Wiadomość została wysłana.
Od 1 stycznia zmieniają się zasady udzielania świadczeń zdrowotnych poważnie chorym mieszkańcom Wilna w weekendy i dni świąteczne. W soboty lekarze rodzinni i dentyści będą dostępni w przychodniach na Antokolu, Karolinkach, Nowej Wilejce i Szeszkini od 8.00 d 16.00 oraz w Miejskim Szpitalu Klinicznym w Wilnie od 8.00 d 12.00. Ciężko chorzy w weekendy będą mogli się zgłaszać do Oddziału Medycyny Ratunkowej Miejskiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Antakalnio 57. W przypadku obrażeń odniesionych do 48 godzin, pomoc w dni wolne i świąteczne zapewni Wileński Szpital Uniwersytecki lub Szpital Dziecięcy w Santaryszkach.
Od stycznia tego roku wchodzą w życie istotne zmiany dla obecnych oraz przyszłych kierowców. Dotyczą przede wszystkim zasad ważności prawa jazdy. Zgodnie z nową ustawą, od teraz po wygaśnięciu zaświadczenia medycznego, prawo jazdy staje się nieważne. Dokument będzie mógł zostać przedłużony automatycznie tylko po przeprowadzeniu badania lekarskiego. Zgodnie z nowymi przepisami, kierowcy do 65. roku życia będą musieli przechodzić badania lekarskie co 10 lat. Osoby w wieku od 66 do 79 lat będą musiały przeprowadzać je co 5 lat, a osoby powyżej 80. roku życia – co 2 lata.
Od 1 stycznia samorządy Litwy będą musiały zapewnić mieszkańcom segregację odpadów tekstylnych. Wymóg ten jest zawarty w nowych minimalnych wymaganiach jakościowych dotyczących gospodarki odpadów komunalnych, które zapewnią bardziej skuteczny recykling i bardziej zrównoważone gospodarowanie odpadami tekstylnymi.
Od 1 stycznia wzrosną ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych. To efekt podwyżki akcyz. Według nowych stawek, pół litra piwa podrożeje o 5 centów, mocne wino zdrożeje o 21 centów, a za butelkę wysokoprocentowego alkoholu zapłacimy o 69 centów więcej. Co do wyrobów tytoniowych, to za paczkę papierosów zapłacimy o 26 centów więcej. Ceny cygar wzrosną o 36 centów. Największy wzrost dotyczy jednak płynów do epapierosów. Cena dwóch mililitrów wzrośnie o 92 centy. Litewscy parlamentarzyści liczą, że te zmiany nie tylko zwiększą wpływy do budżetu, ale także ograniczą spożycie używek.
Ważne zmiany w 2025 roku dotyczą także wzrostu minimalnego wynagrodzenia, emerytur i świadczeń socjalnych. Średnia emerytura wzrośnie o 12% i wyniesie 673 EUR. Zasiłek rodzinny wzrośnie o 27,3% i wyniesie ponad 192 EUR. Minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia będzie wynosiło 1038 EUR. Chociaż w nowym budżecie przewidziano wzrost wynagrodzeń, świadczeń socjalnych i wsparcia dla rodzin, to jednak wprowadzono też dodatkowe obciążenia, takie jak wyższe akcyzy i składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Wprowadzone zostaną między innymi nowe akcyzy na emisję dwutlenku węgla, co podwyższy ceny paliw – o około 6 centów za litr benzyny, 13 centów za litr oleju napędowego oraz 3 centy za litr paliwa do użytku rolniczego.