Trzy miliony żołnierzy Armii Czerwonej, którzy dostali się do niemieckiej niewoli, nigdy z niej wróciły. Związek Sowiecki odmówił współpracy z Czerwonym Krzyżem i rzucił swych żołnierzy na pastwę niemieckich ludobójców. Dla Stalina byli oni zwykłymi zdrajcami. »
Byłaby prawie Polska, jak dawniej, pod berłem legalnego króla. Aleksander I umiejętnie podtrzymywał te nadzieje. Na razie Polacy mieli państwo – choć bez Krakowa, Lwowa, Poznania i Gdańska – z najbardziej liberalną konstytucją w Europie. Mieli polski parlament, rząd, język, miary, wagi i pieniądz. Ale najwyższa władza należała do cara Rosji, jako króla Polski. Jakie było Królestwo Polskie 1815 – 1830? »
Koncepcja Międzymorza - czyli idea federacji państw położonych między Bałtykiem a Morzem Czarnym obecna jest w myśli politycznej od dość dawna. Po raz pierwszy pojawiła się już za czasów Piastów, w XII wieku. Rozwinęła się w jagiellońskiej, wielokulturowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i wynikała z uwarunkowań geopolitycznych. »
7 czerwca podczas uroczystej Gali Finałowej w Katowicach poznaliśmy zwycięzców V edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.” »
Kiedy wybucha II wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat, a jej żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Mimo to dziewczyna podejmuje niebezpieczną grę z gestapo, Armią Krajową i NKWD. – Wierzyła, że przechytrzy wszystkich, a balansowanie na krawędzi życia i śmierci leżało w jej naturze – tłumaczy Michał Wójcik, autor książki „Baronówna”, który po ponad 70 latach odkrywa historię jej niezwykłego »
Marcin Borelowski urodził się pod Wawelem w miejscu, gdzie teraz znajduje się ulica nazwana jego imieniem. Gdy 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe wykonywał zawód czeladnika blacharza. Żołnierzem stał się podczas powstania i to od razu w randze pułkownika. Przybrał pseudonim „Lelewel” na cześć ulubionego przez siebie historyka i powstańca listopadowego Joachima Lelewela. »