Rozrywka

Majówka 2025. Gdzie spędzić długi weekend majowy w Polsce?

Kobieta, mężczyzna i dziewczynka. Szczęśliwa rodzina na tle drzew.
Majówka zbliża się wielkimi krokami. Podpowiadamy, gdzie warto wybrać się na długi weekend w Polsce. Fot. G-Stock Studio/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Majówka zbliża się wielkimi krokami. W tym roku możemy cieszyć się nawet czterema dniami wolnego. Gdzie spędzić długi weekend w Polsce? Przedstawiamy ciekawe i nietypowe miejsca, które zachwycą zarówno miłośników relaksu, jak i aktywnego wypoczynku!

Majówka to jeden z ulubionych długich weekendów Polaków. W tym czasie grillują, spotykają się z rodziną oraz wyjeżdżają na krótki urlop. Fot. Pixel-Shot/Shutterstock

Majówka 2025. Kiedy wypada i ile jest wolnych dni?

Z kraju

Długi weekend majowy coraz częściej kojarzy nam się z krótkimi wypadami za granicę. Zwłaszcza że w tym czasie w wielu popularnych miejscach Polski próżno szukać odpoczynku z powodu natłoku turystów. Nie oznacza to jednak, że w trakcie majówki nie mamy już czego szukać w kraju. Wręcz przeciwnie. Nadal możemy znaleźć tu urokliwe miejsca, idealne na aktywne spędzanie czasu na wodzie i lądzie, obcowanie z przyrodą, ciekawe muzea, zamki oraz mniejsze miejscowości pełne zabytków i atrakcji.

Wiosną Bieszczady oferują niezapomniane widoki budzącej się do życia przyrody. Fot. bieszczady wildlife/ Shutterstock
Wiosną Bieszczady oferują niezapomniane widoki budzącej się do życia przyrody. Fot. bieszczady wildlife/ Shutterstock

Bieszczady. Majówka z dala od zgiełku miasta

Na zdjęciu góry Bieszczadzkiego Parku Narodowego (fot. pixabay/ jarekgrafik)

Bieszczadzki Park Narodowy – magia prehistorycznych lasów

Kultura

Majówka jest doskonałym momentem na odwiedzenie Bieszczad, które o tej porze roku oferują niezapomniane widoki budzącej się do życia przyrody. Na tych, którzy wybiorą ten kierunek, czekają zróżnicowane szlaki i ścieżki spacerowe, przepiękne zabytkowe cerkwie i muzea.


W Bieszczadach można, a nawet trzeba, wybrać się na wędrówkę po Bieszczadzkim Parku Narodowym. Do dyspozycji turystów jest tu wiele szlaków – można m.in. udać się na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt polskich Bieszczad, połoninę Wetlińską, wybrać rowerową wycieczkę wzdłuż Sanu po rezerwacie Krywe czy wejść na drewnianą wieżę widokową na szlaku Korbani. Ciekawym pomysłem będzie też odwiedzenie rezerwatu krajobrazowego Sine Wiry, który znajduje się w przełomowej dolinie Wetliny. Zobaczymy tam, jak rzeka łączy się z Solinką oraz jak przebija się przez leżące na jej drodze skały i głazy. Warto odwiedzić także wodospad Szepit, najwyższy wodospad na terenie Bieszczad. Atrakcją, która zapewni frajdę zarówno dzieciom, jak i dorosłym, będzie z pewnością Bieszczadzka Kolejka Leśna, która kursuje dolinami z Majdanu do Balnicy.


W trakcie pobytu w Bieszczadach możemy również odwiedzić liczne zabytkowe cerkwie. W Łopiance znajduje się jedna z najpopularniejszych z nich, która zasłynęła z cudownej ikony Matki Bożej Łopieńskiej. Dziś w jej wnętrzach znajdziemy wyjątkową rzeźbę „Chrystus Bieszczadzki”. Z kolei w Chmielu warto zobaczyć przepiękną, inspirowaną sztuką huculską, cerkiew z 1906 r. Budynek o mało nie spłonął na potrzeby filmu „Pan Wołodyjowski”, który był kręcony w Chmielu. Liczne protesty uchroniły go jednak od pomysłu scenarzystów.

Szwajcaria Kaszubska to jedno z najbardziej urokliwych miejsc, które możemy odwiedzić w województwie pomorskim. Fot. Patryk Kosmider/ Shutterstock
Szwajcaria Kaszubska to jedno z najbardziej urokliwych miejsc, które możemy odwiedzić w województwie pomorskim. Fot. Patryk Kosmider/ Shutterstock

Kaszuby. Szwajcaria, ale… w Polsce

Szwajcaria Kaszubska, najwyżej położona część Pojezierza Kaszubskiego, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc, które możemy odwiedzić w województwie pomorskim. Swoją nazwę wzięła od licznych wzgórz, przeplatanych rzekami i jeziorami. To doskonałe miejsce nie tylko na piesze wędrówki, ale również wycieczki rowerowe, konne, a nawet samochodowe. Spośród wielu tras wybrać można na przykład malowniczą Drogę Kaszubską, która prowadzi przez sam środek Szwajcarii Kaszubskiej i liczy 20 km długości.


Wieżyca – liczące 329 m n.p.m. najwyższe wzniesienie w okolicy – będzie dobrym wyborem dla tych, którzy na co dzień wybierają raczej bardziej strome trasy swoich spacerów. Ci, którzy dotrą na szczyt, mogą wejść również na znajdującą się tu 35-metrową wieżę, z której roztacza się wspaniały widok na znajdujący się w okolicy rezerwat i panoramę całego Pojezierza. Atrakcją „pod dachem” może być z kolei znajdująca się w okolicy Pracownia Ceramiki Kaszubskiej, gdzie można zobaczyć tradycyjne sposoby wyrabiania ceramiki, a nawet spróbować w tym swoich sił.

Tykocin zwany jest Kazimierzem Dolnym Podlasia. Fot. Arkadiusz Fajer/ Shutterstock
Tykocin zwany jest Kazimierzem Dolnym Podlasia. Fot. Arkadiusz Fajer/ Shutterstock

Podlasie. Malowniczy północny wschód Polski

Zobacz program „Polskie Parki Narodowe” na platformie TVP VOD. W odc. 7 zgłębiamy wiedzę na temat Białowieskiego Parku Narodowego. Fot. ViktorCap/ Canva

Białowieski Park Narodowy – magia pierwotnego lasu, bogactwo roślin i ostoja żubra

Kultura

Mnóstwo atrakcji czeka także na tych, którzy na majówkę wybiorą Podlasie. W ostatnich latach rejon ten zdobywa coraz większą popularność i warto odwiedzić go, zanim będzie roić się od turystów. Dla miłośników bardziej aktywnego spędzania czasu doskonałym pomysłem będzie spływ kajakowy po Bugu. Ta rzeka oferuje aż 100 km tras kajakowych o różnym stopniu długości i przepiękne, dziewicze widoki. Okolica pełna jest zakoli, jezior, mokradeł i niezmienionych ręką człowieka terenów. Dobrym pomysłem mogą być również wycieczki po podlaskich parkach narodowych: Białowieskim, Biebrzańskim, Narwiańskim i Wigierskim. Każdy z nich oferuje turystom unikatowe widoki.


Na Podlasiu odwiedzić można również Tykocin, zwany Kazimierzem Dolnym Podlasia. To urokliwe miasteczko, pełne wąskich, wybrukowanych uliczek. Znajdziemy tu m.in. Muzeum Kultury Żydowskiej, dobrze zachowaną synagogę, która stanowi pamiątkę po żydowskich mieszkańcach miasta, oraz zamek.


Tuż za granicą Podlasia, już w województwie lubelskim, znajduje się najsłynniejsza polska stadnina koni – Janów Podlaski. Będąc w okolicy warto udać się tam na chwilę, by pospacerować po alejkach osłonionych starymi drzewami, obejrzeć zabytkowe Stajnię Zegarową i Stajnię Czołową, które wzniesione zostały w 1841 r. według projektu Henryka Marconiego czy skorzystać z wycieczki z przewodnikiem, który opowie o niesamowitej historii tego miejsca, ludzi i koni.

Małopolska wieś Zalipie znana jest jako najbardziej kolorowa wieś w Polsce. Fot. Dziewul/ Shutterstock
Małopolska wieś Zalipie znana jest jako najbardziej kolorowa wieś w Polsce. Fot. Dziewul/ Shutterstock

Małopolska. Zabytkowe wsie i formacje skalne

W Małopolsce na turystów czeka m.in. najbardziej kolorowa wieś w Polsce. Tym mianem określa się Zalipie, które leży w połowie drogi między Tarnowem a Buskiem-Zdrojem. We wsi znajdują się piękne, kolorowe chaty, które od XIX w. malowane są w kwiatowe wzory. Lokalne gospodynie malują również studnie, meble, budynki gospodarcze, a nawet sakralne. Na zwiedzanie chat warto wybrać się z przewodnikiem. Dzięki temu dobrze poznamy ich historie. W okolicy dostępny jest także Dom Malarek, gdzie możemy uczestniczyć w kreatywnych warsztatach.


Kolejną urokliwą wsią, którą warto odwiedzić jest Lanckorona. Jej największą atrakcją jest rynek z XIX w., otoczony zabytkowymi drewnianymi chatami oraz Góra Zamkowa z ruinami. Spacerując szlakiem turystycznym, można obejrzeć domy z bliska, wstąpić do Muzeum Etnograficznego lub galerii z rękodziełami. W Wygiełzowie można z kolei znaleźć Nadwiślański Park Etnograficzny, w którym znajduje się 27 oryginalnych wiejskich chat, a także dwór, kapliczki czy budynki gospodarcze. 


Na tym atrakcje Małopolski się jednak nie kończą. Warto odwiedzić też Jurę Krakowsko- Częstochowską, która leży właściwie na pograniczu Małopolski i Śląska. Uraczy nas zarówno pięknymi formami skalnymi, jak i jedną z najsłynniejszych tras turystycznych w kraju, czyli Szlakiem Orlich Gniazd, a więc zamków i warowni wybudowanych na skałach.

Majówkę spędzić można również, podróżując szlakiem dolnośląskich zamków i pałaców. Fot. Grzejnik/ Shutterstock
Majówkę spędzić można również, podróżując szlakiem dolnośląskich zamków i pałaców. Fot. Grzejnik/ Shutterstock

Zachodnia Polska. Szlakami zamków i pałaców

Zamek Czocha. Nawiedzony jest nie tylko według legend. Fot. Nahlik/Shutterstock

Wyjący alarm, wygięte gwoździe i duchy. Historia nawiedzonego Zamku Czocha

Kultura

A skoro mowa o zamkach, to trzeba wspomnieć o rejonie zachodniej Polski, usianym malowniczymi zamkami, pałacami i dworami. Znajdziemy je zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w województwie lubuskim. Majówka to dobry czas na to, by wybrać się na wycieczkę szlakami tych zabytkowych obiektów, w których często można również zatrzymać się na noc.


Jednym z najsłynniejszych z nich będzie oczywiście ten w Książu. Poza zwiedzaniem samego zamku warto zajrzeć do ulokowanego w zabytkowych stajniach i powozowni Stada Ogierów Książ. Znane jest ono z hodowli koni rasy śląskiej, z którymi polscy zawodnicy wielokrotnie odnosili sukcesy na arenie międzynarodowej podczas zawodów w powożeniu. Będąc na Dolnym Śląsku, nie można przegapić także zamku Czocha. Ta średniowieczna budowla z początku XVI w. od lat przyciąga polskich i zagranicznych turystów, a także… filmowców. To tu kręcono m.in. „Wiedźmina”, „Dwa światy” czy „Legendę”. Ciekawym sposobem na poznanie historii i uroków tego miejsca może być nocne zwiedzanie, które znajdziemy w ofercie zamku.


Zachodnia Polska to także Dolina Pałaców i Ogrodów, którą określa się mianem polskiej Doliny Loary. Na tym malowniczo położonym terenie pałace i otaczające je parki i ogrody znajdują się w zasadzie co kilka kilometrów. Wśród nich warto wymienić choćby sielankowy pałac w Łomnicy, bajkowy pałac w Wojanowie, zamek w Karpnikach czy romantyczny pałac w Mysłakowicach.

Wyspa Wolin oferuje turystom zarówno nadmorskie kurorty, jak i dziką naturę. Fot. piotrbb/ Shutterstock
Wyspa Wolin oferuje turystom zarówno nadmorskie kurorty, jak i dziką naturę. Fot. piotrbb/ Shutterstock

Wolin. Majówka na wyspie

Nie musimy wsiadać w samolot, by znaleźć się na wyspie. Wystarczy, że udamy się na północ Polski, gdzie czeka pełna niespodzianek wyspa Wolin. To dobre miejsce dla turystów szukających tętniących życiem nadmorskich kurortów czy też tych, którzy wolą spędzić czas na łonie natury. Znajduje się tu m.in. Woliński Park Narodowy, wypełniony śpiewem ptaków, rześkim powietrzem i zapachami dziewiczego lasu, którego drzewa mają średnio ponad 100 lat.


Na wyspie Wolin znajduje się również Jezioro Turkusowe, które z pewnością docenią wielbiciele instagramowych widoków. Otoczony przez gęsty las zbiornik jest idealnym miejscem na krótki odpoczynek. Dla pięknych pejzaży warto także odwiedzić Piaskową Górę z punktem widokowym lub Wzgórze Zielonka, z którego roztacza się panorama na niezwykłą Wsteczną Deltę Świny.


Ciekawym doświadczeniem będzie odwiedzenie znajdującego się na wyspie Centrum Słowian i Wikingów, w którym zadbano o każdy detal tak, byśmy uwierzyli, że naprawdę przenieśliśmy się na chwilę w czasie. W tym miejscu można zobaczyć jak żyli dawni Słowianie i Wikingowie, dotknąć używanych przez nich narzędzi, odwiedzić repliki chat i porozmawiać z ludźmi, którzy dysponują ogromną wiedzą na temat tych kultur.

Będąc na Pojezierzu Wielkopolskim, można skorzystać z aktywnego wypoczynku nad jeziorami lub zwiedzić okoliczne miasta, np. Gniezno. Fot. Mad Pixel/ Shutterstock
Będąc na Pojezierzu Wielkopolskim, można skorzystać z aktywnego wypoczynku nad jeziorami lub zwiedzić okoliczne miasta, np. Gniezno. Fot. Mad Pixel/ Shutterstock

Pojezierze Wielkopolskie. Nad jezioro niekoniecznie na Mazury

Tradycja kąpieli leśnych wywodzi się z Japonii i w oryginale nosi nazwę shinrin-yoku. Fot. B.Forenius/ Shutterstock

Kąpiele leśne jako remedium na stres. Jak je stosować?

Rozrywka

Majówka nad jeziorem zawsze brzmi jak dobry pomysł. Najpopularniejszym wyborem będzie oczywiście Pojezierze Mazurskie, ale warto udać się również na Pojezierze Wielkopolskie, które znajduje się mniej niż godzinę drogi od Poznania. Z pewnością to mniej zatłoczone miejsce, które pozwoli na spokojny relaks nad wodą. Warto udać się m.in. nad jezioro Gopło i górującą nad nim legendarną Mysią Wieżę w Kruszwicy, znaną z legendy o królu Popielu. Niedaleko zbiornika znajduje się także Inowrocław, czyli jedno z najbardziej znanych polskich uzdrowisk z ogromnym Parkiem Solankowym, oraz Gniezno – wypełniona zabytkami pierwsza stolica Polski.


Jezioro Powidzkie, słynące ze swojej czystości, oferuje z kolei możliwość nurkowania oraz żeglowania. Będąc w pobliżu, można wybrać się do Powidzkiego Parku Krajobrazowego na krótką wycieczkę. Dla fanów sportów wodnych dobrym wyborem będzie też Szlak Konwaliowy, a więc licząca blisko 40 km trasa kajakowa biegnąca przez aż 19 jezior. Nazwa szlaku pochodzi od występującej na jednej z pobliskich wysp rzadkiej w Polsce różowej konwalii.

W województwie zachodniopomorskim na turystów czeka wiele niecodziennych atrakcji, jak np. zawieszone nad klifem ruiny kościoła w Trzęsaczu. Fot. Mariusz Szczygieł/ Shutterstock
W województwie zachodniopomorskim na turystów czeka wiele niecodziennych atrakcji, jak np. zawieszone nad klifem ruiny kościoła w Trzęsaczu. Fot. Mariusz Szczygieł/ Shutterstock

Zachodniopomorskie. Wypoczynek na wodzie i… pod ziemią

Miłośnicy sportów wodnych będą czuć się doskonale także w okolicach Szczecinka. To tutaj bowiem, na jeziorze Trzesiecko, znajduje się jeden z najdłuższych wyciągów do nart wodnych w całej Europie. Jego trasa łącznie liczy kilometr, a jej najdłuższy odcinek ma długość 320 m i pozwala rozpędzić się nawet do 30 km/h. Trzesiecko oferuje także inne atrakcje, i to nie tylko wodne. Poza wypożyczeniem skuterów i rowerów wodnych lub kajaków możemy wybrać się na rodzinną wycieczkę rowerową wokół zbiornika.


Jeśli w majówkę woda nadal będzie dla niektórych zbyt zimna, to zawsze można udać się w głąb województwa, aby zwiedzić kaplicę templariuszy w Chwarszczanach, dawną fabrykę benzyny w Policach czy pozostałości kościoła w Trzęsaczu. Stamtąd można pojechać do Szczecina, gdzie warto zwiedzić stosunkowo nową atrakcję miasta – jeden z największych przeciwlotniczych schronów w Polsce. To pozostałości po XIX-wiecznych tunelach, rozbudowanych w 1941 r. przez Niemców, których zwiedzanie wywołuje sporo emocji. Zwłaszcza gdy podczas wędrówki podziemnymi korytarzami przewodnik postanawia na chwilę wyłączyć światło! A gdy już wyłonimy się na powierzchnię, warto zostać w mieście na dłużej i odwiedzić choćby Muzeum Narodowe, Zamek Książąt Pomorskich czy pospacerować nad brzegiem Odry.


Obowiązkowym punktem rodzinnej wycieczki na północny zachód Polski będzie z pewnością Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie. Można tu podziwiać m.in. latarnie morskie, zabytki, parowozy, lokomotywy i wagony – wszystko oczywiście w skali mini.

Park Gródek w Jaworznie od kilku lat znany jest jako „polskie Malediwy”. Fot. LUCYNA NENOW PP/ EastNews
Park Gródek w Jaworznie od kilku lat znany jest jako „polskie Malediwy”. Fot. LUCYNA NENOW PP/ EastNews

Śląsk. Malediwy, ale po polsku

Park Gródek w Jaworznie od kilku lat znany jest jako „polskie Malediwy”. Piękne widoki, które zapewnia stary kamieniołom, przyciągają tutaj polskich i zagranicznych turystów, a często także pary młode, które wybierają go na sesje ślubne. Znajduje się zaledwie pół godziny drogi samochodem od Katowic i godzinę od Krakowa. Zaletą parku jest też z pewnością fakt, że wstęp do niego jest całkowicie bezpłatny, a do tego można spacerować tu o dowolnej porze, gdyż otwarty jest całą dobę.


Polskie Malediwy powstały w miejscu dawnego kamieniołomu Gródek, w którym przed laty wydobywano dolomit. Dziś na dnie zbiornika Orka nadal można znaleźć pozostałości po dawnym zakładzie, m.in. dwie koparki, wraki samochodów czy bunkier strzałowego. Wprawieni nurkowie mogą skorzystać z oferty działającej tu bazy nurkowej i przyjrzeć się tym pamiątkom z bliska.


Ci, którzy wolą zostać na powierzchni, mogą natomiast udać się nad zbiornik Wydra. Tam można spacerować drewnianymi kładkami, znajdującymi się kilkanaście centymetrów poniżej linii wody, i obserwować pływające ryby. Do dyspozycji spacerowiczów są również punkty widokowe oraz ścieżki prowadzące przez lasy i łąki.

JW
Więcej na ten temat