Na wystawie znajdują się dokumenty i zdjęcia z archiwum rodziny syna Chiune Sugihary Nobuki, materiał z książki Chiune Sugihara autorstwa żony Nobuki Esin Ayirtman-Sugihara oraz fotografie Džoja Gunda Barysaitė i Auksė Dransard.
Syn Chiune Sugihary, Nobuki i jego żona Esin dołączą do otwarcia wystawy. W wydarzeniu wezmą także udział ambasadorowie Izraela, Japonii, Grecji, Turcji, Kazachstanu, Irlandii, Czech, Rumunii, Ukrainy i innych krajów.
Wystawę otworzą Viktoras Pranckietis, marszałek sejmu, a następnie powitalne przemówienia inicjatorów wystawy: Irena Šiaulienė, wiceprzewodnicząca sejmu, i Emanuelis Zingeris, szef grupy sejmu ds. Stosunków międzyparlamentarnych z Państwem Izrael i sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy.
Sejm Republiki Litewskiej ogłosił rok 2020 rokiem Chiune Sugihara. Decyzja została podjęta w świetle faktu, że w 2020 r. Przypada 80. rocznica misji Sugihary w Kownie, gdzie w latach 1939–1940 był konsulem Japonii i wydawał japońskie wizy tranzytowe ludności pochodzenia żydowskiego, ratując w ten sposób ponad 6000 żyć. Ponadto 120. rocznica urodzin Chiune Sugihary obchodzona jest również w 2020 r.
Chiune Sugihara był japońskim oficerem wojskowym i dyplomatą na początku XX wieku. W latach 1993–1940 był konsulem Japonii w Kownie, tymczasowej stolicy Litwy. W wyniku okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy i stalinowski Związek Radziecki wielu polskich uchodźców, w tym Żydów, uciekło wówczas do Kowna. Konsul Sugihara wielokrotnie składał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii zgodę na wydawanie uchodźcom japońskich wiz. Po serii negatywnych odpowiedzi wydał, według własnego uznania, kilka tysięcy wiz tranzytowych na podróż do Japonii przez Japonię do krajów trzecich, ratując w ten sposób życie tysięcy ludzi.
Po wojnie Sugihara został zmuszony do rezygnacji ze służby dyplomatycznej, a następnie pracował w różnych firmach handlowych. Jednak jego czyn nie został zapomniany. W 1968 r. Yehoshua Nishri, jeden z ocalałych z Sugihary, który został handlowym attaché Izraela w Tokio, znalazł Chiune Sugihara. To był punkt wyjścia do powszechnego uznania zasług byłego konsula.
Chiune Sugihara zmarł 31 lipca 1986 r. W wieku 86 lat.