Rozrywka

Stadiony Euro 2024. Gdzie odbywają się mecze mistrzostw Europy?

Trybuny i boisko Stadionu Olimpijskiego w Berlinie, gdzie zostanie rozegrany finał Euro 2024
Mecze Euro 2024 odbywają się na dziesięciu niemieckich stadionach. Fot. katatonia82/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Mecze Euro 2024, które rozpoczęły się 14 czerwca, odbywają się na dziesięciu stadionach: w Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Hamburgu, Lipsku, Gelsenkirchen, Düsseldorfie, Kolonii, Stuttgarcie i Frankfurcie nad Menem. Zobacz zdjęcia obiektów, na których grają zawodnicy podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024!

Wydarzenia EURO 2024 obejrzysz online w TVP VOD

14 lipca wystartowała najważniejsza piłkarska impreza roku. Jak dokładnie wygląda terminarz Euro 2024? Kiedy odbędą się mecze fazy pucharowej i finał? Fot. Grzegorz Wajda/ Reporter EastNews

Euro 2024. Kiedy rozpoczną i zakończą się mistrzostwa Europy w Niemczech? [TERMINARZ]

Rozrywka

Mistrzostwa Europy w roku 2024 odbywają się w Niemczech. To drugi raz w historii, kiedy nasz zachodni sąsiad organizuje tę imprezę. W 1988 r. – jeszcze przed zburzeniem muru berlińskiego i zjednoczeniem kraju – gospodarzem tego turnieju było RFN. Złoty medal zdobyła wówczas Holandia, która w finale pokonała ZSRR wynikiem 2:0.


Reprezentacja Polski nie zakwalifikowała się na tamtą imprezę, podobnie jak na wszystkie poprzednie mistrzostwa Europy. Pierwszy raz na kontynentalny czempionat Biało-Czerwoni pojechali w 2008 r. Od tego momentu nasza drużyna brała udział we wszystkich turniejach. Polacy rywalizowali na Euro w 2008, 2012,2016 i 2020 r. Wezmą również udział w Euro 2024.


W grupie podopieczni Michała Probierza walczą z Francją, Holandią i Austrią. Szczegółowy terminarz ich spotkań przedstawiliśmy w artykule „Euro 2024. Kiedy i z kim zagra Polska? [TERMINARZ]”


Stadiony Euro 2024. Olympiastadion, Berlin

Finał Euro 2024 zostanie rozegrany w niedzielę 14 lipca 2024 r. o 21:00 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, który został zbudowany w latach 1934-1936 na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1936 r. Na zaprojektowanej przez Wernera Marcha arenie z loży honorowej oglądał sportowców Adolf Hitler. Do historii przeszedł wówczas czarnoskóry lekkoatleta Jessie Owens, który zdobył cztery złote medale dla Stanów Zjednoczonych. Nazistowski przywódca uważał, że jedynie biali sportowcy będą wówczas wygrywać i liczył na wielki triumf Niemiec. Zwycięstwa Amerykanina zdecydowanie nie przysłużyły się propagandzie III Rzeszy. Hitler był wściekły.


„Przez wiele lat krążyła legenda, że Hitler odmówił podania mi ręki. W rzeczywistości na szczęście ani razu nie miałem okazji znaleźć się w pobliżu nazistowskiego dyktatora. Nie po to byłem w Berlinie. Moją dumę w zupełności zaspokajał fakt, iż w kraju podporządkowanym ideologii rasistowskiej dowiodłem, że nie ma ras wyższych.” – opowiadał po latach Owens.


Tuż po wojnie Stadion Olimpijski w Berlinie został zaadaptowany na siedzibę kwatery głównej brytyjskich wojsk okupacyjnych. Obecnie swoje mecze na przebudowanym obiekcie, mogącym pomieścić blisko 75 tys. widzów, rozgrywa występująca w 2. Bundeslidze Hertha Berlin. W 2004 r. stadion został zmodernizowany za sumę 242 mln euro. Znajduje się przy ulicy Olympischer Platz 3.

Finał mistrzostw Europy 2024 zostanie rozegrany na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Fot. WorldWide/ Shutterstock
Finał mistrzostw Europy 2024 zostanie rozegrany na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Fot. WorldWide/ Shutterstock

Allianz Arena, Monachium

Mecz otwarcia Euro 2024 r. pomiędzy Niemcami a Szkocją został rozegrany w piątek 14 czerwca o 21:00 na Allianz Arena w Monachium. W tym miejscu, przy Werner-Heisenberg-Allee 25, na co dzień można oglądać mecze Bayernu Monachium. Obiekt z 75 tys. miejsc przeznaczonych dla kibiców zbudowano w latach 2003-2005 za zawrotną kwotę 340 mln euro.


Pieniądze zainwestowano zarówno w trybuny, jak i w całą infrastrukturę stadionu oraz jego okolicy. Na miejscu znajdują się trzy żłobki przeznaczone zarówno dla dzieci kibiców, jak i piłkarzy, kilka restauracji o łącznej powierzchni 6500 metrów kwadratowych, olbrzymi parking mający 10 tys. miejsc, kilkanaście sal konferencyjnych i inne rozmaite udogodnienia. Pierwszy z półfinałów mistrzostw Europy 2024 odbędzie się w Monachium we wtorek 9 lipca o 21:00


Stadion Allianz Arena, gdzie na co dzień występuje Bayern Monachium. Fot. Travel Stock/ Shutterstock
Stadion Allianz Arena, gdzie na co dzień występuje Bayern Monachium. Fot. Travel Stock/ Shutterstock

Volksparkstadion, Hamburg

Reprezentacja Polski w pierwszym meczu zmierzy się z Holandią na Volksparkstadion w Hamburgu w niedzielę 16 czerwca 2024 r. o 15:00. Na obiekcie zbudowanym w 1953 r. i gruntowanie przebudowanym w roku 2000 swoje pojedynki rozgrywa występujący obecnie w 2. Bundeslidze klub HSV Hamburg.


Stadion zlokalizowany przy ulicy Sylvesterallee 7 może pomieścić ponad 50 tys. widzów. Jego renowacja przeprowadzona 24 lata temu kosztowała blisko 100 mln euro. Była ona konieczna, ponieważ tam zorganizowano mecze podczas mistrzostw świata w 2006 r.

Reprezentacja Polski swój udział w Euro 2024 rozpoczęła na Volksparkstadion w Hamburgu. Fot. uslatar/ Shutterstock
Reprezentacja Polski swój udział w Euro 2024 rozpoczęła na Volksparkstadion w Hamburgu. Fot. uslatar/ Shutterstock

Westfalenstadion, Dortmund

Następny pojedynek Polski, tym razem z Austrią, odbędzie się na Olympiastadion w Berlinie w piątek 21 czerwca o 18:00. Ostatni mecz grupowy Biało-Czerwoni zagrają na Westfalenstadion w Dortmundzie z Francją we wtorek 25 czerwca o 18:00. Jest to obiekt występującej w Bundeslidze Borussi Dortmund, w której przez wiele lat występowali Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski.


To również szósty największy stadion piłkarski w Europie i największy w Niemczech. Na trybunach otwartego w 1974 r. i przebudowanego w 2006 r. za 200 mln euro obiektu zasiąść może ponad 83 tys. widzów. Znajduje się on na ulicy Strobelallee 50. Tam w środę 10 lipca o 21:00 odbędzie się drugi z półfinałów Euro 2024.

Westfalenstadion w Dortmundzie to obiekt, na którym na co dzień gra słynna Borussia. Fot. uslatar/ Shutterstock
Westfalenstadion w Dortmundzie to obiekt, na którym na co dzień gra słynna Borussia. Fot. uslatar/ Shutterstock

Red Bull Arena, Lipsk

Mecze naszej grupy rozgrywane będą również na Red Bull Arena w Lipsku. 21 czerwca o 21:00 na murawie boiska, na którym na co dzień można oglądać pojedynki występującego w Bundeslidze RB Leipzig, zmierzą się ze sobą Holandia i Francja.


Stadion znajdujący się pod adresem Am Sportforum 2/3 otwarto w 2004 r. w miejscu dawnej wielofunkcyjnej areny sportowej Zentralstadion, która mieściła 100 tys. widzów. Obecnie na trybunach może zasiąść 42 tys. osób.

Red Bull Arena w Lipsku to obiekt, na którym gra RB Leipzig. Fot. uslatar/ Shutterstock
Red Bull Arena w Lipsku to obiekt, na którym gra RB Leipzig. Fot. uslatar/ Shutterstock

Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf

Rywale Biało-Czerwonych wystąpią również na Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie. Tam w poniedziałek 21 czerwca o 21:00 zagrają Austria z Francją. Na co dzień obiekt zlokalizowany pod adresem Arena-Straße 1 należy do występującej w 2. Bundeslidze drużyny Fortuna Düsseldorf.


Stadion zbudowano za 240 mln euro w 2004 r. Może pomieścić 51 tys. kibiców w przypadku meczów piłkarskich i 64 tys. widzów podczas koncertów, które są na nim często organizowane. W tym właśnie miejscu swoje mecze rozgrywa niekiedy reprezentacja Niemiec.

Na Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie swoje mecze rozgrywa Fortuna Düsseldorf. Fot. Vitalii Vitleo/ Shutterstock
Na Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie swoje mecze rozgrywa Fortuna Düsseldorf. Fot. Vitalii Vitleo/ Shutterstock

Veltins-Arena (dawniej Arena AufSchalke), Gelsenkirchen

Jedno z najciekawszych spotkań fazy grupowej, podczas którego zmierzą się ze sobą w czwartek 20 czerwca o 21:00 Hiszpania i Włochy, odbędzie się na Veltins-Arena w Gelsenkirchen. Obiekt ten lepiej znany jest pod dawną nazwą Arena AufSchalke i znajduje się pod adresem Ernst-Kuzorra-Weg 1. Wybudowano go w 2001 r. za 190 mln euro. Może pomieścić 61 tys. widzów. Mecze na tym stadionie rozgrywa utytułowane, ale znajdujące się obecnie w potężnym kryzysie i występujące w 2. Bundeslidze FC Schalke 04.


Ciekawostką jest, że w czasach przedwojennych występowało w klubie z Gelsenkirchen aż 32 zawodników mających polsko brzmiące nazwiska. W efekcie w czasach III Rzeszy FC Schalke 04 nazywano pogardliwie „klubem polaczków”. Mieszkający w Niemczech robotnicy z Polski byli jego kibicami i chodzili na mecze Schalke, które – jakby na złość nazistom – było ówcześnie jednym z najlepszych zespołów w Niemczech. Później w klubie w występowali m.in. Tomasz Wałdoch i Tomasz Hajto.

Na stadionie Veltins-Arena, który dawniej nazywał się Arena AufSchalke, występuje klub FC Schalke 04. Fot. Ververidis Vasilis/ Shutterstock
Na stadionie Veltins-Arena, który dawniej nazywał się Arena AufSchalke, występuje klub FC Schalke 04. Fot. Ververidis Vasilis/ Shutterstock

MHPArena, Stuttgart

Na obiekcie MHPArena w Stuttgarcie, gdzie na co dzień występuje miejscowy i grający w Bundeslidze VfB Stuttgart, rozegrany zostanie pierwszy z ćwierćfinałów Euro 2024. Może w nim zagrać reprezentacja Polski, jeżeli zajmie trzecie miejsce w grupie D i będzie miała więcej punktów niż zespoły z trzecich miejsc w grupach E i F.


W takim przypadku w 1/8 finału Biało-Czerwoni zagraliby ze zwycięzcą grupy C, w której wystąpią Dania, Anglia, Słowenia i Serbia. Wygrana w tym spotkaniu dałaby im możliwość występu w 1/4 finału na stadionie znajdującym się przy ulicy Mercedesstraße 87, który wybudowany został w 1933 r. i zmodernizowany w 2006 r. za 60 mln euro. Natomiast w roku 2009 rozbudowano go za kolejne 63 mln euro. Na trybunach obiektu może zasiąść 61 tys. widzów.

MHPArena to stadion VfB Stuttgart. Fot. Turkov/ Shutterstock
MHPArena to stadion VfB Stuttgart. Fot. Turkov/ Shutterstock

Waldstadion, Frankfurt nad Menem

Aż pięć spotkań Euro 2024 zostanie rozegranych na Waldstadion we Frankfurcie nad Menem, który znajduje się przy Mörfelder Landstraße 362 i jest jednym z najstarszych stadionów w Niemczech. Został wybudowany w 1921 r. i zmodernizowany w 2005 r. za 150 mln euro. Na co dzień gra tam występujący w Bundeslidze Eintracht Frankfurt.


Obiekt może pomieścić 58 tys. osób. Ma bogatą historię i wielofunkcyjne przeznaczenie. Mecze, oprócz piłkarzy, rozgrywają tutaj również rugbiści i zawodnicy futbolu amerykańskiego. To właśnie na tym boisku zorganizowano mecz otwarcia i finał Mistrzostw Europy w Futbolu Amerykańskim 2010. Stadion ma bardzo charakterystyczny, rozsuwany dach.

Na Waldstadion we Frankfurt nad Menem swoje mecze rozgrywa miejscowy Eintracht. Fot. OPIS Zagreb/ Shutterstock
Na Waldstadion we Frankfurt nad Menem swoje mecze rozgrywa miejscowy Eintracht. Fot. OPIS Zagreb/ Shutterstock

RheinEnergieStadion, Kolonia

Mecze Euro 2024 rozgrywane będą również na RheinEnergieStadion w Kolonii. Tutaj występuje klub 1. FC Köln, który obecnie rywalizuje w Bundeslidze. Jest to kolejny ze starszych obiektów sportowych w Niemczech.


Został otwarty w 1923 r. i zmodernizowany przed mistrzostwami świata 2006. Na jego trybunach może zasiąść 50 tys. widzów. Znajduje się przy Aachener Straße 999 w dzielnicy Lindenthal. W lipcu 2004 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski odznaczył RheinEnergieStadion brązowym medalem dedykowanym dla wybitnego obiektu sportowo-rekreacyjnego.

RheinEnergieStadion w Kolonii to obiekt należący do klubu 1. FC Köln. Fot. Vitalii Vitleo/ Shutterstock
RheinEnergieStadion w Kolonii to obiekt należący do klubu 1. FC Köln. Fot. Vitalii Vitleo/ Shutterstock
RS
Więcej na ten temat