• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Blok zagraniczny: Azerbejdżan, Rosja, Australia

21:32, 27.12.2024
Blok zagraniczny: Azerbejdżan, Rosja, Australia

Blok zagraniczny: Azerbejdżan, Rosja, Australia
Blok zagraniczny: Azerbejdżan, Rosja, Australia

Podziel się:   Więcej

Azerbejdżan

Opuszczone państwowe flagi, wstrzymany ruch w całym kraju oraz sygnały dźwiękowe ze statków i pociągów podczas powszechnej minuty ciszy – tak w Azerbejdżanie wyglądała żałoba po katastrofie samolotu. Mieszkańcy Baku składają też kwiaty przed wejściem do domu pilota Igora Kshnyakina, który robił wszystko, by ratować pasażerów. W środę samolot należący do Azerbejdżańskich Linii Lotniczych leciał ze stolicy Azerbejdżanu, Baku, do Groznego w Czeczenii w południowej Rosji. Maszyna rozbiła się podczas próby lądowania w pobliżu Aktau, w Kazachstanie. W katastrofie zginęło 38 osób, a 29 zostało rannych, w tym 2 dzieci. Zdjęcia, które trafiły do sieci, pokazują, że przód samolotu został zniszczony, a ogon nosi ślady uderzeń, co może wskazywać na działanie systemu przeciwlotniczego. Śledztwo w sprawie przyczyn tragedii trwa. Przesłuchano już ocalałych pasażerów oraz obsługę lotniska.


Rosja

Rosja ogłosiła stan wyjątkowy. Przyczyną stała się katastrofa ekologiczna na Morzu Czarnym. Do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie wyciekł mazut. Do wycieku doszło 15 grudnia, kiedy podczas sztormu uszkodzone zostały dwa rosyjskie tankowce, uwalniając do Morza Czarnego tysiące oleju opałowego. Zanieczyszczenie objęło plaże na długości ponad 55 kilometrów, głównie w rejonie kurortu Anapa w Kraju Krasnodarskim. Do oczyszczenia zanieczyszczonych terenów brakuje potrzebnego sprzętu. Do akcji ratunkowej zaangażowano ponad 10 tys. osób, w tym wolontariuszy, którzy uratowali już ponad tysiąc morskich ptaków.


Australia

Park Narodowy Grampians znajdujący się w stanie Wiktoria w Australii od ponad tygodnia jest objęty pożarem. Jak podaje straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tys. hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Mieszkańcy otrzymują nakazy ewakuacji z powodu pożaru. Z żywiołem walczy obecnie około 600 strażaków. W Australii rozpoczęło się właśnie lato, które w tym roku może być nadzwyczaj upalne. Wszyscy obawiają się powtórki z 2020 roku, kiedy kraj kangurów spustoszyły rekordowe pożary. Wówczas ponad 3 mld zwierząt zginęło lub zostało pozbawionych siedlisk.

 
 
 
...