tvp.pl

Dzień Kobiet z TVP VOD. Poznaj intrygujące historie z kobietami w rolach głównych

Z okazji Dnia Kobiet prowadzący cykl „Selekcja TVP VOD”, Bartosz Boruciak, przedstawia trzy historie o kobietach. Każda z nich jest inna, ale równie inspirująca. „Maria Skłodowska-Curie”, „Niewolnica Isaura” i „Lęk” to produkcje udowadniające, że siła jest kobietą. Przekonaj się, dlaczego warto je obejrzeć!

Poznaj cykl „Selekcja TVP VOD”

Biografia Marii Skłodowskiej-Curie

Wśród propozycji filmów na Dzień Kobiet nie może zabraknąć historii kobiety, która dosłownie zmieniła świat. Maria Skłodowska-Curie była inspiracją dla francuskiej reżyserki i scenarzystki Marie Noëlle do stworzenia scenariusza filmu przedstawiającego biografię polskiej noblistki.


W międzynarodowej produkcji „Maria Skłodowska-Curie” mamy okazję poznać kulisy kariery jednej z najwybitniejszych kobiet w historii nauki. Fabuła przedstawia niezwykłe życie noblistki, od jej trudnych początków w Polsce dotkniętej zaborami przez kontynuowanie edukacji we Francji i prowadzenie badań w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki, aż po zdobycie dwóch Nagród Nobla. Film nie tylko przybliża jej rewolucyjne odkrycia polonu i radu, lecz również pokazuje Skłodowską-Curie jako kobietę zdeterminowaną, świadomą swoich nieprzeciętnych umiejętności, a jednocześnie walczącą z nie zawsze przychylną opinią publiczną oraz życiowymi wyzwaniami.

Obsada i sukces filmu „Maria Skłodowska-Curie”

W rolę Marii wcieliła się Karolina Gruszka, która w fenomenalny sposób zbudowała postać uczonej. Wśród międzynarodowej obsady filmu znalazły się takie gwiazdy jak: Izabela Kuna (siostra Marii, Bronisława Skłodowska), Arieh Worthalter (Paul Langevin), Charles Berling (Pierre Curie), Piotr Głowacki (Albert Einstein), Jan Frycz (Ernest Solvay – założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki) oraz Daniel Olbrychski (Emile Amagat – adwersarz Skłodowskiej-Curie).


Dramat biograficzny „Maria Skłodowska-Curie” miał światową premierę w 2016 roku podczas 41. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W polskich kinach film ukazał się w 2017 roku.


Obraz zdobył nagrodę dla najbardziej interesującego filmu fabularnego na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Marie Noëlle otrzymała Bawarską Nagrodę Filmową za najlepszą reżyserię, a Christophe Pidre, Florence Scholtes i Małgorzata Zacharska w 2018 roku zostali laureatami Złotego Orła za najlepsze kostiumy.

„Maria Skłodowska-Curie” jest międzynarodowym filmem biograficznym w reżyserii Marie Noëlle. Fot. Materiały prasowe/ TVP
„Maria Skłodowska-Curie” jest międzynarodowym filmem biograficznym w reżyserii Marie Noëlle. Fot. Materiały prasowe/ TVP

O czym jest „Niewolnica Isaura”?

„Niewolnica Isaura” to jeden z niezapomnianych seriali telewizyjnych, który w latach 70. zdobył serca widzów na całym świecie. W Polsce ten tytuł ma też znaczenie symboliczne, ponieważ produkcja była pierwszą zagraniczną telenowelą, która została wyemitowana w polskiej telewizji.


Akcja serialu rozgrywa się w XIX-wiecznej Brazylii, w czasie rządów cesarza Pedra II, gdy w kraju panowało jeszcze niewolnictwo. Fabuła skupia się na życiu głównej bohaterki, młodej i pięknej Isaury (Lucélia Santos), która jest niewolnicą w domu pana Almeidy. Ze względu na jasny kolor skóry kobieta jest zwolniona w pracy na polu. Kiedy syn właścicieli plantacji, Leoncio (Rubens de Falco), wyjeżdża studiować za granicę, jego matka Ester zaczyna traktować Isaurę jak swoją córkę. Uczy ją pisać, czytać, śpiewać, grać na fortepianie i ubiera dziewczynę w piękne suknie.


Życie niewolnicy paradoksalnie toczy się jak w bajce. Wszystko się zmienia, gdy do domu wraca Leoncio. Dziewczyna wzbudza w mężczyźnie silne pożądanie, a ten próbuje wszystkiego, by ją uwieść. Isaura jednak nie odwzajemnia jego uczuć, jej serce należy do Tobiasa (Edwin Luisi), spadkobiercy pobliskiej plantacji. Młodzieniec zamierza odkupić swoją ukochaną, by móc ją poślubić. Jednak Leoncio nie chce się na to zgodzić i mimo swojego ślubu z córką przyjaciela ojca nadal dręczy Isaurę, próbując zmusić ją do poddania się jego woli.

Gdzie oglądać „Niewolnicę Isaurę”?

Losy bohaterów kultowej brazylijskiej produkcji „Niewolnica Isaura” można śledzić, oglądając odcinki serialu, które są dostępne w serwisie TVP VOD.

„Niewolnica Isaura” to jeden z niezapomnianych seriali telewizyjnych, który w latach 70. zdobył serca widzów na całym świecie. Fot. Materiały prasowe/ TVP
„Niewolnica Isaura” to jeden z niezapomnianych seriali telewizyjnych, który w latach 70. zdobył serca widzów na całym świecie. Fot. Materiały prasowe/ TVP

Fabuła filmu „Lęk”

„Lęk” to dramat Sławomira Fabickiego z 2023 roku, opowiadający przejmującą historię siostrzanej miłości. Małgorzata (Magdalena Cielecka) to kobieta zdecydowana, mocno stąpająca po ziemi, która poświęciła wszystko karierze. Łucja (Marta Nieradkiewicz), jej młodsza siostra, jest od niej zupełnie inna – spontaniczna i nieco zagubiona, spełniająca się w roli matki. Fabuła filmu, określanego jako „siostrzane kino drogi”, skupia się na wspólnej podróży kobiet do Szwajcarii, gdzie Małgorzata, cierpiąca na nieuleczalną chorobę, planuje zakończyć życie w renomowanej klinice. Łucja natomiast usiłuje przekonać siostrę do walki o życie.


Kobiety czeka podróż pełna nowych doświadczeń i emocji. „Lęk” to niezaprzeczalnie kobiece kino. Nie tylko w fabule, lecz również w obsadzie filmu dominują kobiety. Główne role zagrały Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz. Aktorki po raz kolejny spotkały się na planie filmowym, wcielając się w role sióstr. Wcześniej zagrały razem w filmie „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego. W „Lęku” u ich boku zobaczymy także Adrianę Kłosę oraz szwajcarską aktorkę Sabine Timoteo.

Gdzie obejrzeć film „Lęk”?

Dwie filmowe propozycje „Selekcji TVP VOD” z kobietami w rolach głównych – „Lęk” i „Maria Skłodowska-Curie” – są dostępne w TVP VOD. Zapraszamy na seanse!

„Lęk” opowiada o sile siostrzanej więzi wystawionej na próbę. Fot. Materiały prasowe/ TVP
„Lęk” opowiada o sile siostrzanej więzi wystawionej na próbę. Fot. Materiały prasowe/ TVP
KNZ
Więcej na ten temat