Zmarł architekt Stanisław Niemczyk, nazywany „polskim Gaudim”, twórca kościołów Górnego Śląska, m.in. świątyni Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. Pogrzeb światowej sławy artysty, zmarłego w wieku 76 lat, odbędzie się w czechowickim kościele w najbliższą sobotę 18 maja o godz. 12.00.
Urodzony w 1943 r. w Czechowicach-Dziedzicach Stanisław Niemczyk zasłynął jako twórca kościołów budowanych przy dużym współudziale parafian, z charakterystycznymi detalami, powstającymi często spontanicznie na placu budowy. Został wyróżniony Honorową Nagrodą SARP 1998, a w 2000 r. uhonorowany przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice.
Niemczyk ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1968 r. pracował w Miastoprojekcie w Tychach, gdzie zasłynął z tworzenia obiektów nietypowych i jednocześnie wyprzedzających swój czas. Jest autorem budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych, ale przede wszystkim – niezwykłych kościołów.
Najsłynniejszymi jego projektami są kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, kościół Ducha Świętego w Tychach oraz tamtejszy zespół klasztoru i kościoła franciszkanów, a także pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie.
Czechowicki kościół przyjeżdżają podziwiać architekci z całego świata. Świątynia jest jedną z ikon polskiej architektury współczesnej. Nagradzany wielokrotnie projekt dotyczy nie tylko samej świątyni, ale także jej otoczenia, znajdującego się w niełatwym dla projektanta miejscu – przy torach kolejowych.
Świątynia powstała na rzucie trójkąta. Charakterystyczne trzy wieże w czechowickim kościele symbolizują minione dwa tysiąclecia chrześcijaństwa, a jedna z nich, zwieńczona krzyżem z pastorału Jana Pawła II, przypomina o wejściu Kościoła w nowe tysiąclecie.