Pierwsze prognozy na lato zostały już opublikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Jakie temperatury przewidują synoptycy na wakacje? Czy będzie ciepło, czy może wprost przeciwnie?
Eksperymentalna prognoza pogody, które niedawno opublikował IMGW, przewiduje, że Polacy w miesiącach letnich będą się cieszyć ładną aurą. W czerwcu, lipcu i sierpniu w naszym kraju będą panowały wysokie temperatury. Pogoda przez większości dni będzie słoneczna, ale czasem pojawią się – szczególnie na południu Polski – intensywne deszcze i burze, często bardzo gwałtowne.
Pogoda na lato. Prognoza na czerwiec
Synoptycy przewidują, że czerwiec, pierwszy miesiąc lata, będzie bardzo ciepły. Średnie temperatury w całym kraju wyniosą powyżej normy wieloletniej i będą się wahać od 14 do 18 st. C. W drugiej połowie czerwca pojawią się też większe upały.
Suma opadów atmosferycznych została oznaczona przez IMGW terminem „w normie” dla wszystkich województw. Będzie to miesiąc raczej suchy, ale w niektóre dni możemy się spodziewać naprawdę intensywnych opadów deszczu i gwałtownych burz w całym kraju.

Prognoza pogody na lipiec
Według prognozy pogody opracowanej przez IMGW na lipiec w tym miesiącu będzie ciepło, a temperatury znacznie przekroczą normy wieloletnie we wszystkich regionach kraju. Niekiedy nawet o 2 st. C. Średnio na termometrach zobaczymy od 16 do 20 st. C. Możemy się spodziewać również wielu upalnych dni, bo często temperatury będą przekraczać 25 st. C. i osiągać nawet znacznie większe wartości.
Lipiec według meteorologów będzie miesiącem nie tylko gorącym, ale i suchym. Najmniej deszczu spadnie nad morzem, a nieco więcej na południu. Mimo to średnia suma opadów atmosferycznych będzie się mieścić w normach.

Prognoza pogody na sierpień
Prognoza pogody na sierpień wskazuje, że w ósmym miesiącu roku będzie bardzo ciepło. Średnia temperatura powietrza wyniesie od 14 do 19 st. C – została oznaczona przez IMGW terminem „powyżej normy” dla całej Polski.
Suma opadów atmosferycznych według meteorologów kształtować się będzie na poziomie „w normie”. Najintensywniejsze ulewy dokuczać mogą mieszkańcom Podhala. Najbardziej sucho będzie z kolei nad morzem, na Dolnym Śląsku i przy południowo-wschodnich granicach kraju oraz na Kujawach.

Co oznaczają terminy zastosowane w tekście?
IMGW wyjaśnia, że terminy „w normie”, „powyżej normy” i „poniżej normy” odnoszą się do średniej miesięcznej temperatury lub sumy opadów w stosunku do normy wieloletniej (1991-2020). Wartości te są porównywane z danymi z tego okresu, gdzie „powyżej normy” oznacza cieplejszy/bardziej mokry miesiąc, „poniżej normy” – chłodniejszy/suchszy, a „w normie” – typowy dla większości miesięcy w tym okresie.
RS