• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dzień Szabli w Muzeum Wojska Polskiego

13:39, 05.09.2016
Dzień Szabli w Muzeum Wojska Polskiego Dla Węgrów i Polaków to nie tylko fascynująca broń, ale także oręże związane z tradycją i historią obydwu państw. Podczas Dnia Szabli będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat tej białej broni, a także spróbować własnych sił w szermierce. Wydarzenie odbędzie się 11 września w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, przy Alejach Jerozolimskich 3 w godz. 14.00-18.00.

Dla Węgrów i Polaków to nie tylko fascynująca broń, ale także oręże związane z tradycją i historią obydwu państw. Podczas Dnia Szabli będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat tej białej broni, a także spróbować własnych sił w szermierce. Wydarzenie odbędzie się 11 września w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, przy Alejach Jerozolimskich 3 w godz. 14.00-18.00.

img
img

Podziel się:   Więcej
Szabla, od zawsze obecna w literaturze i filmie, kojarzona jest z takimi wartościami jak honor, odwaga i patriotyzm. Dla Węgrów i Polaków, narodów zmuszonych do walki o niepodległość, stała się także symbolem pragnienia wolności. Szermierczą historię obu państw łączy również postać Jánosa Keveya, węgierskiego trenera, który był autorem sukcesu polskich zawodników w latach 50. XX w., m.in. na Mistrzostwach Świata w Paryżu.

Podczas Dnia Szabli pasjonaci białej broni będą mogli, m.in. obejrzeć pokazy kawaleryjskie i szermiercze, czy wystawę przedstawiającą sylwetki legendarnych fechmistrzów, jak również wziąć udział w warsztatach władania szablą. Wielbicieli historii zainteresują wykłady poświęcone, m.in. solidarności Polaków z Węgrami podczas Powstania w 1956 roku. Na wszystkich uczestników będą czekać stoiska z kuchnią węgierską oraz książkami o tematyce historycznej.
Dzień Szabli w Muzeum Wojska Polskiego
Inicjatorem Dnia Szabli jest Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki Szablą. Impreza odbędzie się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Więcej o planowanych wydarzeniach można przeczytać na stronie kulturawegierska.pl