„Zimna wojna”, „Pan T.” i „Legiony” stanowią dowód na to, że polska kinematografia jest różnorodna. Dlaczego akurat te filmy są doceniane przez widzów i krytyków? Tego dowiesz się od prowadzącego Bartosza Boruciaka w kolejnej „Selekcji TVP VOD”.
Film „Zimna wojna” – o czym opowiada?
Wiktor i Zula spotkali się w ruinach powojennej Polski. Ich różnice, szczególnie pochodzenie i temperament, wydawały się niemal nie do pogodzenia. Już od samego początku wydawali się tragicznie niedopasowani. Jednak mimo wszelkich przeciwności okazało się, że są skazani na siebie i nie potrafią się rozstać. Polityka, ich osobiste wady oraz niefortunne zrządzenia losu regularnie prowadziły do ich rozłąki
„Zimna wojna” – tło filmu
W tle miłosnej historii, rozgrywającej się w trudnych czasach zimnej wojny lat pięćdziesiątych, pojawiają się miejsca takie jak Berlin, Jugosławia i Paryż.
Film „Pan T.” – o czym jest?
W roku 1953, z trawiącej się w ruinach powojennej Warszawy, wyłania się obraz wszechobecnej niepewności, donosów i kontroli. Ludzie uspokajają się wódką i dobrym towarzystwem, a w podziemiach kościoła rozbrzmiewa dźwięk jazzu. Nawet przypadkowe spotkanie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem w toalecie może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. Świat ten jest dobrze znany Panu T. – renomowanemu pisarzowi, który zamieszkuje ciasną klitkę w hotelu przeznaczonym dla literatów. Został objęty zakazem wykonywania zawodu i teraz utrzymuje się z korepetycji udzielanych pięknej maturzystce, z którą łączy go burzliwy romans.
„Pan T.” – film z „bombowym” wątkiem
W sąsiednim pokoju mieszka chłopak z prowincji, marzący o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mentorem i przewodnikiem. Jego życie nabiera tempa, gdy władze zaczynają podejrzewać go o niecne zamiary związane z wysadzeniem Pałacu Kultury i Nauki. Ponętna uczennica zaskakuje go nieoczekiwanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa rozpoczyna śledztwo, śledząc każdy jego ruch. W tej absurdalnej rzeczywistości zachowanie powagi staje się zadaniem trudnym do spełnienia.
„Legiony” – wojna i miłość
Józek (Sebastian Fabijański), dezerter z carskiego wojska, doświadcza brutalnego pobicia ze strony żołnierzy, którzy go ścigają, zostawiając go na skraju śmierci. Przez cudowne zrządzenie udaje mu się przeżyć i dołącza jako pomocnik kucharza do formowanych oddziałów Legionów Polskich, mając nadzieję dotarcia z nimi do Łodzi.
Przeciwności losu w „Legionach”
Kolejne brutalne wydarzenia wojenne zmuszają Józka do zaangażowania się w walkę zbrojną. Ponadto, rywalizuje o względy młodej i ambitnej agentki wywiadu, Oli (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, z ułanem Tadeuszem Zbarskim (Bartosz Gelner).