Rozrywka

Zły Robert De Niro i hipnotyzujący Mickey Rourke. Kultowy „Harry Angel” w TVP VOD

Thriller „Harry Angel” można obejrzeć w TVP VOD. Fot. TVP/ mat. prasowe
Thriller „Harry Angel” można obejrzeć w TVP VOD. Fot. TVP/ mat. prasowe
podpis źródła zdjęcia

„Harry Angel”, który w 1987 r. wyreżyserował Alan Parker, to film kultowy. Mroczny obraz z popisową rolą Roberta De Niro i najlepszą w karierze kreacją Mickeya Rourke’a można obejrzeć w TVP VOD.

ZOBACZ: „Harry Angel” w TVP VOD

Rok 1955. Harry Angel (Mickey Rourke) jest prywatnym detektywem, który żyje i pracuje w Nowym Jorku. Mężczyzna pomaga swoim klientom przede wszystkim przy sprawach rozwodowych i ubezpieczeniowych. To zmienia się, kiedy kontaktuje się z nim tajemniczy cudzoziemiec Louis Cyphre (Robert De Niro).


Biznesmen prosi, aby Harry odnalazł dla niego piosenkarza znanego jako Johnny Favourite. Wokalista miał nie wywiązać się z zawartego kontraktu, ponieważ doznał poważnych obrażeń podczas II wojny światowej. Louis uważa jednak, że szpital sfałszował dokumentację medyczną jego współpracownika. Następnie Favourite zniknął z placówki w niewyjaśnionych okolicznościach.


Harry zgadza się przyjąć atrakcyjne finansowo zlecenie, zupełnie nieświadomy tego, że proste z pozoru śledztwo i nowy klient zmienią jego życie w piekło. W poszukiwaniu prawdy detektyw wejdzie w świat sekt i mrocznych obrzędów. Finał dochodzenia okaże się wstrząsający.

„Bombardował mnie pytaniami”

Film „Harry Angel” został oparty na wydanej w 1978 r. powieści „Falling Angel” Williama Hjortsberga. Na początku reżyserem produkcji miał być Robert Redford, ale słynny aktor zrezygnował, gdyż żadne studio nie było zainteresowane sfinansowaniem obrazu.


Sytuacja zmieniła się dopiero w 1985 r., kiedy scenariusz trafił do rąk Elliotta Kastnera. Producent, będąc pod dużym wrażeniem tekstu, skontaktował się z Alanem Parkerem. Reżyser uznał, że projekt ma potencjał, aby stać się kinowym przebojem. Następnie przeczytał książkę i dokonał kilku kosmetycznych zmian w scenariuszu.


W roli głównej Parker, Kastner i Hjortsberg widzieli Roberta De Niro. Aktor nie był jednak zainteresowany. Wtedy zaproponowano mu, aby zagrał Louisa. Ta postać wprawdzie bardziej przypadła gwiazdorowi do gustu, ale wciąż miał wątpliwości.


Przez kilka miesięcy zabiegałem o to, by De Niro zagrał Cyphera (…) Spotkaliśmy się kilka razy, a on nadal bombardował mnie pytaniami dotyczącymi każdej kropki i przecinka w moim scenariuszu. Oprowadziłem go po miejscach, które znaleźliśmy, przeczytałem scenariusz, siedząc na podłodze wilgotnego, opuszczonego kościoła w Harlemie, i w końcu powiedział tak [1]” – napisał po wielu latach na swojej stronie, w artykule omawiającym produkcję, Alan Parker.

„Hipnotyzujący występ”

Film po premierze, która odbyła się 6 marca 1987 r., zebrał wiele pozytywnych recenzji. Krytycy podkreślali przeze wszystkim fenomenalny występ dwójki pierwszoplanowych aktorów. Zarówno Robert De Niro, jak i Mickey Rourke wypadli znakomicie. „Film utrzymuje intrygę na każdym kroku, a Rourke jest urzekający. Robert De Niro, Charlotte Rampling i cała obsada są znakomici. Ale to jest film Mickeya Rourke’a i jego hipnotyzującego występu” [2] – napisał Almar Haflidason z BBC.


Także słynny krytyk filmowy Roger Ebert, który wyraził swoją opinię w artykule opublikowanym na łamach „Chicago Sun-Times”, pochwalił produkcję. „Harry Angel” jego zdaniem „to thriller i horror, ale jednocześnie jest to żywiołowe ćwiczenie stylu, w którym Parker i jego aktorzy bawią się do granic możliwości” [3]. Z kolei Ian Nathan z „Empire” określił film mianem „diabelskiej uczty z Rourkiem i De Niro w doskonałej formie” [4].


Filmem „Harry Angel” inspirował się sam Christopher Nolan, kiedy pracował nad „Memento”. Obraz Alana Parkera regularnie pojawia się w rankingach dotyczących horrorów i thrillerów. W 2010 r. zajął 22. miejsce na liście „25 najlepszych horrorów wszech czasów” opracowanej przez magazyn „Wire”. Krótko później analogiczne zestawienie, w którym także znalazł się „Harry Angel”, stworzył „Forbes”. Tymczasem portal Screen Rant i pracujący dla niego Tim Butters uznali kreację Roberta De Niro za „jedno z 10 najlepszych filmowych przedstawień diabła”.


RS


Źródła:


[1] Parker, Alan. Angel Heart, alanparker.com 23.03.2016

[2] Haflidason, Almar. BBC - Films - review - Angel Heart, 25.01.2001

[3] Ebert, Roger. Angel Heart. Chicago Sun-Times, 6.03.1987

[4] Nathan, Ian. Angel Heart Review. Empire, 01.01.2000





Więcej na ten temat