Moto

Kiedy można wyłamać rogatki na przejeździe? Policjanci przypominają

Policjant w żółtej kamizelce stojący przed zamkniętymi rogatkami kolejowymi
Kiedy można wyłamać rogatki na przejeździe? (fot. Policja)
podpis źródła zdjęcia

Samochód utknął na zamkniętym przejeździe kolejowym. Co dalej? To dobre pytanie. Policjanci w ramach nowej akcji edukacyjnej postanowili opowiedzieć o tym, kiedy jest dozwolone wyłamanie rogatki. Przypadek taki jest jeden. Co więcej, pokazują jak wyłamać rogatkę autem.

Przejazdy kolejowe są miejscami niebezpiecznymi. Pomimo akcji społecznych, między styczniem a październikiem 2024 r. w tych miejscach doszło do 125 wypadków drogowych. W ich wyniku śmierć poniosły 33 osoby. A do tego sieci ciągle pojawiają się filmiki pokazujące samochód, który utknął na przejeździe z zamkniętymi rogatkami. Co wtedy?

Kiedy można wyłamać rogatki na przejeździe?

Rogatki są kluczowym elementem bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym. Dlatego policja przypomina w swojej akcji o tym, że ich wyłamanie jest "dozwolone wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia i kiedy nie ma innej możliwości opuszczenia przejazdu przez pojazd, a bezpośrednio zbliża się do niego pociąg".

Jak wyłamać rogatki na przejeździe?

Jeśli auto utknęło na przejeździe, do którego zbliża się pociąg, a samochodu nie da się ustawi tak, że nie dojdzie do kolizji z pojazdem szynowym, kierowca powinien wyłamać rogatki. Wyłamać, używając do tego celu pojazdu. Rogatki "poddadzą się" bez większego problemu.

 

Jak to konkretnie zrobić? Wystarczy ustawić się prostopadle do rogatki i najechać na nią. Nie jest tu potrzebna siła czy duża prędkość. Rogatki są projektowane w taki sposób, aby wyłamywały się pod wpływem działania niewielkiego nawet naporu. Kolejnym krokiem powinno się stać zgłoszenie zdarzenia na numer alarmowy 112.



Utknąłeś autem na przejeździe: co zrobić?

Utknięcie autem na przejeździe między zamkniętymi rogatkami jest w 99 proc. przypadków z winy kierującego. Chciał w ostatniej chwili przejechać, ale szlabany zamknęły się. Co wtedy? Po pierwsze należy zachować spokój i zdobyć się na trzeźwą ocenę sytuacji. Kierujący powinien rozejrzeć się i sprawdzić czy widzi nadjeżdżający pociąg. To pozwoli ocenić ile ma czasu na działanie. Poza tym powinien sprawdzić czy ma możliwość opuszczenia przejazdu przez wyjazd na pobocze lub cofnięcie pojazdu.

 

Jeżeli do przejazdu nie zbliża się pociąg, kierowca może zrobić jeszcze jedno. Zrobić zgłoszenie zdarzenia na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do operatora kolejowego pod numerem alarmowym widocznym na żółtej naklejce umieszczonej na skrzynce rogatek lub samej zaporze. Szybka reakcja pozwoli na ostrzeżenie maszynisty i wyhamowanie pociągu przed przejazdem.

Gdzie znaleźć żółtą naklejkę? Jakie informacje zawiera?

Jak przypominają policjanci, "każdy przejazd kolejowy jest oznakowany tzw. żółtą naklejką PLK." Znajduje się ona na skrzynce rogatek lub samej zaporze. Naklejka zawiera takie informacje, jak numer identyfikacyjny przejazdu oraz numery alarmowe. W sytuacji zagrożenia wystarczy podać numer przejazdu dyspozytorowi, aby natychmiast zatrzymać ruch pociągów w danym miejscu. Po tym numerze dyspozytor namierzy dokładną lokalizację konkretnej rogatki.

Więcej na ten temat