Wiadomość została wysłana.
Młody, 18-letni Jamal Malik (Dev Patel) mieszka w slumsach w Bombaju, ale poznajemy go, kiedy bierze udział w hinduskiej edycji „Milionerów”. Zostało mu już tylko ostatnie pytanie w teleturnieju, dzielące go od wygrania olbrzymiej kwoty.
Ma je usłyszeć nazajutrz, ponieważ czas emisji właśnie się skończył. Tuż po wyjściu ze studia zostaje on aresztowany przez policję, podejrzewającą go o oszustwo. Funkcjonariusze poddają chłopaka przesłuchaniu, nie wierząc, że niewykształcony mieszkaniec dzielnic nędzy może mieć taką wiedzę.
Ten w końcu otwiera się przed mundurowymi i zaczyna opowiadać im historię swojego życia, która jest poruszająca i fascynująca, a zarazem pełna okrucieństwa. Tak Malik zaczyna udowadniać śledczym, że wiedzę pokazaną w programie zdobył na ulicy. Z czasem śledczy, poruszeni jego historią, którą ukazano poprzez kolorowe retrospekcje, zaczynają mu wierzyć.
Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści Vikasa Swarupa „Q&A - Slumdog Millionaire”. Na dodatek na potrzeby scenariusza Simon Beaufoy, scenarzysta, trzykrotnie odwiedził Indie i rozmawiał z żyjącymi na ulicach dziećmi oraz młodzieżą. Te młode osoby zrobiły na nim olbrzymie wrażenie – był zaszokowany ich postawami i mądrością.
Podobał mu się również panujący w hinduskich slumsach klimat. „Chciałem pokazać tą ogromną dawkę zabawy, śmiechu, pogawędek i poczucia wspólnoty, które panują w tych slumsach. To, co tam wychwytujesz, to masa energii” – powiedział w rozmowie z „The Hollywood Reporter”.
Trudno uwierzyć, że początkowo Danny Boyle odmówił producentom i nie chciał nakręcić obrazu. Krótko później podsunięto mu scenariusz. Reżyserowi spodobało się to, w jaki sposób Beaufoy splótł wiele wątków z książki w jedną całość, i ostatecznie zdecydował, że zaangażuje się w projekt.
Jak się później okazało, była to bardzo dobra decyzja. Obraz odniósł bowiem oszałamiający sukces na 81. ceremonii rozdania Oscarów w 2009 roku. Tam został nagrodzony aż ośmioma Oscarami. Uhonorowano go w kategoriach najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż filmowy, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsza piosenka oryginalna oraz najlepszy dźwięk. Nadto produkcji przyznano cztery Złote Globy dla najlepszego reżysera, najlepszego dramatu, najlepszego scenariusza i najlepszej muzyki.
Taka ilość nagród sprawiła, że film zaczął przyciągać do kin rekordową ilość widzów. To z kolei przełożyło się na wielki sukces kasowy – „Slumdog” zarobił na całym świecie ponad 378 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym jedynie 15 milionów dolarów. Tym samym stał się najbardziej dochodowym hinduskim filmem w historii.
Krytycy byli nim zachwyceni. Na Rotten Tomatoes arcydzieło Boyle’a ma aż 91 proc. pozytywnych recenzji. „Oszałamiający wizualnie i rezonujący emocjonalnie »Slumdog. Milioner z ulicy« jest zarówno zabawny, jak i mocny” – napisano w konsensusie portalu.
Także słynny Roger Ebert uważał wspomnianą produkcję za arcydzieło i przyznał jej ocenę maksymalną. Nazwał on ten obraz „zapierającą dech w piersiach, ekscytującą historią, radosną i rozdzierającą serce”. Podobne opinie dominowały na całym świecie.
RS
Bibliografia:
The Hollywood Reporter: Slumdog Millionaire shoot was rags to riches (4.11.2008)
Roger Ebert: Slumdog Millionaire movie review (2008)