Kiedy w 2001 roku na ekrany kin wchodził film „Enigma” w Polsce od dawna znano już prawdę o dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. W 1980 roku wyemitowano serial „Tajemnica Enigmy”, który był telewizyjną wersją filmu kinowego „Sekret Enigmy” w reżyserii Romana Wionczka. Tragiczne losy trzech polskich matematycznych geniuszy były gotowym materiałem na scenariusz. »
Przełom lat 60. i 70. XX wieku obfitował w polskiej telewizji w seriale. Widzowie zachwycali się przygodami czterech pancernych, pana Michała i Hansa Klossa. Były to jednak seriale historyczne (cokolwiek to znaczy). Widzom najwyraźniej brakowało serialu osadzonego we współczesności skoro domagali się czegoś „z życia”. Tak powstał pomysł nakręcenia serialu „Doktor Ewa”. Zadanie napisania scenariusza powierzono Wilhelminie Skulskiej i Janowi Laskowskiemu. Skulska »
„Nie, to nie może być Żyd, on za dobrze mówi po polsku”. Andrzej Dobosz w 13. odcinku programu „Z pamięci” opowiada o doświadczeniach wojennych Jana Kotta, poety i krytyka literackiego. »
„Odciągnęli młodzież od konspiracji. Do oddziałów leśnych udała się mniej niż jedna trzecia studentów”. Andrzej Dobosz w 11. odcinku programu „Spis treści” przybliża książki: „Szkoła Główna – kręgi wpływów” oraz „Metamorfozy Pałacu Staszica” Aleksandry Wójtowicz. »
Był jednym z najważniejszych agentów w historii europejskiego wywiadu. Choć meldunki, które pisał czytali Churchill, Hitler, a nawet Stalin, w Polsce jego losy długo pozostawały nieznane. – Jego wojenne dokonania przewyższały osiągnięcia takich ludzi jak Jan Nowak Jeziorański i zasługują na rozgłos – mówi Andrzej Brzeziecki, który opisał niezwykłe losy Romana Czerniawskiego, Polaka, który oszukał wodza III Rzeszy. »
Od poniedziałku 2 lipca co tydzień będziemy prezentować jeden film Aliny Czerniakowskiej poprzedzony słowem wstępnym Autorki. Alina Czerniakowska to uznana reżyser i scenarzystka filmów dokumentalnych oraz publicystka. Przegląd filmów rozpoczynamy od nowego spojrzenia na postać Józefa Piłsudskiego. »