osobne panele dyskusyjne poświęcone będą m.in. zagadnieniom rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego, innowacyjnej gospodarki, promocji turystyki.
Uczestnicy forum będą ponadto rozmawiać o możliwościach współpracy i rozwoju regionów wokół trasy Via Carpatia - czyli międzynarodowego szlaku, który ma przebiegać od Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Polskę wschodnią, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię do Grecji.
Budowana obecnie Via Carpatia w Polsce ma liczyć 701 km, z czego ok. 200 km przebiegać będzie przez wschodnią część woj. lubelskiego. "Nasza strategia rozwoju bierze pod uwagę to, żeby połączyć pozostałą część regionu lubelskiego właśnie z drogą Via Carpatia. Spodziewamy się szybkiego przyspieszenia gospodarczego dzięki realizacji tego projektu" - zaznaczył Mulawa.
Podczas forum planowane jest też podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza. Jak wyjaśnił Mulawa, dotyczy to pogłębienia współpracy gospodarczej pomiędzy regionami m.in. w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, promocji turystycznej, instrumentów finansowych dla przedsiębiorców państw Trójmorza.
Obrady Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza toczyć się będą w Centrum Spotkania Kultur oraz w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca uczestników.