Trzy szybkie skojarzenia z szeroko rozumianym Śląskiem? Kopalnia, górnicy i Barbórka. Może się też zdarzyć, że ktoś przypomni sobie ślonsko godkę. Bo wystarczy pojechać do Katowic, by usłyszeć na ulicy czy w sklepie, że ludzie mówią inaczej niż np. w Warszawie czy Kielcach – pisze Beata Zatońska. O Śląsku i ruchach separatystycznych we wtorek 10 października 2017 r. o 20:30 będą rozmawiać »
Historię winnych dożynek w Zaleszczykach opisuje Beata Zubowicz.Więcej w programie „Nowe Ateny” we wtorek, 3 października, o godz. 20:30! »
Dyrektor Teatru Miejskiego przedstawia zespołowi Radosława Wieluńskiego, znanego reżysera, którego nie bez przeszkód udało się pozyskać w celu wystawienia „Św. Joanny”. Tytułowa rola przypada Agnieszce Horn, aktorce z niewielkim stażem. Dziewczyna wie, że to dla niej ogromna szansa. Jej zapał zostaje jednak wkrótce wystawiony na ciężką próbę. »
Już po raz trzeci w Filharmonii Narodowej w Warszawie oddamy hołd bohaterom, którym zawdzięczamy niepodległą Polskę. Na koncert „POLSKA – Zasłużonym dla Ojczyzny” zaproszenie otrzymało blisko tysiąc kombatantów z kilkudziesięciu organizacji. »
Waterloo 1815, ostatnia bitwa Napoleona Bonaparte. Jest to porywająca opowieść o jednej z najsłynniejszych bitew w historii. Z godziny na godzinę, z minuty na minutę, zaskakujące zwroty akcji. Na podstawie archiwalnych dokumentów powstał obraz walki, nadziei, obaw, cierpienia i śmierci, tak jak to było 200 lat temu. »
Nie sądzę, by nasze pokolenie doczekało się wspólnej europejskiej narracji na tematy historyczne – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. »