Z czworga Holendrów ukrywających rodzinę Anny Frank dwie kobiety zostały zwolnione po przesłuchaniu, zaś z dwóch mężczyzn, jeden przesiedział do wyzwolenia Holandii w obozie pracy, drugiego wyreklamował Czerwony Krzyż po sześciu tygodniach. #TygodnikTVP »
Dlaczego w powstaniu wielkopolskim nie został zdobyty dworzec kolejowy? Bo Niemcy zamknęli kasę i nie można było kupić peronówek… »
Po wojnie w Polsce czekały go stanowiska naukowe, „profesorska” willa na wrocławskim Oporowie, czekali koledzy – historycy sztuki. Mieczysław Gębarowicz, ostatni szef lwowskiego Ossolineum, mógł wybierać i wybrał – został w swoim mieście. »
– Zbudowano kosztowną część hotelową, ale nie ma pracowni konserwacji eksponatów, których jest 50 tysięcy! Nie zatrudniono też żadnego muzealnika, który by się tym zajmował. Mamy długą listę licznych kuriozów, nazywamy ją „Alternatywy 4” bądź „Miś” – mówi dr Karol Nawrocki, historyk, nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w rozmowie z portalem tygodnik.tvp.pl. »
George Gajdzik (Jerzy Gaidzik), syn polskich emigrantów, specjalizował się w skokach z trampoliny. Zajął trzecie miejsce na podium na igrzyskach w 1908 roku stając się pierwszym przedstawicielem polskiej narodowości z olimpijskim krążkiem. W Londynie mógł spotkać występującą pod żółto-czarną flagą Austrii tenisistkę Felicję Pietrzykowską. Na igrzyskach 1920 w Antwerpii medal zdobył Józef Krzyczewski. Był członkiem drużyny USA, która wywalczyła brązowy medal w... »
„Korona Królów” w porównaniu z innymi filmami historycznymi dość wiernie trzyma się znanych badaczom faktów. Warto jednak pamiętać, że nie zrealizowano jeszcze ani jednego filmu w stu procentach oddającego istniejącą w przeszłości rzeczywistość - pisze filmoznawca Łukasz Jasina. »