„Sądy przesądy – świat nie-przedstawiony” – o problemach społecznych w dokumentach za darmo online w TVP VOD! Daria Przybyła zaprasza widzów do dyskusji, które prowadzi z zaproszonymi gośćmi na temat polskich filmów dokumentalnych poruszających ważne, aktualne problemy społeczne. Każdy odcinek składa się z dyskusji wprowadzającej do konkretnego obrazu. Ważny głos społeczny Każdy z omawianych filmów to ważny głos w debacie publicznej nad konkretnymi problemami. Autorzy: Daria Przybyła, Tomasz Kempski i Marcin Darmas, »
zobacz stronę programu | zobacz wideo
„Księga przestrzeni”„Księga przestrzeni” dostępna online w TVP VOD to program prezentujący zagadnienia współczesnej architektury i urbanistyki w Polsce po roku 1989 poprzez konkretne realizacje.O czym jest program „Księga przestrzeni”?„Księga przestrzeni” prezentuje zarówno dzieła uznanych osobowości architektury polskiej ostatniego ćwierćwiecza, jak i projekty młodych pracowni. Prowadząca program dziennikarka, prezeska Fundacji Bęc Zmiana – Bogna Świątkowska przedstawia najciekawsze i najbardziej awangardowe projekty architektoniczne. Towarzyszy jej wicedyrektor Muzeum Warszawy, krytyk architektury – Jarosław Trybuś oraz »
„Urodzeni artyści”„Urodzeni artyści” dostępni w TVP VOD to cykl o ludziach pełnych pasji i obdarzonych przez naturę artystyczną duszą.Co przedstawia cykl „Urodzeni artyści”?Para popularnych aktorów, a prywatnie małżeństwo − Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki − rozmawia z osobami, które kochają to, co robią. Są wśród nich artyści, ale również ludzie, którzy rzemiosła, takie jak: szycie, projektowanie ogrodów, czy konserwacja zabytków traktują jak sztukę. Bohaterowie programu to wielopokoleniowe rodziny: ojcowie i dzieci, dziadkowie »
Agnieszka Lipiec-Wróblewska zainspirowana odkrytymi przez Piotra Witta tragicznymi aspektami życia Chopina, przedstawia w swojej sztuce obraz szerzej nieznany: wnikliwy portret psychologiczny człowieka, który musi zmierzyć się z biedą, niepewnością, poczuciem niespełnienia i upokorzenia, a także szalejącą na ulicach Paryża cholerą, wojną domową we Francji i konsekwencjami upadku Powstania Listopadowego. „Fryderyk” to opowieść o pierwszych miesiącach pobytu polskiego kompozytora w Paryżu, gdzie długo bezskutecznie próbował wedrzeć się na salony. Wątkiem równoległym w spektaklu »
Film dokumentalny „Gdziekolwiek będę...” to niezwykle osobista opowieść o Marku Grechucie, opowiedziana głosem jego żony Danuty. Dokument odsłania wielowarstwową osobowość artysty - poety, malarza, architekta, kompozytora i pieśniarza, prezentując go w całej złożoności jego wewnętrznego świata.Świat wrażliwości i walkiTwórcy filmu kreślą portret człowieka, który nieustannie mierzył się z własną wrażliwością. Marek Grechuta jawi się jako artysta wyjątkowy, który konsekwentnie walczył o prawo do bycia sobą, do zachowania indywidualności w czasach przymusowej uniformizacji.Przewodniczka »
Program telewizyjny emitowany do grudnia 2023 roku na antenach Telewizji Polskiej, w którym znany dziennikarz i teatrolog Jakub Moroz podejmował rozmowy z zaproszonymi gośćmi na temat najbardziej palących kwestii kulturalnych i społecznych. Debata ideowa i kulturowa, prowadzona w audycji „Sądy przesądy – rozróby u Kuby” dostępne online w TVP VOD w kontekście bieżących sporów społeczno-politycznych, tworzyła przestrzeń do przełamywania licznych stereotypów oraz intelektualnych tabu, którymi żywią się wpływowe środowiska opiniotwórcze, takie jak »