• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Różne oblicza II wojny światowej. Najlepsze seriale wojenne w TVP VOD

12:00, 29.08.2024
Różne oblicza II wojny światowej. Najlepsze seriale wojenne w TVP VOD

Sprawdź, które seriale wojenne znajdziesz na platformie TVP VOD. Fot. Materiały prasowe/ TVP
Sprawdź, które seriale wojenne znajdziesz na platformie TVP VOD. Fot. Materiały prasowe/ TVP

Podziel się:   Więcej

Lata 1939–1945 zapisały się jako jeden z najsmutniejszych okresów w historii ludzkości. Podczas blisko sześcioletniej wojny zginęło ponad 60 milionów osób, w tym ok. 3 miliony Polaków oraz 3 miliony zamieszkujących Polskę Żydów. Ten największy w dziejach konflikt przedstawiono w setkach polskich i zagranicznych produkcji filmowych. Wiele z nich można zobaczyć na platformie TVP VOD.

„Czas honoru”

„Czas honoru” to znakomicie przyjęty serial, w świetnej obsadzie, która budzi wśród widzów ogromne emocje. Fot. Materiały prasowe/ TVP

„Czas honoru” to znakomity serial o bohaterstwie walczących w podziemiu Polaków, doskonale przyjęty przez widzów i obsypany licznymi nagrodami. Zdobył m.in. Orła w 2015 roku (Polska Nagroda Filmowa) w kategorii: Najlepszy filmowy serial telewizyjny; Telekamerę – jako Najlepszy serial (2014), Najlepszy serial cotygodniowy (2013), Najlepszy serial (2012) i Najlepszy aktor (Piotr Adamczyk) – oraz Złotą Telekamerę (2015).

Przedstawiona w nim historia koncentruje się na losach polskich spadochroniarzy zrzuconych do okupowanej przez Niemców Warszawy – Bronka, Janka, Michała, Władka – oraz ich najbliższych. To młodzi, pełni marzeń ludzie, których życie zmieniła okupacyjna rzeczywistość. Nieustannie ocierają się o śmierć i zdradę, a sytuacja, w jakiej się znaleźli, wystawia na próbę ich charaktery i wartości, w które wierzyli.


Losy bohaterów możemy śledzić przez siedem sezonów, czyli od szkolenia w Anglii w 1941 r. aż do czasów powojennych, kiedy stali się żołnierzami wyklętymi. Wszystkie odcinki „Czasu honoru” i „Czasu honoru – Powstanie” dostępne są na platformie TVP VOD.

„Wojenne dziewczyny”

Marysia, Ewka i Irka to bardzo młode dziewczyny, które na progu swego dorosłego życia dostały od losu...  wojnę. Fot. Materiały prasowe/ TVP

Na uwagę zasługuje serial „Wojenne dziewczyny”, pokazujący II wojnę światową z perspektywy kobiet. To opowieść o bardzo młodych dziewczynach, które na progu swego dorosłego życia dostały od losu wojnę – jedną z najstraszliwszych, jakie nawiedziły ich kraj. Nie są jeszcze matkami, nie są też jeszcze żonami. Przygotowywane przez pierwsze dwadzieścia lat dzieciństwa i młodości do życia według standardów swego środowiska, nagle stanęły bezbronne wobec potężnych sił zła i ciemności. I podjęły z nimi walkę.

„Polskie drogi”

„Polskie drogi” to jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Fot. Materiały prasowe/ TVP

W TVP VOD widzowie znajdą również klasykę polskiego kina wojennego, czyli serial „Polskie drogi” w reżyserii Janusza Morgensterna ze znakomicie zagranymi bohaterami, w których wcielili się Karol Strasburger (jako Władysław Niwiński) i Kazimierz Kaczor (jako Leon Kuraś).


Epicka historia przedstawiona z perspektywy dwóch przyjaciół walczących z niemieckim okupantem, mających zupełnie inne podejście do wojny, była wielokrotnie nagradzana i stała się jednym z największych przebojów w historii polskiej kinematografii lat 70. i 80. XX wieku. Tę produkcję miliony Polaków kojarzą także z niezapomnianą muzyką kompozytora i pianisty, Andrzeja Kurylewicza.

„Czterej pancerni i pies”

„Czterej pancerni i pies” stanowi klasykę polskiej kinematografii. Fot. Materiały prasowe/ TVP

Kultowy serial „Czterej pancerni i pies” w reżyserii Konrada Nałęckiego opowiada o przygodach załogi czołgu „Rudy 102”. W jej skład wchodzą m.in. kapral Janek Kos (Janusz Gajos), porucznik Olgierd Jarosz (Roman Wilhelmi), kapral Gustaw Jeleń „Gustlik” (Franciszek Pieczka) i kapral Franciszek Wichura (Witold Pyrkosz) oraz pies Szarik.


Serial powstał na motywach powieści polskiego pisarza i poety oraz pułkownika Ludowego Wojska Polskiego, Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza do produkcji. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości tego wojenno-przygodowego serialu.

„Stawka większa niż życie”

Jest 1941 rok, gdy młody Staszek ucieka z niemieckiej niewoli i przedostaje się na radziecką stronę frontu. Fot. Materiały prasowe/ TVP

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć serialu, który można określić mianem „legendarnego”. Mowa o produkcji „Stawka większa niż życie” ze wspaniałymi rolami Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza, którzy wcielili się w role swoich śmiertelnych wrogów – Hansa Klossa i Hermanna Brunnera.


Akcja serialu zaczyna się, kiedy młody Staszek ucieka z niemieckiej niewoli i przedostaje się na radziecką stronę frontu. Okazuje się, że jest niezwykle podobny do schwytanego przez Rosjan porucznika Abwehry, Hansa Klossa.


Po raz pierwszy polscy widzowie zobaczyli Hansa Klossa w Teatrze Telewizji. Od 1965 do 1967 r. zostało wyemitowanych 14 spektakli o agencie J-23. Tak bardzo przypadły widzom do gustu, że natychmiast zapadła decyzja o produkcji serialu telewizyjnego „Stawka większa niż życie”.

RS

zobacz również