Podczas trwającego w latach 1969-1970 tzw. procesu „taterników” nic nie mówił, w odróżnieniu od wielu młodych, niedoświadczonych ludzi, którzy bardzo łatwo wpadali w zastawiane przez śledczych pułapki. W czwartek 22 marca minie 15. rocznica jego śmierci. #TygodnikTVP »
Ponieważ mój śledczy nie pytał mnie o syjonizm, więc sama zasugerowałam mu, żeby porozmawiać o moich związkach z Mosze Dajanem. „Ja pani nic nie zrobiłem - odpowiedział. – Pani ojciec jest Żydem, pani mama jest Francuzką, więc pani jest Polką” – Irena Lasota wspomina wydarzenia Marca 1968. #TygodnikTVP »
Powstanie Styczniowe przyniosło negatywne skutki dla Polaków: ogrom ofiar, umocnienie sojuszu rosyjsko-niemieckiego, utratę prestiżu wśród narodów zamieszkujących wschodnie ziemie I Rzeczypospolitej. To właśnie z tego powodu Józef Piłsudski i Roman Dmowski nie chcieli podejmować kolejnych zrywów. #TygodnikTVP »
Podpułkownika Aleksandra Reszczyńskiego „osądziła” bojówka prosowieckiej Gwardii Ludowej, która włamała się do jego domu, uwięziła żonę i córkę. Wyrok śmierci wykonano o brzasku, strzałem z pistoletu w tył głowy. Tak zginął komendant główny Polskiej Policji Generalnego Gubernatorstwa, współpracownik Armii Krajowej. 5 marca mija 75 lat od jego śmierci. #TygodnikTVP »
Najpierw była walka z kułactwem, kolektywizacja, „operacja Polska” i „czas wielkich czystek” – komunistyczne akcje propagandowe mające usprawiedliwiać krwawe represje. Do tej tradycji odwołał się Gomułka najpierw atakując w 1966 roku kler, a następnie, w marcu 1968, organizując nagonkę na Żydów. #TygodnikTVP »
„Wiary świętej, katolickiej, rzymskiej własnem życiem i krwią obligowany każdy bronić”. To pierwszy punkt deklaracji podpisanej w Barze na Podolu 250 lat temu, 29 lutego 1768 roku. Zawiązanie konfederacji poprzedzały „cierpiętnicze jęki biskupów i ksenofobiczne wrzaski posłów”, jak złośliwie pisał Adam Zamoyski w „Ostatnim królu Polski”. #TygodnikTVP »