Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej oraz największej na świecie wolnościowej populacji żubra. To jedyny polski obiekt przyrodniczy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Białowieski Park Narodowy znajduje się w województwie podlaskim i zajmuje centralną część Puszczy Białowieskiej. Historia obiektu sięga 1921 r., kiedy to na jego terenie utworzono leśnictwo Rezerwat, które następnie zostało przekształcone w Park Narodowy w Białowieży. Obecna nazwa Parku funkcjonuje od 1947 r.

Mieszkańcy Puszczy Białowieskiej
Symbolem BPN jest żubr – największy ssak lądowy Europy. W Puszczy Białowieskiej żyją m.in. jelenie, łosie, sarny, dziki, bobry czy wydry, jak również liczne gatunki gadów, płazów, ptaków (m.in. orzeł bielik, bocian czarny, orlik krzykliwy, żuraw i sóweczka) oraz owadów. Spośród wielu atrakcji największym zainteresowaniem cieszy się rezerwat pokazowy żubrów, gdzie eksponowane zwierzęta można obejrzeć w półnaturalnych warunkach.

Bogactwo fauny i flory
Park chroni ostatni naturalny kompleks leśny na niżu Europy o pierwotnym charakterze, który pokrywał niegdyś cały kontynent, a dziś stanowi ostatnią ostoję dla wielu przedstawicieli świata fauny. Najcenniejszy obszar Białowieskiego Parku Narodowego leży w widłach Hwoźny i Narewki. W dolinie tej drugiej rzeki wybudowano wieżę, z której można obserwować zwierzęta. Spośród drzew dominują tutaj świerk i grab. Ogólnie flora parku liczy ponad tysiąc gatunków roślin. W najżyźniejszych glebach puszczy rosną lasy grądowe (dębowo-grabowe), które zajmują największą powierzchnię Puszczy Białowieskiej.

Z uwagi na różnorodność biologiczną oraz sporą ilość atrakcji park najlepiej jest zwiedzać pieszo lub rowerem. Do obszarów ochrony ścisłej i muzeum BPN mogą wejść turyści wyłącznie w towarzystwie licencjonowanego przewodnika.
Ścisły rezerwat przyrody
Białowieski Park Narodowy służy celom naukowym, dydaktycznym i częściowo turystycznym, gdyż co roku odwiedza go ok. 140 tysięcy turystów. Utrzymany jest na prawach ścisłego rezerwatu przyrody, w którym zakazano wszelkich działań gospodarczych. Obręb Ochronny Hwoźna przecinają szlaki przeznaczone zarówno do turystyki pieszej, jak i rowerowej. W 1979 r. Obszar Ochrony Ścisłej BPN został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Białowieski Park Narodowy w TVP VOD
Więcej o Białowieskim Parku Narodowym można dowiedzieć się, oglądając siódmy odcinek programu „Polskie Parki Narodowe” na platformie TVP VOD. Oprowadza nas po nich Dariusz Gross, dziennikarz zafascynowany przyrodą, dzięki któremu mamy okazję zobaczyć tego typu obiekty z innej, zaskakującej strony. Poznajemy je przez pryzmat pracy naukowców, którzy na co dzień zgłębiają sekrety ekosystemów.