Dziewięćdziesiąta szósta ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przeszła już do historii. Wielkim zwycięzcą gali został „Oppenheimer”, który zgarnął aż siedem statuetek, w tym tę dla najlepszego filmu. Dwa Oscary otrzymała polska koprodukcja „Strefa interesów”.
Była to pod wieloma względami niezwykła edycja amerykańskich nagród. Eksperci podkreślali, że tak wysokiej stawki nie widziano od lat. Wśród nominowanych tytułów znalazły się filmy o trudnej historii Stanów Zjednoczonych, jak „Czas krwawego księżyca” opowiadający smutne i okrutne losy rdzennych mieszkańców Ameryki czy „Oppenheimer”, w którym twórcy poruszyli temat skomplikowanego, a zarazem tragicznego bohatera II wojny światowej. Były produkcje artystyczne, również te zrealizowane w Europie – „Anatomia upadku” i „Strefa interesów”.
Co wydarzyło się podczas tegorocznej gali oscarowej i kto otrzymał statuetki?

Wyjątkowo krótka gala
Organizatorzy starali się, aby w tym roku wydarzenie przebiegło jak najsprawniej. Ceremonia trwała niecałe trzy i pół godziny. Choć dawno nie było tak krótkiej uroczystości, realizatorzy próbowali wykazać się kreatywnością.
Nie brakowało zabawnych sytuacji, wzruszeń i wspomnień z poprzednich edycji. Galę po raz czwarty poprowadził Jimmy Kimmel; gospodarza nie opuszczał dobry humor. Równocześnie wydarzyło się kilka momentów, dzięki którym tę edycję Oscarów zapamiętamy na długo. Najzabawniejszą postacią okazał się John Cena. Popularny aktor i wrestler wszedł na scenę kompletnie nagi, aby przedstawić film nagrodzony w kategorii najlepsze kostiumy. Cena nawiązał do incydentu sprzed 50 lat. Wtedy podczas ceremonii oscarowej wbiegł na podium nagi mężczyzna.

Wzruszające chwile przeżyliśmy, oglądając sekcję „In Memorian”, kiedy wspominano aktorów i filmowców zmarłych w minionym roku. Otworzył ją fragment przemówienia Aleksieja Nawalnego. Rosyjski opozycjonista, który niedawno umarł w łagrze, był bohaterem filmu „Nawalny”. Obraz został w zeszłym roku nagrodzony Oscarem za najlepszy pełnometrażowy dokument. W trakcie przedstawiania nazwisk zmarłych osób swoją słynną piosenkę „Time to Say Goodbye” zaśpiewał Andrea Bocelli razem z synem.
Paru laureatów mówiło o trwających konfliktach zbrojnych. Reżyser filmu „Strefa interesów” Jonathan Glazer wspominał walki w Strefie Gazy. Mstyslav Chernov – twórca „20 dni w Mariupolu” – opowiadał o wojnie w Ukrainie, którą przedstawia jego dzieło. Otrzymał on nagrodę w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Jest to pierwszy Oscar dla produkcji ukraińskiej. Autor podkreślił, że wolałby nigdy nie nakręcić tego filmu, a nagrodę zamienić na pokój dla swojego kraju.
Tego wieczoru widzowie jak zawsze czekali na występ nominowanych w kategorii najlepsza piosenka. Oscara otrzymała Billie Eilish za utwór „What Was I Made For?” napisany do kinowego przeboju „Barbie”, ale to nie jej występ był tym najbardziej ekscytującym. Ryan Gosling zaśpiewał piosenkę „I’m Just Ken” i tym wykonaniem przeszedł do historii Oscarów. Pojawił się na scenie nie tylko w obecności innych odtwórców roli Kena z filmu „Barbie”, bo wystąpił z nim także Slash – legendarny gitarzysta zespołu Guns N’ Roses. Ten występ był pełen musicalowego rozmachu i koncertowej energii.

Oscarowi zwycięzcy i przegrani
W tym roku akademia starała się nagrodzić wiele tytułów. Po jednym Oscarze otrzymały m.in. „Amerykańska fikcja” (najlepszy scenariusz adaptowany), „Anatomia upadku” (najlepszy scenariusz oryginalny) i „Przesilenie zimowe” (najlepsza aktorka drugoplanowa). Członkowie akademii przyznali statuetkę Wesowi Andersonowi za „Zdumiewającą historię Henry’ego Sugara” w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski. To pierwszy Oscar w karierze tego wielokrotnie nominowanego twórcy.
Największym zwycięzcą tej gali został „Oppenheimer”. Obraz Christophera Nolana otrzymał siedem nagród, w tym za najlepszy film. Cztery statuetki powędrowały do „Biednych istot”. Nie wszyscy jednak mieli powody do zadowolenia. Najsłabiej wypadł „Czas krwawego księżyca”. Produkcję Martina Scorsesego nominowano w dziesięciu kategoriach, lecz nie dostała żadnej statuetki. Podobnie było z twórcami filmu „Maestro”. Mieli szansę na siedem nagród, a nie zgarnęli ani jednej.
Aktorzy triumfatorzy
Wydawało się, że w kategoriach aktorskich nie będzie żadnych zaskoczeń. Zgodnie z oczekiwaniami większości ekspertów statuetki powędrowały do Roberta Downey Jr. (najlepszy aktor drugoplanowy w „Oppenheimerze”), Da’Vine Joy Randolph (najlepsza aktorka drugoplanowa w „Przesileniu zimowym”) i Cilliana Murphy’ego (najlepszy aktor pierwszoplanowy w „Oppenheimerze”).
Prawdziwy pojedynek rozegrał się między Emmą Stone („Biedne istoty”) a Lily Gladstone („Czas krwawego księżyca”) w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Walka trwała aż do samej ceremonii. Tuż przed rozdaniem wydawało się, że nagrodę otrzyma odtwórczyni głównej roli w filmie „Czas krwawego księżyca”. Ostatecznie zatriumfowała Emma Stone, ale była zaskoczona tym wyróżnieniem. Aktorka, odbierając Oscara za rolę w „Biednych istotach”, powiedziała, że tę statuetkę dzieli z Lily Gladstone.

Polska koprodukcja z Oscarami
Film „Strefa interesów” został wyróżniony w dwóch kategoriach – najlepszy film międzynarodowy oraz najlepszy dźwięk. W realizację tego obrazu byli zaangażowani polscy filmowcy i producenci. Reżyser Jonathan Glazer podziękował ze sceny m.in. Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, który dofinansował produkcję, i muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie odbywały się zdjęcia.
Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów 96. edycji rozdania Oscarów.
Najlepszy film
„Oppenheimer”
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Cillian Murphy, „Oppenheimer”
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
Emma Stone, „Biedne istoty”
Najlepszy aktor drugoplanowy
Robert Downey Jr., „Oppenheimer”
Najlepsza aktorka drugoplanowa
Da’Vine Joy Randolph, „Przesilenie zimowe”
Najlepszy reżyser
Christopher Nolan, „Oppenheimer”
Najlepszy scenariusz oryginalny
„Anatomia upadku”
Najlepszy scenariusz adaptowany
„American Fiction”
Najlepsza charakteryzacja i fryzury
„Biedne istoty”
Najlepsza muzyka oryginalna
„Oppenheimer”
Najlepsza piosenka
„What Was I Made For?” – „Barbie”
Najlepsza scenografia
„Biedne istoty”
Najlepsze efekty specjalne
„Godzilla Minus One”
Najlepsze kostiumy
„Biedne istoty”
Najlepsze zdjęcia
„Oppenheimer”
Najlepszy pełnometrażowy film animowany
„Chłopiec i czapla”
Najlepszy dźwięk
„Strefa interesów”
Najlepszy film międzynarodowy
„Strefa interesów” (Wielka Brytania)
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
„20 dni w Mariupolu”
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
„Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara”
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
„War is Over! Inspired by the Music of John and Yoko”
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
„The Last Repair Shop”
Najlepszy montaż
„Oppenheimer”
MJ