• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Julian Kornhauser laureatem nagrody Silesius 2016

19:08, 20.04.2016
Julian Kornhauser laureatem nagrody Silesius 2016 Poeta Julian Kornhauser został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 14 maja.

Poeta Julian Kornhauser został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 14 maja.

min
min

Podziel się:   Więcej
Przewodniczący jury poetyckiej nagrody Silesius prof. Andrzej Zawada przypomniał, że Kornhauser należał do grupy literackiej "Teraz", która zadebiutowała pod koniec lat 60. XX w. "Kornhauser debiutował tomem poetyckim +Nastanie święto i dla leniuchów+, później zaś ukazał się tom +W fabrykach udajemy smutnych rewolucjonistów+, który mocno zwrócił uwagę krytyków" - zaznaczył prof. Zawada.

Jak dodał, twórczość Kornhausera jest bardzo specyficzna. "Są tam wyraźnie wyeksponowane elementy poetyki nadrealistycznej, zwłaszcza we wcześniejszych tomach. Przy tej nadrealistycznej frazie poezja Kornhausera ewoluowała stopniowo w stronę prostoty i oszczędności, by dojść do poetyki lapidarnych obrazków poetyckich o ogromnej wieloznaczności" - podkreślił przewodniczący jury.

Zasiadająca w jury nagrody Justyna Sobolewska oceniła, że obecnie poezja Kornhausera przeżywa renesans. "On przez lata był najrzadziej wymieniany poetą z Nowej Fali. Ta zapomniana poezja nagle wróciła. To poeta, który jak mało kto zmieniał style na przestrzeni lat. Postać Kornhausera wraca również w kontekście jego działalności jako tłumacza oraz krytyka" - dodała Sobolewska.

Julian Kornhauser (ur. 20 września 1946) - poeta, prozaik, krytyk literacki, znawca i tłumacz literatury serbskiej i chorwackiej, współtwórca grupy literackiej "Teraz", profesor UJ, jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali z lat 70. XX w. i autorem ponad 300 publikacji (w tym 14 monografii naukowych i tomów szkiców krytycznoliterackich).

W 1975 r. był sygnatariuszem tzw. Listu 59 - protestu polskich intelektualistów przeciw zmianom w konstytucji PRL, zwłaszcza o wpisaniu do niej kierowniczej roli PZPR i wieczystego sojuszu z ZSRR. Z tego powodu oraz za publikowanie w drugim obiegu i kontakty ze środowiskami tworzącymi KOR był szykanowany, SB utrudniała publikacje jego utworów oraz awans na uczelni. Po ogłoszeniu stanu wojennego był internowany w dniach 15-24 grudnia 1981. W ubiegłym roku otrzymał Nagrodę Orła Jana Karskiego, przyznaną mu przez kapitułę nagrody za "literackie zmaganie o mądrzejszą Polskę".

Na środowej konferencji prasowej jury Silesiusa ogłosiło również nominacje do nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku. O miano najlepszej książki powalczą: "Wiersze organiczne" Kacpra Bartczaka, "Woda na Marsie" Jerzego Jarniewicza, "Nice" Barbary Klickiej, "Majtki w górę, majtki w dół" Pawła Marcinkiewicza, "intima thule" Joanny Mueller, "Och, Mitochondria" Edwarda Pasewicza oraz "Zawsze" Marty Podgórnik.

Do nagrody w kategorii debiut roku zostały nominowane: "Światło w lodówce" Mateusza Andały, "Sierpień" Aldony Kopkiewicz oraz "Apokalipsa. After party" Piotra Przybyły.

W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono ponad 160 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zostanie wręczona po raz piąty. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku.

Oprócz statuetki "Silesiusa" autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., zaś w kategorii debiut roku - 20 tys.

Gala wręczenia nagrody odbędzie się 14 maja we wrocławskim Imparcie. Nagroda zostanie wręczona po raz dziewiąty.(PAP)

zobacz również

    brak informacji