Walentynki, czyli święto zakochanych, obchodzone 14 lutego, wywodzą swoją nazwę od św. Walentego – patrona miłości. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim związane jest z piękną legendą o miłości i oddaniu. Skąd wzięła się tradycja walentynek i jakie zwyczaje towarzyszą temu wyjątkowemu dniu? Sprawdź historię, znaczenie i dowiedz się, jak obchodzono je kiedyś!
Legendarne przekazy o św. Walentym podają, iż był on kapłanem Rzymu, który został uwięziony za niesienie pomocy prześladowanym chrześcijanom, a następnie skazany na śmierć i stracony w 269 r. Tradycja może także wiązać się z innym świętym – zwanym św. Walentym z Terni, zamordowanym podczas prześladowań w 273 r. Bardzo możliwe również, że jest to jedna i ta sama osoba, której historię po prostu zniekształcono. Nie wiadomo, czy kult przywędrował ze stolicy imperium do sąsiedniego miasta czy odwrotnie.
Należy jednocześnie podkreślić, że najprawdopodobniej błędna jest informacja, iż dzisiejsze walentynki wywodzą się od starożytnego święta Luperkaliów, obchodzonych na cześć Pana i Junony, pogańskich bożków płodności i małżeństwa. Festiwal obchodzony przez antycznych 13 i 14 lutego wiązał się przede wszystkim z rytuałami oczyszczenia i zdrowia, a nie romantycznej miłości. Jednocześnie była to celebracja okrutna, podczas której składano bogom ofiary z kozłów i psów, a następnie smarowano czoła ich krwią. Rzemień robiono z odciętych części ciała zwierząt.
Plutarch pisał:
,,Wielu szlachetnych młodzieńców i sędziów biega nago po mieście w tę i z powrotem, dla zabawy i śmiechu, uderzając tych, których spotykają, kudłatymi stringami. I wiele dostojnych kobiet również umyślnie wchodzi im w drogę i jak dzieci w szkole wystawiają ręce do uderzenia, wierząc, że w ten sposób zapewnią sobie pomoc bogów przy porodzie.
Kim był święty Walenty?
Najbardziej prawdopodobna o św. Walentym jest wersja, że był on duchownym rzymskim, dzięki któremu kościoły z pamiątkami po nim pozostawały ważnym miejscem pielgrzymkowym przez całe średniowiecze aż do przeniesienia relikwii św. Walentego do kościoła Santa Prassede za pontyfikatu Mikołaja IV – podaje Matilda Webb w książce „Kościoły i katakumby wczesnochrześcijańskiego Rzymu”.

Kiedy zaczęto obchodzić walentynki?
Dzień wspomnienia św. Walentego oficjalnie uznano za Dzień Zakochanych i definitywnie kojarzono go z miłością dzięki poematowi Sejm ptasi Geoffreya Chaucera. Został on napisany między rokiem 1382 a 1385 i opowiada rzekomo o wizji sennej, jakiej doświadczył pochodzący z Londynu poeta. Mądry i piękny, liczący dokładnie 699 wersetów, utwór rozważa tajemnice romantycznej miłości i podaje, iż 14 lutego ptaki zbierają się, aby łączyć w pary. To stało się symbolem dla osób zakochanych.
Poezja walentynkowa i mało wyszukane wiersze
Na pewno wiedział o tym William Szekspir, który opowiadał o walentynkach oczyma Ofelii w Hamlecie:,,Dzień dobry, dziś święty Walenty/ Dopiero co świtać poczyna;/ Młodzieniec snem leży ujęty,/ A hoża doń puka dziewczyna./ Podskoczył kochanek, wdział szaty,/ Drzwi rozwarł przed swoją jedyną/ I weszła dziewczyna do chaty,/ Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną.

Wielki walentynkowy biznes w USA i na świecie
Komercjalizacja święta nastąpiła, kiedy do Stanów Zjednoczonych zaimportowała pomysł w roku 1847 Esther Howland z Worcester w stanie Massachusetts. Kobiecie, prowadzącej własny sklep papierniczy, angielski pomysł bardzo się spodobał i udało się jej przekuć go na konkretne zyski, ponieważ inicjatywa łatwo się przyjęła i już w 1851 r. była omawiana nawet w Wyznaniach pana Harrisona, powieści autorstwa Elizabeth Gaskell.

Tradycja stopniowo przechodzi również do Internetu. Na całym świecie za pomocą e-maila oraz różnych komunikatorów wysyłana jest niepoliczalna ilość życzeń w walentynki. Jednak ich komercjalizacja sprawia, że od pewnego czasu coraz więcej osób przestaje je obchodzić. Niektórzy – słusznie przy tym sądząc – że miłość swoim bliskim powinniśmy okazywać każdego dnia, a nie raz do roku i nie karteczką lub prezentem, a czynami i zachowaniem.
Mat. źródłowe:
Plutarch. Moralia, wyd polskie. 2002
William Szekspir. Hamlet, wyd. polskie 2023
Matilda Webb. The Churches and Catacombs of Early Christian Rome: A Comprehensive Guide, wyd. angielskie 2001