Prowadzący „Selekcję TVP VOD” Bartosz Boruciak tym razem stawia na polskie seriale dokumentalne. Przenieś się za kulisy głośnej polskiej zbrodni, poznaj realia pracy policji i posłuchaj historii pacjentów wybudzonych ze śpiączki. „Wybudzeni”, „Sprawa matki Madzi” i „Prawdziwe psy” to produkcje, o których trudno zapomnieć!
„Wybudzeni”. Z kamerą wśród ludzi dotkniętych śpiączką
Tytułowi wybudzeni to Ola, Sebastian, Jasiek, Klaudia, Krzysztof, Igor, Jagoda, Jarek, Paweł i Grzegorz. W pewnej chwili ich czas się zatrzymał, a życie diametralnie zmieniło bieg – powodem był nieszczęśliwy wypadek, podtopienie, zakrztuszenie, zatrzymanie krążenia. Każdy z nich zapadł w śpiączkę na kilka, kilkanaście miesięcy czy nawet kilkanaście lat.
Czym właściwie jest śpiączka? W jakich okolicznościach bohaterowie w nią zapadli? I jak odzyskali świadomość? Odpowiedzi na te pytania udzielają sami wybudzeni, a także ich bliscy, m.in. mama Oli Janczarskiej, Ewa Błaszczyk, założycielka fundacji Akogo?.
Poruszający, 10-odcinkowy serial dokumentalny „Wybudzeni” zachęca, by nigdy nie tracić nadziei, choć droga do zdrowienia jest pełna wyzwań. „Ten serial ma dać nadzieję, że wyjście ze śpiączki jest możliwe” – mówi Alina Mrowińska, reżyserka i scenarzystka dokumentu produkcji Telewizji Polskiej.

„Sprawa matki Madzi”. Kulisy zbrodni z Sosnowca
„Sprawa matki Madzi” przedstawia kronikę relacji mediów dotyczących historii, która w 2012 roku wstrząsnęła Polską. Dokument z gatunku true crime przybliża szczegóły przebiegu dochodzenia w sprawie zabójstwa, które popełniła Katarzyna W. na swojej sześciomiesięcznej córce. Każdy odcinek to inny etap śledztwa, raporty dziennikarzy i wywiady z ekspertami, m.in. detektywem Krzysztofem Rutkowskim, który zaangażował się w tę sprawę.
Widzowie mogą zobaczyć materiały z archiwum oraz sceny inscenizowane. Na obraz sprawy z jednej strony składa się rodzinny dramat, z drugiej wyścig pomiędzy polskimi mediami relacjonującymi wydarzenie a śledczymi, którzy usiłują zdobyć jak najwięcej informacji.
Z odcinka na odcinek odkrywane są coraz bardziej szokujące fakty. Serial trzyma w napięciu tak, jakbyśmy przenieśli się w czasie do dnia, w którym wydarzyła się ta tragedia.
Ile odcinków ma „Sprawa matki Madzi”?
Serial dokumentalny, wyreżyserowany przez Agnieszkę Olejnik, składa się z czterech odcinków. Każdy z nich jest poświęcony innemu etapowi śledztwa związanego z zabójstwem małej Madzi z Sosnowca.
Serial „Prawdziwe psy”. Jak naprawdę wygląda praca policji?
Tajemnicze zabójstwo nad jeziorkiem w parku Szczęśliwickim, likwidacja agencji towarzyskiej, kradzieże samochodów czy kulisy koncertu Depeche Mode. Te i inne wydarzenia naświetlające pracę stołecznej policji przełomu wieków XX i XXI zostały pokazane w serialu „Prawdziwe psy”.
W produkcji wyreżyserowanej przez Krzysztofa Langa, Patryka Vegę i Marcina Koszałkę śledzimy codzienność funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji. Zmagania z kryminalistami, złodziejami i dilerami narkotyków to ich chleb powszedni. Twórcy produkcji przyglądają się pracy wydziałów zabójstw, kryminalnego, prewencji, wywiadowczego i do spraw terroru.
Widzowie mają okazję być świadkami niebezpiecznych akcji, przesłuchań zatrzymanych i ich ofiar. Wiele scen jest kręconych z ukrytej kamery, ale też jawnie, bez cenzury. Poza policyjnymi działaniami serial pokazuje również prywatne życie policjantów i ich stosunek do pracy, łamiąc przy tym powszechnie funkcjonujące stereotypy dotyczące tego zawodu.

Gdzie obejrzeć „Prawdziwe psy”?
Serial dokumentalny z policją w roli głównej można obejrzeć na platformie TVP VOD. Dwie pozostałe propozycje „Selekcji TVP VOD” – „Wybudzeni” oraz „Sprawa matki Madzi” są również dostępne w serwisie. Zapraszamy na seanse!