• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Najlepsze filmy wojenne w TVP VOD

12:51, 31.08.2023
Rocznica wybuchu II wojny światowej. Najlepsze filmy wojenne w TVP VOD

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Zobacz najlepsze wojenne filmy w TVP VOD. Fot. TVP
Rocznica wybuchu II wojny światowej. Zobacz najlepsze wojenne filmy w TVP VOD. Fot. TVP

Podziel się:   Więcej

„Filip” (2023)

Zobacz film „Filip” w reż. Michała Kwiecińskiego na platformie TVP VOD. Fot. TVP

Frankfurt, 1943 r. Tytułowy bohater jest kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu, beztrosko korzystając ze wszystkich uroków życia, otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart.

„Bracia” (2021)

Zobacz film „Bracia” w reż. Łukasza Ostalskiego na platformie TVP VOD. Fot. TVP

Wieś na Mazowszu, 1943 r. Dwóch nastoletnich chłopców, Janek i Staszek, znajduje ukrywających się w obejściu gospodarstwa młodych Żydów. To ich rówieśnicy – Abram i Chaim – synowie szanowanego aptekarza, który mieszkał przed wojną w pobliskim miasteczku. Tylko oni ocaleli z pogromu, który Niemcy urządzili Żydom. Na przekór śmiertelnemu zagrożeniu Janek i Staszek postanawiają ukryć chłopców. O swojej decyzji nie mówią nikomu.

„Bez prawa do życia” (2022)

Zobacz film „Bez prawa do życia” w reż. Waldemara Kowalskiego na platformie TVP VOD. Fot. TVP

W świadomości społecznej Holokaust funkcjonuje przede wszystkim w kontekście dużych ośrodków martyrologii Żydów, takich jak miejsca zagłady w Auschwitz, Bełżcu i Treblince czy też getta w Warszawie i w Łodzi. W ich cieniu pozostają wielkie tragedie, które wydarzyły się w wielu innych miejscowościach. Jedną z nich jest Tarłów. Dokument „Bez prawa do życia” pokazuje społeczność polsko-żydowską tej miejscowości przed wojną, a później założone tam getto.

W filmie przedstawiono przede wszystkim portrety ofiar. Omówiono też mechanizm działania sprawców zbrodni, pokazano proces likwidacji getta i zagłady Żydów w obozie Treblinka II. Wydarzenia zostały przywołane dzięki świadkom, unikalnym zdjęciom oraz dokumentom archiwalnym. Ich uzupełnieniem stał się głos badaczy historii i autorytetów naukowych.

„Jutro idziemy do kina” (2007)

Zobacz film „Jutro idziemy do kina” w reż. Michała Kwiecińskiego na platformie TVP VOD. Fot. TVP

Jakub Wesołowski, Mateusz Damięcki i Antoni Pawlicki w przejmującej, pięknej opowieści o losach młodych bohaterów kampanii wrześniowej 1939 r., którzy urodzili się już w odrodzonej Polsce. Twórcy filmu sportretowali pokolenie ludzi, których II wojna światowa zaskoczyła u progu ich dorosłości.

Jest lato 1938 r. Andrzej Skowroński, Jerzy Bolesławski i Piotr Dołowy właśnie skończyli warszawskie gimnazjum i jako świeżo upieczeni maturzyści wkroczyli w dorosłość. Rozsadza ich energia, snują plany na przyszłość i oczywiście marzą o wielkiej miłości.

„Wieluń 4.40” (2004)

Zobacz film „Wieluń 4.40” w reż. Ignacego Szczepańskiego na platformie TVP VOD. Fot. TVP

1 września 1939 r. z lotniska w Nieder-Ellguth wystartowało 29 bombowców nurkujących Ju 87–B. Zanim „Schleswig-Holstein” ostrzelał Westerplatte, pierwsze bomby spadły na zachodnią część Wielunia. Wydarzyło się to o godz. 4:40 czasu lokalnego. Drugi nalot nastąpił pół godziny po pierwszym. Tym razem celem ataku była wschodnia część miasta. Centrum zbombardowano 27 minut później. W niespełna półtorej godziny 76. eskadra lotnictwa bojowego III Rzeszy zrzuciła na Wieluń, nieduże miasto leżące pośrodku trójkąta Wrocław–Łódź–Częstochowa, 380 bomb o wadze 46 ton. Zabito ponad dwa tysiące osób w różnym wieku. Miasto zostało zniszczone w 70 proc., a samo centrum w 90 proc. Rozpoczęła się II wojna światowa

„Nie tylko Enigma. Opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia” (2019)

Zobacz film „Nie tylko Enigma. Opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia” w reż. Magdaleny Kołodziejczyk na platformie TVP VOD. Fot. TVP

Film „Nie tylko Enigma. Opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia” miał na celu przypomnieć zasługi wywiadu Armii Krajowej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Oprócz przybliżenia tej struktury, przywołano najbardziej spektakularne akcje wywiadowcze, wyjaśniono ich znaczenie oraz wpływ na teatr działań wojennych w Europie. Zasadniczą opowieść przedstawiono za pomocą tekstu lektorskiego oraz wypowiedzi fachowców. Tłem dla opowieści narratora są symboliczne ilustracje fabularne, które płynnie przechodzą w animowane rysunki ilustrujące najciekawsze fragmenty opowiadanych historii. Dopełnienie stanowi skomponowana na potrzeby filmu ścieżka dźwiękowa.

„Upiory wojny” (2020)

Zobacz film „Upiory wojny” w reż. Erica Bressa na platformie TVP VOD. Fot. TVP

Francja, końcówka II wojny światowej. Pięcioosobowy oddział amerykańskich żołnierzy otrzymuje zadanie zajęcia i utrzymania zamku, w którym mieściła się kwatera nazistowskiego dowództwa. Położony na urokliwej prowincji pałac w swoich wnętrzach skrywa przerażającą tajemnicę. Hitlerowcy w okrutny sposób zamordowali jego prawowitych właścicieli. Pałające żądzą zemsty dusze zmarłych czają się w mroku, by dopaść każdego, kto przekroczy progi posiadłości. Uwięzieni w zamku Amerykanie będą musieli stawić czoła siłom, którym nie straszny huk granatów i świst karabinowych kul.

„Druga wojna światowa”

Zobacz film „Druga wojna światowa” na platformie TVP VOD. Fot. TVP

Dwuczęściowy film dokumentalny powstały w koprodukcji niemieckiej ZDF i Telewizji Polskiej. Obraz pt. „Druga wojna światowa” został stworzony przy znaczącym udziale Polaków, m.in. Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Budzimiry Wojtalewicz oraz najwybitniejszych polskich historyków.

PG

zobacz również