Rozrywka

Zaćmienie i Superksiężyc. Przed nami wyjątkowy spektakl na niebie

Ruiny zamku położonego na wzgórzu pełnym drzew. Niebo ma różowy odcień. Nad zamkiem widać pełny Księżyc.
18 września zaobserwujemy na niebie superpełnię, która zbiegnie się z zaćmieniem Księżyca. Fot. Javier Morago Cruz/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Bieżący miesiąc obfituje w spektakularne wydarzenia na nieboskłonie. Już 18 września Księżyc zaoferuje nam niepowtarzalne widowisko. Nastąpi wtedy jego pełnia i częściowe zaćmienie. Kiedy dokładnie będziemy mogli zaobserwować te zjawiska?

Zbiegające się 18 września zjawiska superpełni i zaćmienia Księżyca ucieszą niejednego miłośnika astronomii. Wielu ludzi wierzy, że tak kosmiczne połączenie ma duży wpływ na samopoczucie oraz symbolizuje nadejście znaczących zmian w życiu. Pewne jest, że czeka nas okres pełen fenomenalnych spektakli na nocnym niebie.

Pełnia Księżyca – wrzesień 2024 r.

Do najbliższej pełni, nazywanej pełnią Księżyca Kukurydzianego, dojdzie w środę 18 września o godz. 4:36 czasu polskiego. Zaobserwujemy wtedy imponującą tarczę Superksiężyca.


Zjawisko superpełni występuje, gdy pełnia Srebrnego Globu zbiega się z jego perygeum, czyli punktem orbity, w którym znajduje się najbliżej Ziemi. W rezultacie Księżyc wydaje się większy i jaśniejszy niż zwykle. Co więcej, podczas wrześniowej pełni będziemy świadkami kolejnego, widowiskowego wydarzenia, jakim jest zaćmienie Księżyca.

Zjawisko pełni Księżyca występuje średnio co 29 dni, czyli raz na cykl księżycowy. Fot. FDP PHOTOGRAPHY/ Shutterstock
Zjawisko pełni Księżyca występuje średnio co 29 dni, czyli raz na cykl księżycowy. Fot. FDP PHOTOGRAPHY/ Shutterstock

Czym jest zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które ma miejsce, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem w pełni. Nasza planeta rzuca wtedy swój cień na Naturalnego Satelitę, który wówczas przybiera pomarańczowo-czerwone barwy. Wyróżniamy całkowite, częściowe i półcieniowe zaćmienia Księżyca. Takie zjawiska zdarzają rzadziej niż zaćmienia Słońca, co sprawia, że są naprawdę wyjątkowe.

Zaćmienie Księżyca w 2024 r.

18 września nastąpi półcieniowe zaćmienie Księżyca. Będzie to jedyne i niepowtarzalne tego typu zjawisko w 2024 r. Rozpocznie się o godz. 00:41, osiągając maksimum o godz. 02:45. Od tej pory zaćmienie będzie ulegać stopniowemu pomniejszaniu.


Obserwacja zaćmienia Księżyca jest całkowicie bezpieczna dla oczu. Aby lepiej dostrzec szczegóły tego efektownego wydarzenia, warto zaopatrzyć się w lornetkę lub teleskop.

Zaćmienie Księżyca może trwać od kilkudziesięciu minut do ok. 4 godzin. Fot. Linda McKenna/ Shutterstock
Zaćmienie Księżyca może trwać od kilkudziesięciu minut do ok. 4 godzin. Fot. Linda McKenna/ Shutterstock

KNZ

Więcej na ten temat