Litwa jest jedynym państwem członkowskim UE, które wciąż nie ratyfikowało umowy podpisanej między UE a Kubą w 2017 r.
W liście do Skvernelisa, który otrzymał on w piątek rano, amerykański sekretarz stanu podziękował Litwie za odmowę ratyfikacji umowy i poprosił o dalsze głosowanie przeciwko niej jako symbolowi poparcia dla Kubańczyków.
Pompeo podkreślił, że odmawiając ratyfikacji umowy Litwa nadal popiera wolność, demokrację i poszanowanie praw człowieka na Kubie. Według sekretarza stanu Stany Zjednoczone uważają, że Kuba wykorzystuje PDCA do realizacji swoich represyjnych celów.
Ponadto Pompeo zauważył, że sytuacja polityczna i sytuacja praw człowieka dramatycznie pogorszyły się na Kubie po tymczasowym zastosowaniu PDCA w dniu 1 listopada 2017 r. Więziono ponad 100 więźniów politycznych, w tym znanego rzecznika praw człowieka José Daniela Ferrera, który mógł być torturowany, odmówił pomocy medycznej lub prawa do rzetelnego procesu. Tymczasem UE zgodziła się z żądaniem Kuby, aby w ramach dialogu na temat praw człowieka przedstawiciele UE nie kontaktowali się z grupami lub osobami sprzeciwiającymi się naruszeniom praw człowieka przez reżim kubański.
Co więcej, Pompeo podkreślił, że rząd kubański nadal wspiera dyktaturę Nicolása Maduro w Wenezueli, uniemożliwiając temu krajowi powrót do demokracji, o którą zabiegają zarówno USA, jak i UE.
PDCA podpisane między UE a Kubą w 2017 r. obejmuje współpracę w dziedzinie praw człowieka, migracji i handlu.