Filmy

Polska koprodukcja nominowana do Oscara. „Dziewczyna z igłą” w TVP VOD

Czarno-biały kadr z filmu „Dziewczyna z igłą” przedstawia Vic Carmen Sonne (odtwórczynię roli Karoline), która stoi w tłumie innych kobiet. Są to pracownice fabryki biorące udział w odprawie. Karoline stoi na środku i wpatruje się we właściciela zakładu, w którym się podkochuje.
Polska koprodukcja „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna była nominowana do Oscara. Fot. Materiały prasowe Gutek Film
podpis źródła zdjęcia

Polska koprodukcja była nominowana do tegorocznych Oscarów, a także zdobyła jedenaście nagród podczas ostatniego rozdania Orłów. Film Magnusa von Horna opowiada o tragicznych wydarzeniach, które wstrząsnęły Danią na początku XX w. „Dziewczynę z igłą” można już oglądać online w TVP VOD.

ZOBACZ: „Dziewczyna z igłą” w TVP VOD

Film „Stop Making Sense” doczekał się nowej, odrestaurowanej wersji po czterdziestu latach. Fot. Materiały prasowe Gutek Film

Legendarny koncert zespołu Talking Heads. „Stop Making Sense” w TVP VOD

Filmy

Samotna kobieta i jej tragedia


Karoline jest młodą mężatką, która po I wojnie światowej zostaje sama w Kopenhadze. Od dawna nie ma wiadomości od męża i sądzi, że zginął na froncie. W dodatku bohaterka zostaje wyrzucona z mieszkania przez właściciela kamienicy. Trafia do ponurego pokoju na poddaszu zapuszczonego domu.

Jednak w życiu Karoline pojawia się pewna nadzieja na lepsze jutro. Zakochuje się w niej właściciel fabryki, w której rozpoczęła pracę. Zachodzi z nim w ciążę, ale matka mężczyzny nie zgadza się na ten związek. Dziewczyna zostaje wyrzucona z pracy i musi sobie radzić sama.

W tym dramatycznym momencie życia spotyka Dagmar. Kobieta pomaga samotnym matkom i rodzinom w trudnych sytuacjach znaleźć dla ich noworodków nowych rodziców, którzy zapewnią dzieciom dostatnie życie. Tak samo postępuje Karoline i oddaje swoje niemowlę Dagmar. Z czasem zaczyna też pomagać kobiecie. W pewnym momencie Karoline poznaje mroczną tajemnicę, którą skrywa jej nowa przyjaciółka.

Film „Dziewczyna z igłą” opowiada o losie młodej Karoline na początku XX w. w Kopenhadze. Fot. Materiały prasowe Gutek Film
Film „Dziewczyna z igłą” opowiada o losie młodej Karoline na początku XX w. w Kopenhadze. Fot. Materiały prasowe Gutek Film

Ponure oblicze Danii od szwedzko-polskiego filmowca


Film „Dziewczyna z igłą” został zainspirowany prawdziwą historią Dagmar Overbye – Dunki, która na początku XX w. prowadziła agencję adopcyjną. Jej zbrodnie wstrząsnęły wówczas krajem i jego mieszkańcami. Makabryczne morderstwa dokonane przez kobietę trudno wymazać z historii, więc poruszają ludzi do dziś.

Tę mroczną postać ukazał w swoim filmie Magnus von Horn – szwedzki reżyser, który wykształcenie zdobył w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Obecnie skandynawski twórca wykłada na tej uczelni. Wcześniej zrealizował takie tytuły jak „Intruz” czy „Sweat”. Reżyser postanowił nakręcić swój kolejny film w Polsce. Kopenhagę z początku XX w. odgrywają polskie miasta, jak choćby Kłodzko.

Karoline nie potrafi poradzić sobie po wyjeździe jej męża na front, gdzie mężczyzna prawdopodobnie zginął. Fot. Materiały prasowe Gutek Film
Karoline nie potrafi poradzić sobie po wyjeździe jej męża na front, gdzie mężczyzna prawdopodobnie zginął. Fot. Materiały prasowe Gutek Film

Polacy i Duńczycy łączą siły


W swoim filmie Magnus von Horn zebrał artystów z obydwu krajów. W głównych rolach możemy oglądać duńskie aktorki. Postać Karoline zagrała Vic Carmen Sonne. Natomiast Dagmar wykreowała Trine Dyrholm. To jedna z najpopularniejszych duńskich aktorek, która wystąpiła w tak głośnych i docenianych tytułach jak „W lepszym świecie”, „Komuna” czy „Uroczystość”.

Z kolei ekipę realizatorską stanowili głównie polscy filmowcy. Zdjęcia do filmu stworzył Michał Dymek – doceniony operator młodego pokolenia, który za swoją pracę w „Dziewczynie z igłą” otrzymał główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Bydgoszczy. Montażystką obrazu Magnusa von Horna była Agnieszka Glińska, scenografię zaprojektowała Jagna Dobosz, a kostiumy przygotowała Małgorzata Fudala.

Karoline próbuje znaleźć dla swojego dziecka lepszy dom. Fot. Materiały prasowe Gutek Film
Karoline próbuje znaleźć dla swojego dziecka lepszy dom. Fot. Materiały prasowe Gutek Film
„Amelia” Jean-Pierre’a Jeuneta to wielokrotnie nagradzana komedia romantyczna, która przeszła do kanonu klasyki kina. Fot. TVP

Osobliwy humor, kolorowe kadry i Paryż jak ze snów. Zobacz „Amelię” w TVP VOD

Filmy

Nagradzana na całym świecie


„Dziewczyna z igłą” została doceniona na wielu krajowych festiwalach i rozdaniach nagród. Ekranowa droga tej produkcji rozpoczęła się od Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie została zakwalifikowana do konkursu głównego. Choć dzieło von Horna nie zdobyło tam żadnego wyróżnienia, to spotkało się z pozytywnym odbiorem widzów i krytyków.

Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni twórcy międzynarodowego obrazu otrzymali wiele statuetek, w tym Srebrne Lwy, czyli drugą najważniejszą nagrodę imprezy. Z kolei Polska Akademia Filmowa wyróżniła „Dziewczyną z igłą” aż jedenastoma statuetkami Orła, a przede wszystkim tą za najlepszy film.

Produkcja Magnusa von Horna została także dostrzeżona na międzynarodowych rozdaniach nagród. Frederikke Hoffmeier wyróżniono statuetką Europejskiej Akademii Filmowej za muzykę, a Jagnę Dobosz za scenografię. „Dziewczyna z igłą” była duńskim kandydatem do tegorocznych Oscarów i otrzymała nominację w kategorii najlepszy film międzynarodowy.


Gdzie można oglądać film „Dziewczyna z igłą”?


Duńsko-polski dramat obyczajowy Magnusa von Horna miał swoją kinową premierę w Polsce na początku 2025 roku, a już teraz można oglądać go odpłatnie na platformie TVP VOD.

Więcej na ten temat