Malowanie na budynkach wizerunków znanych osób stało się w ostatnim czasie charakterystycznym sposobem ich upamiętnienia. Niedawno odsłonięto mural przedstawiający Emiliana Kamińskiego. Podobizna zmarłego dwa lata temu aktora znalazła się na bloku obok siedziby Teatru Kamienica, którego był dyrektorem. To niejedyna postać spoglądająca ze ściany na mieszkańców stolicy.
Zasłużeni mieszkańcy Warszawy na muralach
Warszawiacy starają się upamiętnić osoby ważne dla swojego miasta nie tylko poprzez pomniki czy różnego rodzaju wydarzenia. Ich wizerunki zaczęły się pojawiać na murach i budynkach. Paręnaście lat temu na ścianie przy ul. Wilanowskiej na Powiślu namalowano mural „Dzieci Warszawy”, który przedstawia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.
Z kolei na Muranowie powstał mural prezentujący znane kobiety stolicy. W bramie przy ul. Nowolipie 3 widnieją podobizny Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej (XIX-wiecznej kompozytorki i pianistki) czy kobiet więzionych w warszawskim getcie – Cywii Lubetkin (członkini Żydowskiej Organizacji Bojowej i uczestniczki powstania warszawskiego), Mary Berg (autorki „Dzienników z getta warszawskiego”), pisarek Janiny Bauman i Racheli Auerbach oraz śpiewaczki Marii Ajzensztadt.

Artyści stolicy na ścianach
Na murach i budynkach Warszawy można zauważyć również malowidła różnych artystów, a także uczonych. Własny mural otrzymał po śmierci historyk i opozycjonista prof. Karol Modzelewski. Jego czarno-biały portret został namalowany na bloku przy ul. Rudnickiego 6 na Bielanach. Z kolei na elewacji białołęckiej Szkoły Podstawowej nr 361 pojawił się wizerunek Papcia Chmiela. Autor komiksów o Tytusie, Romku i Atomku jest także patronem tej szkoły.

W dzielnicy Mokotów znajdziemy murale przedstawiające słynnego pieśniarza Stanisława Grzesiuka. Jego najbardziej znane malowidło widnieje na budynku przy ul. Puławskiej 143, który jest pozostałością po dawnym Dworcu Południowym.
Natomiast na Służewie znajduje się kilka podobizn Zdzisława Beksińskiego. Artysta mieszkał w tych okolicach przez blisko trzydzieści lat. Niedawno powstał kolejny mural z malarzem na naziemnej części stacji metra Służew.

W Warszawie na budynkach można również zobaczyć malowidła z wizerunkami piosenkarzy. Na Saskiej Kępie powstał niedawno kolejny mural z Czesławem Niemenem. Przy ul. Nowy Świat widnieje portret Kory Jackowskiej. Za to przy wejściu do parku Pięciu Sióstr pojawiła się pod koniec 2023 r. podobizna Zbigniewa Wodeckiego.

Bohaterowie seriali na warszawskich elewacjach
Mieszkańcy Ursynowa poprzez współczesne ścienne malowidła doceniają nie tylko historycznych bohaterów, ale również fikcyjne postacie z dzieł kultury popularnej. Choć na zewnętrznej części stacji metra Stokłosy widnieje podobizna rotmistrza Witolda Pileckiego, to nie jest to najbardziej znany mural tej dzielnicy Warszawy.

W tych rejonach stolicy można zobaczyć wizerunki postaci z dawnych seriali Telewizji Polskiej. Niedawno na stacji metra Ursynów pojawił się obraz z bohaterami „Czterdziestolatka” – Stefanem Karwowskim i Romanem Maliniakiem. Natomiast pierwszy słynny mural kojarzący się z produkcją „Alternatywy 4” Stanisława Barei ukazuje Stanisława Anioła – gospodarza tytułowego bloku; znajdziemy go przy ul. Stanisława Kazury 10. Na Ursynowie istnieje również ścienne malowidło przedstawiające pozostałych bohaterów produkcji. Zostało ono namalowane na bloku przy ul. Marii Grzegorzewskiej 1, w bliskim sąsiedztwie budynku, gdzie kręcono serial.
