17 kwietnia urodziny świętują gwiazdy muzyki i kina. To również wyjątkowy dzień dla osób chorujących na hemofilię oraz fanów kostki Rubika. Kto ma imieniny? Co wydarzyło się tego dnia w historii? Sprawdź, co warto wiedzieć o 17 kwietnia!
Kto obchodzi imieniny 17 kwietnia?
17 kwietnia imieniny obchodzą: Klara, Robert, Eliasz, Innocenty, Izydor, Izydora, Jakub, Józef, Katarzyna, Paweł, Radociech, Roberta, Salwator, Stefan oraz Teodora.
O której wschodzi i zachodzi dziś Słońce?
W środę, 17 kwietnia 2024 roku, wschód Słońca rozpocznie się o godz. 5:31, a zachód ok. godz. 19:39.Ile potrwa dzień 17 kwietnia?
Dzień będzie trwał 14 godzin i 3 minuty. Będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 6 godzin i 20 minut oraz krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 43 minuty.17 kwietnia – w jakiej fazie jest dzisiaj Księżyc?
Aktualna faza Księżyca to pierwsza kwadra, w której coraz lepiej widać jego wschodnią stronę. Księżyc znajduje się w połowie drogi między fazą nowiu a pełnią.
Wschód naturalnego satelity Ziemi rozpocznie się dzisiaj o godz. 12:27, a zachód ok. godz. 4:03. Jego oświetlenie wyniesie dziś 65 proc.
Znak zodiaku urodzonych 17 kwietnia
Znakiem zodiaku urodzonych 17 kwietnia jest Baran. Zodiakalne Barany to osoby urodzone pomiędzy 20 marca a 19 kwietnia.
17 kwietnia – jakie nietypowe święta dziś obchodzimy?
Światowy Dzień Chorych na Hemofilię
17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Święto zostało ustanowione przez Światową Federację Hemofilii w 1989 roku w celu poszerzenia wiedzy pacjentów i społeczeństwa na temat choroby i sposobów jej leczenia. Hemofilia to choroba genetyczna, która polega na braku lub niedoborze czynników krzepnięcia krwi.
Głównym objawem hemofilii są krwawienia, które u chorych są znacznie bardziej intensywne i trwają dłużej niż u osób zdrowych. W Polsce działają dwa stowarzyszenia, które niosą pomoc chorym na hemofilię oraz ich rodzinom. Są to Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię oraz Stowarzyszenie Chorych na Wrodzone Skazy Krwotoczne.

Światowy Dzień Kostki Rubika
Kostkę Rubika wymyślił w 1974 roku Ernő Rubik, węgierski profesor architektury. Jego celem była pomoc studentom w zrozumieniu zagadnień dotyczących przestrzenności i obiektów trójwymiarowych. Sam Rubik zmagał się z ułożeniem kostki około miesiąca.
W 1977 roku pierwsza partia kostek trafiła na węgierski rynek i wyprzedała się w mgnieniu oka. Niedługo potem układanka Rubika podbiła świat i do dziś świetnie się sprzedaje. 17 kwietnia to idealny moment, aby podjąć się wyzwania z jego wynalazkiem!
Znani urodzeni 17 kwietnia
Jeden z najlepszych polskich gitarzystów, wokalista i kompozytor kultowych utworów polskiej muzyki rockowej, świętuje dziś 69. urodziny. Jan Borysewicz przyszedł na świat w 1955 roku we Wrocławiu.
Muzyk zadebiutował w zespole Nurt, a w latach 1978–1981 współtworzył legendarną Budkę Suflera. Po rozstaniu z zespołem razem z Andrzejem Mogielnickim założył formację Lady Pank, której jest liderem do dziś. Artysta może się pochwalić również albumami solowymi: „Królowa ciszy”, „Wojna w mieście”, „Moja wolność” oraz „Miya”.

Kto jeszcze obchodzi urodziny 17 kwietnia?
• Karen Blixen (1885) – duńska pisarka, autorka „Pożegnania z Afryką” oraz zbioru opowiadań „Siedem fantastycznych opowieści”,
• Waldemar Kocoń (1949) – polski piosenkarz, znany z utworów: „Moje chryzantemy” oraz „Uśmiechnij się, mamo”,
• Robert Gliński (1952) – reżyser filmowy, twórca filmów „Figurant”, „Cześć, Tereska”, „Kamienie na szaniec” oraz „Zieja”,
• Michael Sembello (1954) – kompozytor, gitarzysta i wokalista, znany z utworu „Maniac”,

• Victoria Beckham (1974) – brytyjska projektantka mody, piosenkarka i członkini grupy Spice Girls, osobowość telewizyjna, prywatnie żona Davida Beckhama,
• Sean Bean (1959) – brytyjski aktor, zagrał m.in. rolę w filmie „Królewna Śnieżka”,
• Jarosław Żamojda (1960) – operator, scenarzysta i reżyser filmowy, autor filmów: „Młode wilki”, „Rh+”, „Skorumpowani”,
• Patricia Rooney Mara (1985) – amerykańska aktorka.
Co wydarzyło się 17 kwietnia?
W 1794 roku w stolicy Polski wybuchło powstanie nazwane insurekcją warszawską. Wojska rosyjskie zostały pobite, a sławę przywódcy ludu zdobył radny miasta, szewc Jan Kiliński.
W 1956 roku w Warszawie został otwarty pierwszy po drugiej wojnie światowej prywatny teatr, obecnie działający pod nazwą Teatr Studio Buffo.
W 1989 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie powtórnie zarejestrował NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku.
W 2003 roku papież Jan Paweł II wydał swoją ostatnią encyklikę – „Ecclesia de Eucharistia”.
W 2014 roku zmarł Gabriel Garcia Márquez, autor powieści „Sto lat samotności” i „Miłość w czasach zarazy”, laureat Literackiej Nagrody Nobla.