„Powoduje to dodatkowy chaos. Podatki zmieniane są zbyt późno, jesienią, naruszając minimalny 6-miesięczny okres przed ich wejściem w życie. Prawo to istnieje, gdy zmiany zostaną przyjęte wraz z budżetem państwa, ale jest to zła praktyka i powinno się to zdarzać tylko w naprawdę wyjątkowym przypadku” - mówi Augustinavičius.
Według Urzędu Prezydenta Litwa zbyt mało mówi o uczciwości swojego systemu podatkowego.
„Uczciwy system podatkowy znacznie przyczyniłby się do realizacji wizji prezydenta, czyli państwa opiekuńczego. Według prezydenta należy zwiększyć sprawiedliwość podatkową, wykonując trzy kroki: po pierwsze, zmniejszając nierówności w opodatkowaniu dochodów. Nawet Komisja Europejska wskazała tydzień temu, że Litwa zastosowała niższą stawkę zysków kapitałowych i podobnych dochodów w porównaniu ze standardową stawką opodatkowania pracy. Drugim celem jest położenie kresu zaspokajaniu osobistych potrzeb ludzi za pośrednictwem ich firm” - mówi.
„Trzecim celem, dla którego prezydent przedstawi swoje poprawki, jest zapobieganie chaosowi podatkowemu. Ważne zmiany podatkowe lub nowe podatki nie powinny już obowiązywać w ciągu kilku tygodni po podjęciu odpowiedniej decyzji” - dodaje doradca.