Wiadomość została wysłana.
Musical „1989” był kolejną premierą Teatru Telewizji. Spektakl opowiada o transformacji ustrojowej w roku 1989 oraz bohaterach, którzy mieli swój udział w umacnianiu wolności i budowaniu jej pozytywnego mitu. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w symbolicznych momentach – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości czy cierpienia, które przeżywają w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.
Autorami scenariusza są Katarzyna Szyngiera, semiotyk kultury Marcin Napiórkowski oraz pisarz i dziennikarz Mirosław Wlekły. Za oprawę muzyczną odpowiada raper Andrzej „Webber” Mikosz. Nadał on widowisku formę nawiązującą do spektaklu „Hamilton” – rewolucyjnego musicalu Lin-Manuela Mirandy, który na Broadway wprowadził rap.
Decyzję o transmitowaniu „1989” w Teatrze Telewizji skomentował Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie: „Półtora roku po premierze spektakl nadal jest entuzjastycznie odbierany przez widzów. Już w chwili premiery stał się legendą, zarówno w Gdańsku, jak i w Krakowie oraz w całej Polsce. W zeszłym roku objechaliśmy z nim całą Polskę, byliśmy na najważniejszych festiwalach. Doszliśmy do wniosku, że warto iść dalej i pokazać go także szerszej publiczności na żywo w telewizji. Bardzo się z tego cieszymy”.
Premierę szeroko komentowano w mediach, a na jej temat wypowiadali się również artyści.
„Od kilku lat zainteresowanie Teatrem Telewizji TVP spadało. Teraz może się to zmienić, czego dowodem jest oglądalność musicalu »1989«” – napisał Dawid Dróżdż, dziennikarz portalu Wyborcza.pl, w artykule pt. „Widzowie wrócili przed telewizory. Świetny wynik oglądalności nowego Teatru Telewizji TVP”.
„Ten spektakl ma już swoją legendę – jest frekwencyjnym hitem, superprodukcją, która objechała najważniejsze festiwale i zdobyła najważniejsze nagrody” – podkreślał Jacek Cieślak, dziennikarz portalu Rp.pl, w tekście „Spektakl »1989« nareszcie zostanie pokazany w TVP”.
„Teatr Telewizji pod nową dyrekcją Michała Kotańskiego przywraca tytuły, którym niechętna była Zjednoczona Prawica. Na początek monodram o Marcu’68 oraz transmisja głośnego musicalu »1989« – o Solidarności i Okrągłym Stole” – pisała Karolina Felberg z OKO.press w artykule „Transmisja musicalu »1989« w telewizyjnej Jedynce. Teatr TV nadrabia zaległości i robi »bum«”.
„Kochani Przyjaciele, wczoraj Teatr Telewizji w nowej szacie przekroczył barierę dźwięku. »1989« zapisze się w życiorysie telewizji jako wydarzenie większe niż życie. Jest to pierwszy diament najwyższej próby, który od tej chwili będzie zdobił koronę odrodzonego Teatru Telewizji. Z odległości wielu tysięcy mil życzymy nowej dyrekcji nieustannych iluminacji i odwagi w podejmowaniu decyzji. Jesteśmy dumni i szczęśliwi. Z miłością Jadwiga Barańska, Jerzy Antczak, Mikołaj” – zachwycał się reżyser Jerzy Antczak w swoim poście opublikowanym na Facebooku.