Flaga z pięcioma kołami przedstawionymi na białym tle jest jedną z najważniejszych ikon igrzysk olimpijskich, które w 2024 r. odbędą się w Paryżu. To ważny symbol, mający własną historię i określoną wymowę. Jaką konkretnie?
Flaga olimpijska składa się z pięciu złączonych ze sobą kół. Te okręgi symbolizują różnorodność i jedność ludzi oraz wszystkie zamieszkane kontynenty. Kolorem niebieskim oznaczono Europę, czarnym Afrykę, żółtym Azję, czerwonym Amerykę, zielonym Australię i Oceanię.
Tło sztandaru igrzysk jest białe, co podkreśla potrzebę pokoju między wszystkimi narodami oraz uczciwej, czystej rywalizacji między sportowcami biorącymi udział w zawodach. Olimpijska bandera jest również uniwersalnym, międzynarodowym emblematem stworzonym z myślą o wszystkich państwach świata.
Te pięć pierścieni reprezentuje pięć części świata, które zostały pozyskane dla sprawy olimpijskiej i są gotowe zaakceptować jej owocną rywalizację. Co więcej, sześć kolorów w ten sposób połączonych odtwarza kolory wszystkich narodów bez wyjątku – napisał w 1913 r. Pierre de Coubertin, który uznawany jest za ojca nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Flagę olimpijską zaprojektowano w 1913 r. i uszyto w zakładzie krawieckim Bon Marche w Paryżu. Legenda podaje, że jej autor, wspomniany już baron de Coubertin, znalazł podobny znak w starożytnych ruinach w Delfach, ale według historyka Roberta Barneya w rzeczywistości inspiracją do jej wykonania było logo Francuskich Towarzystw Sportów Lekkoatletycznych, na którym widniały dwa złączone koła. To prawdopodobna wersja, zważywszy na fakt, że de Coubertin przewodził wspomnianej organizacji.
Sztandar wciągnięto po raz pierwszy w 1914 r. podczas igrzysk panegipskich w Aleksandrii. Następnie został użyty on podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii, które odbyły się w 1920 r. Egzemplarz z tamtych zawodów można oglądać w Muzeum Olimpijskim w Lozannie.
Wymiary flagi wynoszą obecnie dwa metry szerokości i trzy metry długości, ale pierwotnie te proporcje były inne. Uroczyście podnosi się ją podczas ceremonii otwarcia igrzysk i pozostawia na miejscu przez cały czas trwania zawodów. Tuż po ich zakończeniu jest opuszczana i wręczana prezydentowi MKOL, który przekazuje ją organizatorowi kolejnej olimpiady.
Przy fladze wybrani sportowcy składają przysięgę olimpijską, której tekst od 2020 r. brzmi: W imieniu wszystkich zawodników obiecujemy wziąć udział w tych Igrzyskach Olimpijskich z poszanowaniem i przestrzeganiem zasad, w duchu fair play, integracji i równości. Razem jesteśmy solidarni i angażujemy się w sport bez dopingu, bez oszukiwania i bez jakiejkolwiek formy dyskryminacji. Robimy to dla honoru naszych drużyn, z poszanowaniem fundamentalnych zasad olimpizmu, aby poprzez sport czynić świat lepszym miejscem.
Rota podkreśla to samo motto, które jest jednym z najważniejszych haseł olimpiady wymyślonym przez de Coubertina. Istotą igrzysk nie jest zwyciężyć, ale wziąć udział. Nie musisz wygrać, bylebyś walczył dobrze – napisał ponad sto lat temu Francuz. Dewiza wciąż pozostaje aktualna i jest używana w kontekście odbywających się co cztery lata najstarszych zawodów sportowych świata.
RS
Źródło:
World Guide to Logotypes, Emblems and Trademarks of International Organizations: Union of International Associations Hardcover, wyd. 1997