Przedstawiciele UE ustalili wreszcie kształt ogólnoeuropejskich zmian w przepisach drogowych. Wiadomo również co będzie z kierowcami w wieku senioralnym. Czy czekają ich dodatkowe i obowiązkowe badania lekarskie?
Od lat mówi się o tym, że kierowcy w sędziwym wieku powinni podlegać bardziej rygorystycznym i przede wszystkim regularnym badaniom lekarskim. Tak, aby była pewność, że stan ich zdrowia pozwala na dalsze zasiadanie za kółkiem auta i tak, aby nie tworzyli oni zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego np. słabym refleksem.
Przeczytaj także: Kasowanie martwych dusz. W 2024 r. z CEPiK jednak nie zniknęło 7 mln aut. Czemu?
Czy będą badać starszych kierowców w UE?
Teraz kwestią badań lekarskich starszych kierowców postanowiła się zająć Unia Europejska. Chciała to zrobić na szczeblu centralnym. O kształcie przepisów rozmawiano dość długo. Teraz pojawił się jednak przełom. Osiągnięto bowiem porozumienie z Parlamentem Europejskim dotyczące ujednolicenia przepisów o prawie jazdy. I to w części odnosi się do kierowców w tzw. wieku senioralnym.
Co się zmieni dla osób starszych za kierownicą na mocy nowych przepisów? Tak naprawdę to... nic. Nic, bo żadne regulacje w tym zakresie się nie pojawiły. Nie będzie obowiązkowych badań lekarskich dla starszych kierowców. Nie będzie też wydawania prawa jazdy na maksymalnie 5 lat po osiągnięciu 70. roku życia. UE zrezygnowała z regulowania tych kwestii na szczeblu centralnym. To jednak nie oznacza, że nie mogą się nimi zająć poszczególne rządy. Mogą, ale te regulacje będą charakterystyczne tylko dla danego kraju.
Przeczytaj także: W Porsche chciał zagrać policjantom na nosie. Oni odholowali jego auto i skierowali sprawę do sądu
Będą nowe przepisy drogowe. Prawo jazdy od 17 lat to jedna z nowości
Porozumienie jest. Nie wprowadza żadnych zmian dla seniorów. Co zatem tak naprawdę daje? Nowe przepisy wprowadzą kilka nowości. Mówią bowiem m.in. o:
- wydawaniu prawa jazdy na okres maksymalnie 15 lat. W Polsce to jest jednak już faktem od 2013 r.
- dwuletnim okresie próbnym dla młodych kierowców. W jego czasie limi alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi zero.
- możliwości zdobycia prawa jazdy kategorii B od 17. roku życia. Ale osoba taka do uzyskania pełnoletniości musi jeździć w towarzystwie osoby dorosłej.
- cyfrowym prawie jazdy, które będzie obowiązywać na terenie całej UE.
Kształt regulacji został ustalony. Teraz trzeba je przegłosować i będą mogły wejść w życie. Poszczególne rządy będą miały cztery lata na implementację przepisów do krajowych regulacji.