• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Prezydent spotkał się z laureatką Nagrody Nobla

08:23, 06.03.2020
  AK;   ELTA
Prezydent spotkał się z laureatką Nagrody Nobla

Fot: ELTA Jūratė Valančiūtė
Fot: ELTA Jūratė Valančiūtė

Podziel się:   Więcej
Fot: ELTA Jūratė Valančiūtė
Podczas spotkania omówiono wyjątkową pracę autora, która koncentrowała się na ponownej ocenie znaczenia bolesnych lekcji historycznych, takich jak konflikty zbrojne, prześladowania polityczne, zbrodnie przeciwko ludzkości i tragedia w Czarnobylu. Zdaniem prezydenta delikatna zachęta pisarza do powrotu do okaleczonych losów ludności na obszarze poradzieckim jeszcze raz przypomina prawdopodobne konsekwencje zagrożeń nuklearnych i geopolitycznych pojawiających się obecnie obok nas. 

„Tragiczny los ludzi kryje się za każdą tragedią. Czy wiemy, jak oceniać bolesne doświadczenia z przeszłości i wyciągać niezbędne wnioski? W bezpośrednim sąsiedztwie Litwy, na Białorusi, powstaje nowoczesny Czarnobyl, czyli elektrownia jądrowa Astravets. Zagraża to nie tylko Litwie, ale całej Unii Europejskiej. Książka „Czarnobylska modlitwa” Swietłany Aleksijewicz wystawiona na Litwie i Białorusi jest sygnałem alarmowym dla krajów, które nie doceniają zagrożenia elektrownią jądrową Astravets. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby nie napisać kroniki „Modlitwa Astravets” - powiedział Nausėda. 

Prezydent podziękował pisarce za jej twórczy wkład w utrwalanie bolesnych, ale bardzo znaczących doświadczeń mieszkańców Europy Wschodniej w najtrudniejszych latach w historii regionu. Prezydent i laureatka Nagrody Nobla omówili priorytety dyplomacji kulturalnej w krajach Europy Wschodniej, odnieśli się do znaczenia pamięci historycznej i niebezpieczeństw związanych z przepisywaniem historii, z którymi zmaga się Litwa i kraje sąsiadujące. 

Omówiono inicjatywę wyznaczenia roku 2022 jako roku wybitnego europejskiego pedagoga i wydawcy Francisa Skoriny. Prezydent wyraził poparcie dla inicjatywy Aleksiejewicza polegającej na otwarciu domu wydawniczego pisarek kobiet, aby zachęcić pisarki kobiety i rozwijać tematy kobiet na wojnach i innych konfliktach. 

W 2015 roku Aleksijewicz otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W swoich książkach pisarka porusza tematy konfliktów zbrojnych, Holocaustu i Gułagów, losu kobiet podczas II wojny światowej w Czarnobylu oraz konsekwencje rozpadu ZSRR w krajach poradzieckich. Słynny na całym świecie miniserial HBO Czarnobyl nakręcony na Litwie oparty jest na opowieściach z książki „Czarnobylska modlitwa” Aleksiejewicz. 

Aleksiewicz weźmie udział w międzynarodowej konferencji „Radzenie sobie z traumą niestrawionej przeszłości” zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Centrum Badawczym Andrieja Sacharowa i Instytutem Psychologii Uniwersytetu Wileńskiego w dniach 5-6 marca w Wilnie.
źródło: ELTA

zobacz również