Rok 1968, nazywany "rokiem barykad", był jednym z najbardziej burzliwych okresów w powojennej historii. Rewolucyjne hasła szczególną popularność zdobyły wśród młodzieży studenckiej niemal na całym świecie. Największe rozmiary studencka rewolta przybrała nad Sekwaną. Republika Francuska miała za sobą dwadzieścia lat powojennego wzrostu gospodarczego, podczas którego Francuzi skupili się na zarabianiu i konsumpcji. Gdy więc nowe pokolenie – będące owocem powojennego baby boom »
Dow Ber Meisels to postać niezwykła – nie tylko wybitny rabin, ale także gorliwy polski patriota. Podczas Powstania Krakowskiego w 1846 roku skłonił współwyznawców do przysięgi na wierności Rządowi Narodowemu i zorganizował wśród Żydów Gwardię Narodową. W 1848 roku, w okresie „wiosny ludów” wydał odezwę do polskich Żydów wzywając ich do poparcia polskich dążeń narodowych. W 1856 roku przeprowadził się do Warszawy, »
Był autorem tylko jednego filmu fabularnego, ale jakże ważnego. Dla Polaków – bo ukazuje zaginiony świat dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Dla Żydów – bo uświadamia, jak głęboko ich kultura jest zakorzeniona w historii środkowej Europy i Rosji. »
Przed 10 laty Władimir Putin na jedną kadencję prezydencką ustąpił z Kremla i wskazał następcę, Dmitrija Miedwiediewa. Po czterech latach panowie zamienili się miejscami. Czy rosyjski przywódca wziął przykład z Iwana Groźnego, swojego ulubionego władcy? 433 lata wcześniej car także tymczasowo – na rok – przekazał swoją funkcję figurantowi... »
30 maja 1960 roku o 10:05 pierwszy pluton ZOMO wkracza do akcji, o 11:20 kpt. Zalewski ściąga pierwsze posiłki z Gorzowa i Świebodzina, o 11:00 na Placu Powstańców Wielkopolskich jest już 800 osób. O wpół do pierwszej na liczący dwa i pół tysiąca osób tłum rusza szturm ZOMO. »
Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl po raz jedenasty organizują plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2017”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. »