Wiosenna ramówka TVP2 nabiera rumieńców! Widzów Dwójki już wkrótce czeka wiele niespodzianek. Nie zabraknie nowości, a także wielkich, wyczekiwanych powrotów i kultowych programów sprzed lat w nowych, współczesnych odsłonach! Już w marcu Dwójka zaprasza na kontynuację legendarnej
„Sondy”. Słynny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki.
Na antenie – po kilu sezonach przerwy – ponownie zagości także program
„Kocham Cię, Polsko!” wzbogacony o nowe konkurencje, nową prowadzącą i kapitanów drużyn. Na fanów kabaretu czeka także kolejna odsłona rozrywkowego show „Dzięki Bogu już weekend”.
W ramówce zagoszczą też absolutne premiery. Wśród nich „Komediowa Scena Dwójki”, czyli propozycja dla wszystkich spragnionych alternatywnej oferty rozrywkowej. Przestrzeń eksperymentu, wolnej, nieskrępowanej improwizacji i inteligentnego humoru z pogranicza absurdu i purenonsensu zagospodarują najciekawsi twórcy rodzimej, offowej sceny komediowej.
W wiosennej ramówce TVP2 sporo miejsca zajmie także publicystyka kulturalna. Marita Albán Juárez zaprosi widzów na cotygodniowe
„Śniadanie na trawie” z udziałem twórców, którzy będą się spierać o bieżące wydarzenia społeczne i kulturalne.
Dwójka zaprasza również na magazyn „Ostry z natury” – propozycję dla całych rodzin, niezwykłą, pełną wrażeń i przygód podróż z elementami survivalu w świat dzikiej przyrody i nieokiełznanej natury.
Młodzi ludzie z miast wyruszą natomiast na spotkanie z wiejskimi mistrzami, stając się dociekliwymi eksploratorami kultury ludowej w jej najprzeróżniejszych, nieoczywistych wcieleniach. O ich odkryciach opowie tętniący tradycyjnymi rytmami, pulsujący śpiewem i tańcem program „Dzika muzyka”.
TVP2 zaprasza także na drugą odsłonę serii „Przygarnij mnie” – tym razem w formie dokumentalnej telenoweli, prezentującej poruszające losy zwierząt przygarniętych ze schroniska i ich nowych opiekunów.
Sonda 2.
Program popularnonaukowy
„Sonda 2” to powrót do kultowej serii telewizyjnej lat 70. Legendarny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki. Okazja ku temu jest doskonała: nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości bowiem doczekały się pointy. Wystarczy wspomnieć pierwszy odcinek oryginalnej „Sondy”, który dotyczył wysłania w kosmos dwóch Voyagerów. Kilka lat temu opuściły one Układ Słoneczny, a dzisiaj są wytworami ludzkiej technologii znajdującymi się najdalej od Ziemi. Te i wiele innych wydarzeń „Sonda 2” skomentuje ze współczesnej perspektywy.
Dzięki bogatym archiwom TVP widzowie będą mieli okazję odbyć niezwykłą podróż w przeszłość i ponownie zobaczyć legendarnych prowadzących rozmawiających o wizji świata za 35 lat. Na tym jednak nie koniec. Dawne wyobrażenia Kurka i Kamińskiego zostaną skonfrontowane ze współczesnością, by na koniec wysłać wiadomość kolejnej generacji twórców i naukowców, ludziom, którzy za kolejne 35 lat postanowią zrealizować „Sondę 3”.
Program poprowadzi fizyk, dziennikarz i autor publikacji książkowych, człowiek, który jak nikt inny potrafi opowiadać o skomplikowanych zjawiskach naukowych – dr Tomasz Rożek.
„Sonda 2” aktywnie zaistnieje także w Internecie, angażując użytkowników Facebooka czy serwisu Instagram do samodzielnych poszukiwań i badań. A wszystko po to, by dowieść, że tematyka naukowa jest nie tylko fascynująca, ale i dostępna wszystkim ciekawym otaczającego świata.
Dzięki Bogu już weekend!
Program kabaretowy
Emisja: piątek, godz. 22:20
Kolejna odsłona sprawdzonego, cieszącego się ogromną popularnością cyklu wieczorów kabaretowych w Dwójce.
Premierowe skecze, nowe piosenki, bieżące wydarzenia w krzywym zwierciadle satyry, a przede wszystkim dużo pozytywnej energii na dobry początek weekendu!
Każdy z odcinków cyklu oparty jest na autorskim, oryginalnym scenariuszu, stworzonym przez kabaret pełniący funkcję gospodarza danego wieczoru.
Wiosną wśród kabaretów -gospodarzy oraz ich gości zobaczymy m.in.: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Grupa MoCarta, Kabaret Hrabi, Andrzej Poniedzielski, Kabaret na Koniec Świata, Formacja Chatelet, Kabaret pod Wyrwigroszem, Łowcy.B, Nowaki, kabaret Ciach, Czesuaf, Grzegorz Halama i Tymon Tymański, Jurki i Artur Andrus, Kabaret Skeczów Męczących.
W programie nie zabraknie stałych elementów, takich jak parodia, numer wspólny, pojedynek na premierę, przegląd aktualności, scenka aktorska, skecz na zadany przez publiczność temat, występ gwiazdy, debiutant na scenie czy klasyka kabaretu we współczesnej interpretacji. A wszystko to w konwencji zrealizowanego z rozmachem, dynamicznego, pełnego zaskakujących zwrotów akcji rozrywkowego show!
Komediowa Scena Dwójki
Widowisko studyjne z udziałem publiczności
Emisja: piątek, godz. 23:25
TVP2 otwiera się na nowe zjawiska twórczości rozrywkowej!
„Komediowa Scena Dwójki” to wolna, a przy tym nieprzewidywalna przestrzeń eksperymentu i improwizacji, oddana we władanie najciekawszych, najbardziej wyrazistych twórców młodej, offowej sceny kabaretowej. Artyści na co dzień skupieni wokół kultowego już miejsca – Klubu Komediowego, działającego w Warszawie przy Placu Zbawiciela – zaprezentują zupełnie nowe formy komediowe oraz przewrotne, pełne przekory interpretacje gatunków już znanych. W programie m.in. kabaret literacki, monodram komediowy, roast poetycko-historyczny, a także gry i musicale improwizowane. Komediowa Scena Dwójki to duża dawka błyskotliwego humoru podszytego absurdem i prawdziwa gratka dla wszystkich spragnionych inteligentnej, wyrafinowanej rozrywki.
„Komediowa Scena Dwójki” zaprezentuje m.in.:
„Fabularny przewodnik po…” , czyli prześmiewczy cykl skoncentrowany na kondycji człowieka: narodzinach, pracy, miłości i śmierci. Przecięcie literatury, piosenki, satyry i performance'u, a wszystko to w bezpośredniej, żywej konfrontacji z publicznością.
„Co modna pani wiedzieć powinna”, monodram Katarzyny Kołeczek, aktorki Teatru Polskiego, przewrotna opowieść o tym, jak wyglądałby dzień kobiety, gdyby ta chciała się zastosować do wszystkich zaleceń, przepisów i porad, serwowanych przez prasę kobiecą.
„Wieczór krótkich gier improwizowanych”, spontaniczna zabawa, nastawiona na kreatywność i interakcję z publicznością. Publiczność podrzuca tematy, aktorzy odpowiadają w formie spontanicznie tworzonych scenek i skeczy.
„Roast”, czyli anty-benefis, gatunek komedii scenicznej, który narodził się w Ameryce na początku XX wieku. Artyści wygłaszają zabawne, uszczypliwe, często obraźliwe monologi pod adresem bohatera wieczoru.
W wydaniu Komediowej Sceny Dwójki będzie to trawestacja tego gatunku: roastowanymi bohaterami okażą się postaci historyczne – Mieszko I, Adam Mickiewicz i inni.
„Musical improwizowany”, Grupa improwizatorów, aktorów i wokalistów tworzy przedstawienie muzyczne. Wszystko – muzyka, dialog, piosenki – powstaje spontanicznie, na gorąco, na oczach publiczności.
Śniadanie na trawie
Program kulturalno-społeczny
Emisja: sobota, godz. 10:45
„Śniadanie na trawie” to nowy magazyn kulturalno-społeczny TVP2, adresowany do szerokiej publiczności.
Jakie relacje łączą państwo i kulturę? Czym współcześnie jest cenzura w sztuce? Czy w Polsce dominuje rocznicowe podejście do kultury…?
Na te i wiele innych aktualnych tematów co tydzień podyskutują goście Marity Albán Juárez, wokalistki jazzowej i autorki książek o Chopinie.
Gospodyni programu co tydzień będzie zapraszać do studia reżyserów, pisarzy, aktorów, artystów sztuk wizualnych i muzyków, ekspertów, teoretyków i praktyków. Dyskusje – prowadzonym w niezobowiązującej atmosferze – podgrzeją emocje wynikające z różnicy poglądów.
Dzika muzyka
Program muzyczny
Emisja: sobota, godz. 11:20
„Dzika muzyka" to nowy program poświęcony fascynującym tradycjom i korzeniom polskiej muzyki, zrealizowany w dynamiczny, nowoczesny sposób, odległy od konwencji kojarzącej się z cepelią. Tradycyjne polskie rytmy, śpiew i taniec staną się elementem porywającej opowieści o rodzimej kulturze. Także tej współczesnej. Wiele niezwykłych wydarzeń i inicjatyw, lokalnych oraz ogólnopolskich, składa się na zjawisko odrodzenia muzyki tradycyjnej we współczesnej Polsce. Na fali tego zjawiska młodzi ludzie z miast wyruszą na spotkanie z wiejskimi mistrzami, stając się dociekliwymi eksploratorami kultury ludowej w jej najprzeróżniejszych, nieoczywistych wcieleniach.
Po najdzikszych zakątkach muzyki tradycyjnej widzów oprowadzi Janusz Prusinowski - skrzypek, lirnik, harmonista i animator, inicjator odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”.
Kocham Cię, Polsko!
Program rozrywkowo-edukacyjny
Emisja: sobota, godz. 20:05
Uwielbiany przez widzów Dwójki program wraca po kilku sezonach przerwy. „Kocham Cię, Polsko!” to widowisko łączące elementy teleturnieju i show rozrywkowego.
Dwie drużyny gwiazd (zmieniających się w każdym odcinku), pod wodzą kapitanów, rywalizują między sobą, biorąc udział w grach towarzyskich i quizach, odgadując zagadki muzyczne oraz odpowiadając na pytania z wiedzy o Polsce. Program – w lekkiej, atrakcyjnej formie – propaguje wiedzę dotyczącą historii i geografii naszego kraju, języka, literatury, kultury i obyczajów.
W roli prowadzącej „Kocham Cię, Polsko” zobaczymy Barbarę Kurdej–Szatan.
Drużyny poprowadzą kapitanowie:
Program zyska nowoczesną formułę, a kluczowe znaczenie będzie miał walor edukacyjny. Obok konkurencji znanych z poprzednich edycji show (takich, jak „urodziny”, „kalambury” czy „głuchy telefon”) pojawią się też kategorie premierowe: „literatura”, „polszczyzna” czy „kto jest kim”. Program zyska też walor interaktywny.
W trakcie emisji prowadzone będą konkursy w mediach społecznościowych, a komentarze widzów w czasie rzeczywistym pojawiać się będą ekranie.
„Kocham Cię, Polsko!” oparty został na holenderskim pomyśle „I love my country”.
W Polsce udało się stworzyć wersję autorską, dostosowaną do potrzeb polskiego widza. Program odnosi sukcesy na całym świecie, emitowany był zarówno w stacjach komercyjnych, jak i publicznych (m.in. w brytyjskiej telewizji BBC1, we włoskiej stacji RAI2).
Przygarnij mnie
Telenowela dokumentalna
Emisja: niedziela, godz. 18:55
„Przygarnij mnie” powraca w nowej formule – telenoweli dokumentalnej, prezentującej poruszające losy zwierząt przygarniętych ze schroniska i ich nowych opiekunów.
Prawdziwe, nieudawane emocje, codzienne radości oraz dramaty, łzy wzruszenia, momenty humorystyczne, chwile frustracji czy zwątpienia...
Cykl „Przygarnij mnie” nie unika tematów trudnych, pokazując, że budowanie relacji ze zwierzęciem po przejściach to proces wymagający czasu, cierpliwości i odpowiedzialności. Na jego końcu czeka jednak bezcenna nagroda: oddany, czworonożny przyjaciel na całe życie.
Bohaterami serii są osoby publiczne, które decydowały się na adopcję psa ze schroniska. Przyświeca im hasło: „Nie kupuj – adoptuj!”
Każdy z bohaterów cyklu ma inną sytuację rodzinną i inne motywacje: rodzina z małymi dziećmi, para młodych aktorów, sportowiec, muzycy i samotna, pracująca matka. Łączy ich jedno – chęć niesienia pomocy. W momencie adopcji czworonoga ich życie zmienia się na zawsze.
Przez 10 tygodni, w niedzielne wieczory, widzowie Dwójki będą śledzić ich poruszające historie. Poznamy losy 5 psów ze schronisk, które znalazły swą przystań i miłość w domach: Bartosza Obuchowicza, Mariusza Pudzianowskiego, Anny Popek, Moniki Mazur i jej chłopaka, Tomasza Chrapusty oraz członków zespołu Neo.
Każde z nich adoptowało na stałe czworonoga. Przed wszystkimi mnóstwo wyzwań, radości i wzruszeń.
Kamery są z nimi od pierwszej wizyty w schronisku, by następnie towarzyszyć im w codziennym życiu: w domu, podczas spacerów, wspólnych wyjazdów, u weterynarza czy behawiorysty. Rejestrują emocje i dylematy, momenty zawahania i refleksji. Dzięki nim przyglądamy się, jak krok po kroku, dzień po dniu przebiega budowanie relacji i więzi między człowiekiem a zwierzęciem.
W roli gospodyni programu wystąpi Olga Frycz.
Postępom opiekunów i psów czujnie przyglądać się będzie behawiorystka i terapeutka zachowań zwierząt, Aneta Awtoniuk.
"Przygarnij mnie” to także praktyczny poradnik, pozwalający pogłębić wiedzę na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami domowymi. Eksperci podpowiedzą, w jaki sposób je karmić, jak dbać o profilaktykę, przewozić samochodem czy środkami komunikacji publicznej, jak uczyć wymaganych zachowań, a także jak wychowywać w domu, w którym mieszkają inne zwierzęta lub dzieci. Cykl pomyślany został jako część szeroko zakrojonej kampanii promującej odpowiedzialną adopcję bezdomnych zwierząt.