Po tym, co zobaczył, Henryk Troszczyński zaczął się bać o własne życie. – Zdawałem sobie sprawę, że nastąpi ofensywa radziecka, a Niemcy nie pójdą już dalej, bo front na kilka miesięcy zatrzymał się pod Smoleńskiem. Jeśli wpadlibyśmy w ręce Sowietów, to rozstrzelaliby nas wszystkich – wspomina. »
„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" – mówił brytyjski premier Winston Churchill w przemówieniu wygłoszonym 5 marca 1946 r. w Fulton. To był początek zimnej wojny. »
Po raz siedemnasty przyznane zostały Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Do grona laureatów dołączyły trzy osoby i dwie instytucje, których szczególna aktywność na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego i wyróżniająca się działalność na rzecz zachowania świadectw losów Polaków w XX wieku, zyskały najwyższe uznanie w oczach Kapituły Nagrody. »
Na krakowskim Rynku 24 marca 1794 roku generał Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę, że będzie walczył o Równość, Całość i Niepodległość dla Rzeczypospolitej. »
TVP Info, TVP Polonia oraz TVP Historia zostały udostępnione widzom na Wileńszczyźnie korzystającym z telewizji naziemnej. »
Jednostka RAF, 39 samolotów oraz 550 pilotów i mechaników, dotarła w konwoju do Archangielska 31 sierpnia 1941 roku. Misja mająca na celu wsparcie ZSRR była tak tajna, że pilotom wydano pustynne stroje maskujące i siatki na śpiwory, mające ich zabezpieczać przeciw moskitom. Dopiero na lotnisku polowym w Związku Sowieckim dostali stosowniejsze w tym klimacie kufajki i walonki. »