W listopadzie będziemy uroczyście świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Warto przypomnieć jak Europa, czyli ówczesny świat, przyjęła rozbiory Rzeczypospolitej i dążenia Polaków do odbudowania własnego państwa. »
Kraków stał się dla walki o niepodległość wyjątkowym miejscem. W okresie rozbiorów i utraty polskiej państwowości był „stolicą myśli niepodległościowej”. Aspiracje niepodległościowe rozwijające się w Krakowie były związane przede wszystkim z głęboką świadomością polskości przekazywaną przez pokolenia. »
„Droga do królestwa“ to już piąta część fabularyzowanej serii Zdzisława Cozaca „Tajemnice początków Polski” prezentującej najnowszy stan badań naukowych nad początkami polskiej państwowości. Poprzednie to:„Krzyż i korona”, „Ukryte gniazdo dynastii”, „Miasto zatopionych bogów” „Wyspa władców”. »
TVP Historia obchodzi 11. urodziny! »
Po trzech dniach bohaterskiej obrony do Grodna wkroczyli Sowieci. Przez parę dni panował nieopisany terror. Rozstrzeliwani byli żołnierze, harcerze, cywile, wszyscy, których Sowieci podejrzewali o to, że brali udział w obronie miasta lub wspierali obrońców. Na placu Batorego leżały stosy trupów - opowiada Piotr Kościński, autor książki "Obrońca Grodna. Zapomniany bohater". #TygodnikTVP »
Na pierwsze spotkanie z przedstawicielem Afryki polscy kibice czekali aż do 1960 roku, gdy na igrzyskach olimpijskich w Rzymie zmierzyliśmy się z Tunezją. Biało-czerwoni roznieśli rywali aż 6:1. Pięć bramek zdobył Ernest Pol i był to pierwszy taki przypadek w dziejach polskiej piłki. #TygodnikTVP »