Ruina była naszpikowana mikrofonami. Wydrążyli w niej trzy piętra w dół i stworzyli radiostację, nadającą pod ziemią. Andrzej Dobosz w 15. odcinku programu „Spis treści” opowiada o książce „Niezatapialni i Łódź podwodna. Stanisław, Kazimierz i Władysław Rodowiczowie”. »
Mickiewicz sam udzielał komunii, a gdy znalazło się dwoje chętnych, to i ślubu. Zarządził wśród braci zbiorową spowiedź, z której do niego potem spływały sprawozdania. »
Kiedy po 18 godzinach lotu Polacy zbliżali się do Azorów, zaczął psuć się silnik. Zdołali dolecieć do wyspy Graciosa. Mjr. Ludwik Idzikowski chciał lądować w polu. Między 15 a 23 lipca 1929 roku dzienniki wydawane na wyspach azorskich, pisały niemal wyłącznie o katastrofie polskiego samolotu „Marszałek Piłsudski”. »
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz TVP Historia zapraszają do udziału w internetowym konkursie wiedzy „Trzy po trzy, czyli co ty wiesz o PRL-u?”. Pierwsza edycja już w poniedziałek 16 lipca na stronie krakowskiego „Przystanku Historia” IPN w serwisie Facebook: »
W morderczym amoku, który przekroczył wszystko, co stosowało na tych ziemiach SS i NKWD, tym cenniejsze, bo prawie niewyobrażalne, stają się postawy ludzkie. 1341 Ukraińców, z czego 896 znanych z nazwiska, udzieliło Polakom pomocy. Uratowali 2527 osób. Nie mają swoich drzewek, dyplomów ani medali. »
Zygmunt Jan Rumel zginął tragicznie prawdopodobnie w nocy z 10 na 11 lipca 1943 roku, nieopodal wsi Kustycze na Wołyniu. Jego biografia obrosła już legendą, na którą składają się losy poety i żołnierza. Losy dramatycznie przecięte gwałtowną śmiercią, skazujące też na wieloletnie zapomnienie – śmierć powtórną. »