tvp.pl

Prognoza pogody na piątek 23 lutego. Wciąż pochmurno i deszczowo, ale coraz więcej słońca

W piątek niebo zacznie się rozpogadzać w większej części kraju. Fot. TTstudio/Shutterstock
W piątek niebo zacznie się rozpogadzać w większej części kraju. Fot. TTstudio/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

W piątek pogoda nieznacznie się poprawi. Nadal będzie utrzymywać się dość duże zachmurzenie i deszcz. Jednak niebo zacznie się rozpogadzać w większej części kraju, a miejscami opady ustąpią całkowicie.

Druga połowa tygodnia przyniosła poprawę pogody i stopniowe ocieplenie. Wciąż są to głównie temperatury poniżej 10°C, ale już jutro miejscami zobaczymy na termometrach dwucyfrowe wartości. W piątek coraz częściej na niebie będzie pokazywać się słońce. Powoli zaczną też przechodzić opady deszczu.

Jakie temperatury są prognozowane na 23 lutego?

W drugiej połowie tygodnia mogliśmy obserwować przejaśnienia na południu kraju. W piątek zachmurzenie wciąż będzie duże, jednak zobaczymy więcej przejaśnień i lokalne rozpogodzenia. Przed weekendem słońce pojawi się na niebie w północnej, północno-zachodniej i południowej części Polski. Na południowym zachodzie i zachodzie deszcz całkiem ustąpi, zaś w pozostałych częściach spodziewane są tylko okresowe opady. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany i porywisty z południowego zachodu oraz z południa, nad samym morzem może osiągnąć prędkość do 55 km/h. Na obszarach podgórskich Karpat prognozowany jest dość silny wiatr, w porywach do 80 km/h, a wysoko w górach do 100 km/h.


W piątek temperatura wyniesie od 5°C w Tatrach do 10°C na Kujawach, Mazowszu, Podkarpaciu i Dolnym Śląsku. Na północy i w zachodniej części kraju termometry pokażą 8–9°C, a w centrum 9–10°C. Na wschodzie temperatura będzie wahać się od 7°C na Suwalszczyźnie do 9°C na Lubelszczyźnie, podobnie na południu od 7°C w województwie świętokrzyskim do 10°C na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku. Ciśnienie atmosferyczne będzie wynosić od 997 hPa w Koszalinie do 1003 hPa w Rzeszowie i Zakopanem.

Alarmy meteorologiczne IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił 1. stopień zagrożenia meteorologicznego. Z powodu intensywnych opadów deszczu zagrożenie to ogłoszono w powiecie karkonoskim i Jeleniej Górze, a ze względu na silny wiatr w powiatach: lwóweckim, karkonoskim, Jeleniej Górze, kamiennogórskim, cieszyńskim, Bielsko-Białej, bielskim, żywieckim, oświęcimskim, wadowickim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, gorlickim, jasielskim, krośnieńskim, sanockim, leskim i bieszczadzkim.

Alarmy hydrologiczne IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił również 2. i 3. stopień zagrożenia hydrologicznego. Drugi stopień został ogłoszony w województwach: pomorskim (Słupia na odcinku od Skotawy do ujścia), kujawsko-pomorskim (Drwęca na odcinku od Welu przez Rypienicę do ujścia), warmińsko-mazurskim (Drwęca na odcinku od źródła przez Wel do Rypieńcy, Bauda), podlaskim (Biebrza i Supraśl), mazowieckim (Dolna Narew i Liwiec), lubelskim (Bug na odcinku od ujścia Uherki do Krzyczewa), opolskim (Prosna górna) i dolnośląskim (Bóbr do Zb. Pilchowice, Izera, Kwisa górna od Zb. Leśna do Nowogrodźca, Nysa Łużycka od Zgorzelca do ujścia do Odry). Trzeci stopień ogłoszono w województwie warmińsko-mazurskim (Dolna Łyna).

MJ

Więcej na ten temat