Komedia „Straszne skutki awarii telewizora”, którą nakręcił w 1969 r. Jaroslav Papoušek, tak w Czechach, jak i na Słowacji, ma status produkcji kultowej. Niektórzy uznają nawet, że jest to najzabawniejsza komedia w historii czechosłowackiego kina. Obecnie ten słynny film można zobaczyć w TVP VOD.
Rodzina Homolków, której członkami są Ludva (František Husák), jego żona Heduš (Helena Růžičková) i ich dzieci Mát (Matěj Forman) i Pát (Petr Forman) oraz dziadek (Josef Šebánek) i babcia (Marie Motlová), spędza razem z innymi mieszkańcami Pragi czas na leśnym pikniku. Nagle idyllę zakłóca wołanie o pomoc. Wszyscy jednak – zamiast wesprzeć osobę w potrzebie – wsiadają do aut i odjeżdżają w panice.
Homolkowie niechętnie wracają do mieszkania, w którym muszą spędzić resztę dnia. Jak na złość okazuje się, że popsuł się telewizor. Domownicy zdają sobie sprawę, że w niedzielę o naprawę odbiornika będzie trudno. Narasta napięcie, bo wielopokoleniowa familia musi znosić swoje towarzystwo.
To wszystko prowadzi do wielkiej rodzinnej kłótni, w której wszyscy wylewają swoje żale. Najwięcej do powiedzenia mają sobie dziadek i babcia. Ich zabawne dialogi z czasem stały się ważnym elementem czechosłowackiego kina i weszły do mowy potocznej.
Czechosłowacja w krzywym zwierciadle
Film „Straszne skutki awarii telewizora” jest pierwszą częścią słynnej trylogii Jaroslava Papouška, w której reżyser przedstawił życie Homolków. Tak jak w kolejnych częściach – „Hogo fogo Homolka” i „Homolkowie na urlopie” – twórca w krzywym zwierciadle pokazuje życie typowej rodziny praskich mieszczuchów.
Ciekawostką jest fakt, że w rolach bliźniaków Máta i Páta wystąpili synowie Miloša Formana. To właśnie jego filmami inspirował się Papoušek przy tworzeniu swojego komediowego arcydzieła. Młodzi aktorzy dostali rolę, mimo że ich ojciec przebywał wówczas w USA i był uznawany przez władze ludowej Czechosłowacji za zdrajcę. Nie powrócił bowiem – po klęsce Praskiej Wiosny – do kraju.
Obraz przyniósł wszystkim występującym w nim aktorom wielką rozpoznawalność. Najwięcej pochwał od krytyków zebrał Josef Šebánek, który wcielił się w rolę krewkiego i bezimiennego dziadka Homolkę. Jednak nie tylko w jego kreacji tkwi siła komedii Papouška. Jej mocą jest przede wszystkim absurdalny do granic możliwości humor, dyskretnie obśmiewający realia życia panujące za czasów Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.
RS