• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Głośny musical o polskich opozycjonistach. Retransmisja „1989” w TVP1 i TVP VOD

12:20, 06.09.2024
Głośny musical o polskich opozycjonistach. Retransmisja „1989” w TVP1 i TVP VOD

Retransmisja spektaklu „1989” odbędzie się w poniedziałek 9 września o godz. 20:30 w TVP1 i za darmo w serwisie TVP VOD. Fot. Bartek Barczyk
Retransmisja spektaklu „1989” odbędzie się w poniedziałek 9 września o godz. 20:30 w TVP1 i za darmo w serwisie TVP VOD. Fot. Bartek Barczyk

Podziel się:   Więcej

Od czasów premiery pierwszej wersji „Metra” na początku lat 90. nie było chyba musicalu na deskach rodzimych teatrów, który wzbudzałby tak wiele dyskusji. „1989” to muzyczny spektakl przedstawiający dzieje Solidarności w latach 80. Inspiracją do powstania sztuki było słynne broadwayowskie przedstawienie „Hamilton”.

„1989” – historia opozycji opowiedziana na nowo

Bohaterami spektaklu „1989” są trzy małżeństwa: Frasyniukowie, Kuroniowie i Wałęsowie. Fot. Bartek Barczyk

Wielu widzów na pewno pamięta ostatnią dekadę PRL – narodziny Solidarności, stan wojenny, a później pierwsze wolne wybory w roku będącym tytułem przedstawienia. Młodsza część publiczności kojarzy ten okres z kronik telewizyjnych czy innych ekranowych produkcji. Na jego temat powstały również książki, różne publikacje, a nawet spektakle. Jednak żaden teatralny twórca nie opowiedział o tych zdarzeniach w taki sposób, jak zrobili to autorzy inscenizacji „1989”.

Narodziny opozycji i upadek komunizmu w Polsce zostały ukazane oczami głównych bohaterów sztuki. Są nimi trzy rodziny opozycjonistów: Frasyniukowie, Kuroniowie i Wałęsowie. To oni na scenie przedstawiają, jak wyglądała walka z aparatem ówczesnej władzy. W obsadzie pojawiają się też inne istotne postaci z tamtych czasów, jak choćby Czesław Kiszczak, gen. Wojciech Jaruzelski czy Henryka Krzywonos – słynna motornicza gdańskich tramwajów.

„1989” – współczesna forma i zachodni styl

W spektaklu „1989” odtwórcy głównych ról rapują. Fot. Bartek Barczyk

Autorzy przedstawienia przyznają, że jedną z głównych inspiracji do napisania teatralnego tekstu o Solidarności był broadwayowski musical „Hamilton”. Bohaterem tego spektaklu jest Alexander Hamilton – jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Lin-Manuel Miranda – autor sztuki „Hamilton” – przez wielu był skazywany na porażkę. Jednak musical o Alexandrze Hamiltonie okazał się ogromnym sukcesem; niektórzy uważają go wręcz za rewolucyjny. Amerykańska wersja stała się inspiracją dla polskich twórców teatralnych.

Inscenizacja „1989” ma bardzo odważną i nowoczesną formę. Widzowie nie oglądają kolejnego przedstawienia muzycznego, w którym aktorzy śpiewają. Zamiast tego odtwórcy głównych ról rapują. Rap jest głównym gatunkiem w kompozycjach napisanych do „1989”. Jednak autorzy nie poprzestali wyłącznie na jednym stylu. W musicalu pojawiają się także klasyczne melodyjne refreny, śpiew ludowy, bigbit czy utwory, które swoim brzmieniem przypominają disco polo.

Twórcy sztuki eksperymentują z klasyczną formą muzycznego spektaklu. Z tego powodu przedstawienie „1989” jest uznawane za przełomowe w swoim gatunku. Cieszy się również ogromną popularnością wśród widzów. Bilety na każdy pokaz zazwyczaj znikają zaraz po tym, jak tylko się pojawią w sprzedaży.

„1989” – obsada i twórcy

W spektaklu występują aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W postaci Danuty i Lecha Wałęsów wcielili się Karolina Kazoń oraz Rafał Szumera. Władysława i Krystynę Frasyniuków zagrali Mateusz Bieryt oraz Katarzyna Zawiślak-Dolny (dublerką w tej roli jest Agnieszka Kościelniak). Rolę Jacka Kuronia wykreował Marcin Czarnik. Pierwszą żonę tego bohatera, Grażynę, odtworzyła Magdalena Osińska, a drugą, Danutę – Julia Latosińska.

Pomysłodawcą musicalu i współautorem sztuki jest Marcin Napiórkowski. Scenariusz do niej napisał razem z Mirosławem Wlekłym i reżyserką przedstawienia Katarzyną Szyngierą. Muzykę do inscenizacji stworzył Andrzej „Webber” Mikosz – kompozytor, producent muzyczny i inżynier dźwięku, który związany jest ze sceną rapową. Od wielu lat współpracuje z raperem Łoną.

Przedstawienie „1989” jest koprodukcją Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

„1989” – nagrody

W spektaklu „1989” występują aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Fot. Bartek Barczyk

Musical był wyróżniany na wielu prestiżowych wydarzeniach teatralnych. Jego twórcy zdobyli główne nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontakt” w Toruniu oraz w ramach 12. edycji konkursu o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl otrzymał również nagrodę specjalną jury podczas 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie.

Reżyserka Katarzyna Szyngiera dostała Paszport „Polityki” za „tworzenie teatru mądrego, odważnie i z humorem idącego w poprzek podziałów społecznych i środowiskowych. Za reżyserię musicalu, który być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję”.

Podczas XXIII Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie twórcy „1989” otrzymali wiele nagród, w tym statuetkę dla najlepszego spektaklu telewizyjnego.

„1989” w Teatrze Telewizji

Telewizyjna inscenizacja przedstawienia, zrealizowana w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, zostanie wyemitowana w poniedziałek 9 września o godz. 20:30 w TVP1 i będzie dostępna za darmo w serwisie TVP VOD.

MJ